تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۶
 

محورهای بیانات رهبرمعظم انقلاب در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

Share/Save/Bookmark
 
مسئله ­ی اصلی و اساسی، رونق تولید است. اگر تولید شد، آن وقت در بخش­های مختلفی اعم از اشتغال، رفع فقر، کاهش تورم، بالا رفتن ارزش پول ملّی و حتی وضع توازن بودجه تحوّل ایجاد خواهد شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی (01/01/1398) به شرح زیر است:
الف) سال ۱۳۹۸ به توفیق الهی، سال فرصت­ها، امکانات و گشایش است.
1. کسانی که (ناامیدانه) اظهار نظر دیگری می­کنند و دائم تهدید به رخ این و آن می­کشند، دانسته یا ندانسته تحت تأثیر رجزخوانی‌های ‌دشمنان این ملّت هستند.
2. مشکل اقتصادی، ریشه در ضعف­ها و نقص­های مدیریتی کشور دارد که باید شناسایی و اصلاح شود.
3. تحریم­ها، فرصت اصلاحات اقتصادی و نجات کشور از اتکا به اقتصاد نفتی است. 
4. دستگاه‌های دولتی، بخش­های تحقیقاتیِ مربوط به قوّه‌ی مقنّنه، جوانان و اصحاب فکر و اندیشه در کشور، باید راه‌های مقابله‌ی با تحریم را بررسی نموده و به طور جدّی و با فوریّـت دنبال کنند.
5. باید علاوه‌ی بر شکست دشمن در جنگ اقتصادی، بازدارندگی ایجاد کنیم و خود را به نقطه‌ای برسانیم که دشمن احساس کند که از معبر مسائل اقتصادی نمی­تواند به کشور ضربه وارد کند و به ملّت فشار بیاورد.
- مثال بارز این بازدارندگی، ارتقای توان موشکیِ ما از زمان جنگ تحمیلی تا مرحله­ی کنونی است.
ب) چشمِ امیدمان به غربی‌ها نباشد.
1. برای ایجادِ قدرت بازدارندگیِ اقتصادی، باید بکلّی از کمک و همراهیِ غربی‌ها چشم بپوشیم.
2. غربی‌ها نشان دادند که از آن­ها انتظار توطئه و خیانت می­شود داشت؛ ولی انتظار کمک، صداقت و همراهی، نه.
3. غربی‌ها با همه‌ی کشورهایی که زورشان به آن­ها برسد، این­گونه {با نیرنگ و خیانت} رفتار می­کنند.
- کمک غربی‌ها به رژیم طاغوت، در واقع کمک به فروش سلاح خودشان، تأمین مواجب ده­ها هزار مستشار نظامی­شان از بیت­المال مسلمین وتسلّط بی­قید و شرط­شان بر نفت کشور بود.
4. اروپایی­ها سابقه­ ی سه قرن استعمار کشورها - در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین- را در کارنامه­ی خود دارند.
1/4. اروپایی‌ها از اواسط قاجار، به ما ضربه زدند. در جنگ­های ایران و روس، انگلیس‌ها به عنوان واسطه وارد میدان شدند، امّا از پشت خنجر زدند. در قضیّه‌ی امتیاز تنباکو، در قضیّه‌ی امیرکبیر، فشارهای انگلیس‌ها و سفارتخانه‌های اروپایی در تهران پادشاه ابله قاجار را وادار کرد خون امیرکبیر را - که می­توانست ایران را متحوّل کند- بریزد.
2/4. رفتار اروپایی‌ها در روی کار آوردن حکومت دیکتاتوری رضاخان، رفتار اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در ساقط کردن دولت مصدّق، رفتار آ­ن­ها در قضایای گوناگون اقتصادی، سیاسی و امنیّتیِ ما؛ و رفتار آن­ها در قضیّه‌ی جنگ تحمیلی و بعد هم رفتار آن­ها در قضیّه‌ی تحریم؛ این­ها را ما نباید از یاد ببریم.
5. در قضیّه‌ی برجام، اروپایی‌ها باید در مقابل آمریکا می‌ایستادند و می­گفتند ما به تعهّدمان در برداشتن تحریم­ها پای­بندیم؛ لیکن با بهانه ­های مختلف نَایستادند و در عین اینکه مدام به ما تأکید کرده­اند که «نبادا از برجام خارج بشوید»، عملاً از برجام خارج شده‌اند؛ و حتّی تحریم­های جدیدی علیه ایران به وجود آورده‌اند.
