تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۷
 

قطر: باج خواهی و تحکم عربستان سعودی، عامل ویرانی خاورمیانه و آفریقا است

Share/Save/Bookmark
قطر: باج خواهی و تحکم عربستان سعودی، عامل ویرانی خاورمیانه و آفریقا است
 
وزیر امور خارجه قطر در نشستی خبری در انگلیس، اعتراض خود را نسبت به مداخله سعودی‌ها و اماراتی‌ها در کشورهای منطقه اعلام کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «محمد بن عبدالرحمان» وزیر امور خارجه قطر گفت عربستان‌سعودی نیرویی برای ویرانی و تخریب در سرتاسر خاورمیانه و آفریقا است و اغلب از باج‌خواهی و فشار اقتصادی برای تحکم کردن بر دیگران استفاده می‌کند.
به نوشته روزنامه «گاردین»، عبدالرحمان در نشستی خبری در لندن گفت درگیری‌ها در حال شیوع یافتن در کل منطقه است و بحران‌های لیبی و سومالی به این دلیل رخ داده‌اند که سعودی‌ها در این کشورها دولت‌هایی همسو با ریاض را بر سر کار قرار داده‌اند.
وی افزود: «عربستان عمدتاً تلاش‌های زیادی برای شیطانی کردن ما انجام داده است. برخی کشورها، به‌خصوص آن‌ها که نیازمند کمک‌های عربستان سعودی و امارات هستند مورد باج‌گیری قرار گرفتند تا سیاستی مشابه این دو در قبال قطر داشته باشند. این کار بی‌ثباتی زیادی در شاخ آفریقا و منطقه صحرای آفریقا به وجود آورد. آن‌ها به این دلیل آفریقا را انتخاب کرده‌اند که نیاز به کمک و حمایت دارند».
عبدالرحمان گفت:‌ «هر کشوری که با تحکم آن‌ها همراهی نکند را به چشم تروریست می‌نگرند. هرکس که با آن‌ها مخالفت کند ممکن است تروریست محسوب شود».
او گفت سیاست خارجی سعودی‌ها در لبنان، لیبی یا یمن طی سه سال گذشته به هیچ چیز مثبتی ختم نشد. وی بدون اشاره مستقیم به حمایت ریاض از دولت نظامی سودان، کشتار وحشیانه در این کشور را محکوم کرد.
در هفته‌های اخیر امارات متحده عربی و عربستان‌سعودی به مداخله جهت سرکوب جنبش‌های مردمی در سودان، لیبی و سومالی متهم شده‌اند.
از دو سال پیش، عربستان‌سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر تحریم‌های اقتصادی را علیه قطر که به لحاظ میدان های گازی کشوری غنی محسوب می‌شود اعمال کرده‌اند. این کشورها دلیل وضع تحریم‌ها را اعتراض به سیاست خارجی قطر عنوان کردند.
ماه آینده میلادی امیر قطر در واشنگتن با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد و به احتمال زیاد محور اصلی گفت‌وگو بین این دو، اختلافات میان قطر و سعودی‌ها و انتشار بحران ناشی از آن در منطقه خواهد بود.
ترامپ یکی از حامیان اصلی عربستان‌سعودی است اما برای کاهش این روابط و حمایت‌ها از سوی کنگره آمریکا تحت فشار قرار دارد.

م
کد مطلب: 407030
مرجع : فارس