تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۴
 

عضو حماس: با افزایش بُرد راکت‌ها، تل‌آویو خواستار آتش‌بس شد

Share/Save/Bookmark
عضو حماس: با افزایش بُرد راکت‌ها، تل‌آویو خواستار آتش‌بس شد
 
یکی از اعضای ارشد حماس اعلام کرد،‌ به محض رسیدن شعاع شلیک‌های راکتی مقاومت به 40 کیلومتر، رژیم صهیونیستی دست به دامن میانجی‌ها برای آتش‌بس شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «خلیل الحیه» نائب‌رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه اعلام کرد، در رویارویی دو روزه اخیر در نوار غزه پس از آنکه شعاع پاسخ راکتی مقاومت به 40 کیلومتر رسید، رژیم صهیونیستی شروع به فرستادن میانجی و صحبت از آتش‌بس کرد.
الحیه چهارشنبه شب (دیشب) در سخنانی تلویزیونی اعلام کرد، رژیم اشغالگر به پیام‌هایی که مقاومت می‌فرستاد توجهی نمی‌کرد در حالی که به نظر می‌رسد به افزایش شعاع (راکت‌پراکنی) توجه داشت و با افزایش حمله به منازل و امثال آن پاسخ داد اما هنگامی که شعاع شلیک‌های مقاومت به مسافت 40 کیلومتری رسید، شروع به فرستادن واسطه‌ها برای حصول آتش‌بس کرد.
وی ادامه داد: اگر (رژیم) اشغالگر گمان می‌کرد در زمانی که رهبران حماس در قاهره هستند، آنها را ترور خواهد کرد و خواهد کُشت، متوهم است. الحیه سپس افزود؛ اتاق عملیات مشترک نتیجه ابدعات مقاومت و ملت فلسطین بود که به وضوح در مقابل حمله اخیر رژیم صهیونیستی ایستاد.
این عضو ارشد حماس تأکید کرد، هیچ ارتباطی میان توافق‌های مربوط به آتش‌بس اخیر و راهپیمایی‌های بازگشت وجود ندارد. هیچ کسی بر توقف این راهپیمایی‌ها چانه‌زنی نمی‌کند و هیچ گزینه‌ای جز اجرایی کردن این تفاهم‌ها توسط رژیم صهیونیستی وجود ندارد.
الحیه تصریح کرد؛ باقی ماندن اشغالگر و ادامه محاصره غزه ممکن است امور را در هر لحظه به سمت مرحله انفجار پیش ببرد.
بیانیه حماس درباره پایان سفر هیأت حماس به مصر
«یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه که برای رایزنی با مقامات مصری به این کشور سفر کرده بود، به سفر خود پایان داد.
بر اساس گزارش وبگاه «الرساله»، هیأت حماس در این سفر با «عباس کامل» رئیس اطلاعات مصر و دیگر مقامات سازمان اطلاعات مصر دیدار کردند که در مقدمه این دیدارها رایزنی درباره توقف حمله اخیر به نوار غزه قرار داشت.
در بیانیه حماس به مناسبت پایان سفر السنوار آمده، هیأت حماس بر دفاع از ملت فلسطین، شکست محاصره غزه و راه‌های رفع این محاصره صحبت کرده است.
در بسیاری از دیدارها، «زیاد النخاله» دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین نیز حضور داشته و از دیگر موضوعات مورد بحث  در این دیدارها، مقابله با «معامله قرن»، راه‌های احیای وحدت ملی و تقویت ایستادگی ملت فلسطین بوده است.
صبح روز شنبه (۱۴ اردیبهشت/۴ می) بود که رژیم صهیونیستی به مناطقی در نوار غزه حمله کرد و مقاومت با شلیک چندین راکت پاسخ داد ؛ اما این اتفاق «موقت» نبود و لحظه به لحظه بر حجم تنش‌ها میان نوار غزه و رژیم صهیونیستی افزوده شد. حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در روز و شب یکشنبه (۱۵ اردیبهشت/۵ می) نیز ادامه پیدا کرد و مقاومت نیز با شلیک راکت و موشک قاطعانه پاسخ داد. سرانجام با وساطت مصر و قطر و سازمان ملل دوشنبه (۱۶ اردیبهشت/۶ می) آتش‌بس در نوار غزه برقرار شد و آرامش این منطقه را فرا گرفت.

م
کد مطلب: 406661
مرجع : فارس