1/5. این کانال مالیِ مورد ادعا نیز به شوخی شبیه‌تر است؛ البتّه شوخی تلخی است.
2/5. آن چیزی که وظیفه‌ی آن­ها است با آنچه آن­ها دارند مطرح می­کنند زمین تا آسمان فرق می­کند.
6. سیاست و قدرت در غرب، در دولت­های غربی اعمّ از آمریکا و اروپا، ظالم، زورگو، بی‌منطق و زیاده‌خواه است. این مطلب، نتیجه‌ی مطالعات فراوان و مشاهده‌ی تجربیّات خودمان و تجربیّات دیگران است.
1/6. اروپایی‌ها حتی حاضر نشدند نام حرکت تروریستی روی کشتار اخیر مسلمانان در نیوزیلند بگذارند!
2/6. اروپایی­ها برای دولتِ مستبد، دیکتاتور، ظالم، وابسته و فاسد سعودی، نیروگاه، امکانات هسته‌ای و مراکز تولید موشک فراهم می­کنند.  (* به بدیِ دولت سعودی سراغ ندارم!)
- ان‌شاءالله در دوران نه چندان دوری این امکانات (با نابودی آل سعود) به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد.
7. شرارت و شیطنت، طبیعت قدرت­های غربی است، البتّه شرارت آمریکا به دلایل مختلف بیشتر است.
1/7. کنگره­ی آمریکا در سال­های ۹۶ و ۹۷، ۲۲۶ طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی، تصویب یا ارائه کرده!
2/7. مجلس شورای اسلامی خودمان چند طرح و لایحه در مقابل خباثت­های آمریکا ارائه یا تصویب کرده‌اند؟
8. بعضی‌ها در داخل، غرب را بَزک می­کنند و بدی‌هایش را توجیه و رتوش می­کنند و نمی­گذارند افکار عمومی بداند که دولت­های ظاهر‌الصّلاحی مثل فرانسه و انگلیس چقدر شیطنت و شرارت در باطن­شان هست.
1/8. این قبیل مطبوعاتچی‌ها و رسانه‌ای‌ها مثل تقی‌زاده در دوره‌ی طاغوت هستند که می­گفت ایران باید از فَرقِ سر تا ناخن پا غربی بشود؛ یعنی سبک زندگی در ایران باید غربی بشود.
2/8. آن­هایی که افکار، سبک زندگی، لغات و روش­های غربی را به طور پیوسته در ادبیّات و افکار جامعه، دانشگاه‌ها و مدارس، ما تزریق و پمپاژ می­کنند، این­ها همین تقی‌زاده‌های جدیدند.
3/8. آن­هایی که پشت سر سند ۲۰۳۰ - که برگرداندن سبک زندگی اسلامی به زندگی غربی است- می‌ایستند، همان تقی‌زاده‌های امروز هستند.
- به توفیق الهی جوان­های مؤمن و مردم انقلابی ما نخواهند گذاشت این تقی‌زاده‌ها حرف­شان به کُرسی بنشیند.
9. این حرف­ها به معنای قطع رابطه با غرب نیست، لیکن بعضی‌ها مغالطه می­کنند. ارتباط اشکال ندارد، دنباله‌رَوی و اعتماد اشکال دارد.
- من می­گویم اعتماد نکنید. باید طرفتان را بشناسید تا با لبخند، ترفند یا سخن دروغِ غربی­ها، راه را اشتباه نکنید. بسیاری از مشکلات ما ناشی از اعتماد به غربی‌ها در قراردادها و مذاکرات سیاسی است.
10. خوشبختانه امروز مسئولین دولتی به این نتیجه رسیده‌اند که با غربی‌ها نمی­شود در یک مسیر حرکت کرد؛ شاید در آینده ان‌شاءالله رفتارها و برخوردها - بر اثر این فهم جدیدی که در مسئله پیدا شده- تفاوت پیدا کند.
- امروز غرب‌زدگی خطر بزرگی است. البته ما با تحجر هم مخالفیم. ما حرفی نداریم در کارهای خوب، شاگردی کنیم؛ منتها سعی‌مان این باشد که همیشه شاگرد نمانیم. حتی در علم هم نباید تکیه و اطمینان به غرب نمود.
ج) کار مجاهدانه و عالمانه، لازمه­ی شکوفایی اقتصاد کشور
1. با تنبلی، بی‌حالی و کم‌انگیزگی، مسئله‌ی اقتصاد کشور حل نخواهد شد. باید مدیریّت­های جهادی بر مسائل اقتصادی کشور احاطه داشته باشند و تصمیم‌گیری کنند.
