تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۱
 

حاشیه‌های نشست‌ مکه؛ از غیبت امیرقطر تا مشارکت سطح پایین عمان

Share/Save/Bookmark
حاشیه‌های نشست‌ مکه؛ از غیبت امیرقطر تا مشارکت سطح پایین عمان
 
‌نشست‌های سران عرب که روزهای پنجشنبه و امروز با دعوت فوری شاه سعودی متعاقب حمله یمنی‌ها به تاسیسات انتقال نفت در عمق خاک عربستان برگزار می‌شود، با حاشیه‌های خواندنی همراه شده که البته از همان ابتدا، قراین از بی‌اعتباری آل‌سعود در مکه حکایت داشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در بحبوحه تنش میان آمریکا و ایران، عربستان سعودی روز گذشته دو نشست اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج‌فارس را برگزار کرد و امروز جمعه نیز میزبان نشست سران سازمان همکاری اسلامی خواهد بود. این نشست‌ها، که در مکه مکرمه برگزار می‌شود به مکانی برای نمایش بی‌اعتباری سعودی و در عین حال سیاست‌های تنش‌زای این رژیم تبدیل شده است.
روزنامه فرامنطقه‌ای «رای‌الیوم» در گزارشی به حاشیه‌ای این نشست‌های مکه پرداخته است.
-«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی از رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس در کاخ «الصفا» در مکه مکرمه دیدار کرد.

- عراق به بیانیه پایانی نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب در مکه، که خواستار اتحاد کشورهای عربی در برابر «مداخله‌های ایران» شده بود، اعتراض و تأکید کرد که در تدوین بیانیه پایانی مذکور مشارکت نخواهد کرد.
- «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان حضور در نشست مکه، نشانه‌های خشم بر صورت او ظاهر بود؛ چرا که وی موفقگرفتن عکس یادگاری نشست اتحادیه عرب در ردیف دوم قرار گرفت. او در سخنانی کوتاه، مخالفت خود با مشارکت در کارگاه اقتصادی بحرین درباره طرح «معامله قرن» را اعلام کرد و شعار آن یعنی «شکوفایی مقابل صلح» را به سخره گرفت.
- تمامی رهبرانی، که در این نشست‌ها سخنرانی کردند از «الباجی قاید السبسی» رئیس‌جمهوری تونس گرفته تا «برهم صالح» رئیس‌جمهوری عراق و «محمد بن عبدالعزیز» رئیس‌جمهوری موریتانیا، بر همبستگی با عربستان سعودی در مقابله با حملات به تاسیسات نفتی آن و نیز با امارات، که چهار نفتکش آن در بندر «الفجیره» هدف قرار گرفت، تأکید کردند و عنوان داشتند که امنیت خلیج‌فارس امنیت کشورهای‌‌شان است.
-تقریبا هیچ‌یک از سخنرانان، به جز پادشاه فرتوت سعودی، ایران را به دست داشتن در حملات به نفتکش‌ها در سواحل «فجیره» متهم نکردند. در حالی‌که ملک سلمان در سخنانی در افتتاحیه نشست مکه مدعی شد ایران از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و امنیت منطقه و ناوبری دریایی را تهدید کرده است. او از جامعه جهانی خواست که مانع از مداخله‌های ایران در امور کشورهای منطقه شود.
بر خلاف تمامی نشست‌های سابق سران عرب، هیچ زنی در نشست‌های مکه حضور نداشت و دوربین‌ها هیچ زن بی‌حجاب را رصد نکردند و تمامی شرکت‌کنندگان، مرد بودند.
«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی در سودان، که مهره سعودی- اماراتی محسوب می‌شود- لباس نظامی بر تن نداشت و ملبس به لباس غیرنظامی بود و مورد استقبال گرم پادشاه سعودی قرار گرفت.
-«محمد بن زاید» ولیعهد ابوظبی ریاست هیئت کشورش را برعهده داشت در حالی‌که معمولا چنین هیئت‌ها را «محمد بن راشد» حاکم دبی سرپرستی می‌کند.
«حمد بن عیسی» پادشاه بحرین جزو رهبران کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس است که مورد استقبال گرم همتای سعودی‌اش در کاخ «الصفا» قرار گرفت. عمان سطح حضور خود در نشست را کاهش داده است. سوریه نیز از غایبان بزرگ نشست‌های سران عرب در مکه به شمار می‌رود.
-شبکه تلویزیونی «العربیه» به حضور نخست‌وزیر قطر در میان روسای هیئت‌های عربی در کاخ الصفا اشاره کرد که مورد استقبال ملک سلمان قرار گرفتند. تلویزیون «الجزیره» نیز همزمان با استقبال پادشاه سعودی از هیئت‌های مشارکت‌کننده، میزبان مسئولان ایرانی بود و به بیان دیدگاه‌هایی در ردّ نشست‌های مکه پرداخت و اتخاذ تدابیر عملی در نشست‌ها و نیز وقوع جنگ میان واشنگتن و تهران را رد کرد.
-« عبدالله بن ناصر آل ثانی» نخست‌وزیر قطر، آخرین فردی بود که وارد نشست شد. او هنگام ورود ناراضی به نظر می‌رسید. «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی از دست دادن به این دیپلمات ارشد قطری خودداری کرد و آل ثانی فقط به پادشاه بحرین و پادشاه کویت که در کنارشان نشسته بود، سلام کرد و هیچ گفت‌وگویی میان آنها رد و بدل نشد.
- در حالی‌که «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان مورد استقبال گرم ولیعهد سعودی بود ولی «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان، که در نشست اخیر اتحادیه عرب در تونس حضور داشت، از غایبان نشست مکه بود. به نظر می‌‌رسد او با علم به محتوای بیانیه‌های چنین نشست‌هایی، که حاوی اتهامات نخ‌نما علیه جمهوری اسلامی ایران است، نخواست در این نشست‌ها حضور داشته باشد.
- «محمد ششم» پادشاه موریتانی و «شیخ تمیم بن حمد» امیر قطر نیز از غایبان در این نشست‌ها بودند. روابط این دو کشور با پادشاهی سعودی، تیره و بحرانی است.

م
کد مطلب: 406905
مرجع : تسنیم