- کار جهادی یعنی تلاش، خستگی‌ناپذیری و اخلاص؛ باید افراد باسواد و کارآمد با موازین علمی و شیوه‌یِ دقیق عالمانه راه‌های صحیح را پیدا کنند؛ و همگی برای خدا کار کنند؛ نه برای پُر کردن کیسه‌ی خودشان.
2. کارشناسان‌اقتصادی معتقدند ظرفیّت­های کشور برای شکوفایی اقتصاد، بسیار آماده، مستعد و کامل است.
- نقدینگی زیادی داریم که به سرمایه‌گذاری برای شکوفایی اقتصاد کشور تبدیل شود. ظرفیّت نیروی انسانی، ظرفیّت­های طبیعی و ظرفیّت جغرافیاییِ ما بسیار خوب است که در بیانیّه‌ی گام دوّم مقداری از آن­ها تشریح شد.
3. در بعضی از بخش­ها و دستگاه‌های دولتی رخوت، کوتاهی، تعلّل و تأخیر وجود دارد.
1/3. برخی دستگاه‌ها (در بخش کشاورزی، رسیدگی به برخی مناطق و کارهای زیربنایی) اقدامات خوبی انجام دادند.
- در سال ۹۳ یا ۹۴ یکی از مسئولین عالی‌رتبه به بنده نوشته بود در حال تنظیم لایحه­ی اصلاح امور بانکی کشور هستیم که تا چند ماه دیگر به مجلس خواهد رفت. الان چهار سال می­گذرد و هنوز این لایحه به مجلس نرفته!
2/3. بخش­هایی که خوب کار کرده‌اند باید تشویق شوند؛ و به بخش­هایی که تأخیر داشته‌اند، بایستی تذکّر داد.
- این حرف­ها را آن وقتی بنده در مجمع عمومی و در مقابل آحاد وسیع مردم می­گویم که بارها به طور خصوصی به خود حضرات تذکّر داده‌ایم. این­ها باید به مطالبات عمومی تبدیل بشود.
د) امسال، باید سال «رونق تولید» باشد.
1. مسئله ­ی اصلی و اساسی، رونق تولید است. اگر تولید شد، آن وقت در بخش­های مختلفی اعم از اشتغال، رفع فقر، کاهش تورم، بالا رفتن ارزش پول ملّی و حتی وضع توازن بودجه تحوّل ایجاد خواهد شد.
1/1. در سال گذشته (سال حمایت از کالای ایرانی)، حرکت خوبی توسط مردم و بعضی از تولیدکنندگان انجام گرفت. لیکن بطور کامل به آن عمل نشد. بنابراین شعارِ حمایت از کالای ایرانی به قوّت خود باقی است.
- کسانی که پول و امکانات خود را برای تولیدِ کشور صرف کنند، پیش خدای متعال اجر دارند.
2/1. باید به تولید صنعتی، کشاورزی و دامداری (حتی تربیت چند دام در خانه‌های روستایی)، صنایع بزرگ، متوسّط و کوچک، صنایع دستی و خانگی؛ و به ویژه صنایع دانش‌بنیان توجّه شود.
2. باید به تولیدکننده، سرمایه‌گذار و فعّال اقتصادیِ سالم که برای کشور ثروت‌آفرینی می­کند کمک بشود.
- حتماً باید با تنظیمِ قوانین، روش­ها و رویّه‌های لازم، جهتِ بهبود فضای کسب و کار تلاش بشود.
3. برای رونق تولید، باید جلوی سوءاستفاده‌ها را گرفت.
- باید مسئولینِ قوّه‌ی مجریّه و قضائیّه و دستگاه‌های ناظر با سوءاستفاده­­چی­ها مقابله کنند.
4. شرط رونق تولید داخلی، کنترل واردات بی‌رویّه است.
- انسان می­بیند بازار پُر از واردات است؛ چیزی که در داخل تولید می­شود، از خارج وارد می­کنند؛ این موجب می­شود که تولید داخلی شکست بخورد. مسئولین باید جلوی این­ها را بگیرند.
5. دستگاه‌های دولتی امسال باید در رونق بخشیدن به تولید متمرکز بشوند و برای مقرّرات لازم از مجلس کمک بگیرند و در بخش­های نیازمندِ نظارت، از قوّ‌ه‌ی قضائیّه و دستگاه‌های نظارتی کمک بخواهند.
هـ ) ضرورت پی­گیری بیانیه گام دوم انقلاب
1. تجاوب و پاسخ­گوییِ قشرهای مختلف از نخبگان، آحاد جوانان، دانشجویان، روحانیّون، طلّاب و دیگران به بیانیّه گام دوّم انقلاب، بسیار بجا، خرسندکننده و نشانه‌ی آمادگی در کلّ کشور بخصوص در بین جوان­هاست.
1/1. مسئولین کشور باید حدّاکثرِ استفاده را از این آمادگی بنمایند.
2. علاج مشکلات کشور این است که جوان­ها شانه‌شان را زیر بار مسئولیّت­های دشوارِ کوچک و بزرگ بدهند.
- در گام دوّم انقلاب بایستی حرکت کشور را بر دوش جوان­ها قرار دهیم؛ همچنان که امام ره انقلاب را هدایت می­کرد و جوانان، موتور پیشرفت و حرکت کشور را روشن می­کردند.
3. باید هزینه‌ی ایستادگی در مقابل دشمن را بدهیم تا نسل­های آینده ان‌شاءالله از دست‌آوردِ آن استفاده کنند.
- در دوران جنگ تحمیلی نیز، خانواده‌‌‌ها هزینه‌ی دفاع از کشور را دادند تا ما امروز در امنیّت زندگی کنیم.
4. آنچه در گام دوّم انقلاب باید اتفاق بیافتد:
1/4. داشته‌ها، مزیّت­ها و ظرفیّت­های خودمان و کشور را بشناسیم و آن را جدّی بگیریم.
2/4. آفت­ها، فسادها و راه‌های رخنه‌ی دشمن را بشناسیم و در مقابل آن­ها جدّاً ایستادگی کنیم.
3/4. کمبودها و مشکل­ها را بشناسیم و برای حلّ آن­ها سینه سپر کنیم.
5. غرب و آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که با اراده‌ی ملّی ملّت ایران نمی­شود مبارزه کرد و اگر ملّت ایران یک چیزی را اراده کند، حتماً به دست خواهد آورد و مانع‌تراشی و سنگ‌اندازی فایده‌ای نخواهد کرد.
1/5. آنان به این نتیجه رسیده‌اند که بایستی کاری کنند که ملّت ایران اراده نکند، اراده‌اش ضعیف بشود.
2/5. امروز در دنیا میلیاردها (دلار) پول دارد خرج می­شود برای اینکه در اعتقادات سیاسی و دینی جوانان ما رخنه ایجاد کنند تا اراده‌ی حرکت و قیام در جوانانِ ما از بین برود.
- دشمنانِ ما تلاش می­کنند تا نگذارند اراده­ی ملّت ایران برای پیشرفت، برای مقابله، برای ایجاد جامعه‌ی اسلامی و تمدّن اسلامی شکل بگیرد. زیرا می­دانند که اگر این اراده شکل گرفت، بدون تردید تحقّق پیدا خواهد کرد.
6. در دوران رژیم طاغوت به جامعه ­ی جوان کشور این جور تفهیم می­کردند که اگر می­خواهید به تمدّن و پیشرفت برسید، باید دین و ایمان­تان را کنار بگذارید.
- امروز بیایند چشم­های کورشان را باز کنند، ببینند که بهترین و پیشرفته‌ترین صنایع بزرگ ما- که در رقابت با کشورهای درجه‌ یک دنیا در صدر فهرست قرار داریم- به وسیله‌ی جوان­های متدیّنِ نمازشب‌خوان شکل گرفته.
7. جوان­ها باید در میدان­های علم، فکر، معرفت، سیاست و کار، تلاش خود را مضاعف نموده و به مسائل فرعی، اختلاف‌افکن و حاشیه‌ها نپردازند و بر محور وحدت، متمرکز، مؤمنانه و مجاهدانه حرکت نمایند.
1/7. مرزهای خود با دشمن را پُررنگ کنید؛ امّا با نیروهای داخلی، به اندک اختلاف سلیقه‌ای مرز ایجاد نکنید.
- همان طور که امام ره فرمودند، هر چه فریاد دارید بر سرِ دشمنان و بر سرِ آمریکا بکشید.
8. دولت، مجلس، قوّه‌ی قضائیّه‌ و دیگران، هر چه می­توانند برای این پیشرفت به جوان­های کشور کمک کنند.
- به فضل و توفیق الهی، فردای این کشور بسیار بسیار بهتر از امروزِ ما خواهد بود.

 
کد مطلب: 406638