تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۳
۱
 

تفاوت‌های «مقاومت» و «سازش»‌|ابتکارات خیره‌کننده مقاومت فلسطین در جنگ ۵۱روزه

Share/Save/Bookmark
تفاوت‌های «مقاومت» و «سازش»‌|ابتکارات خیره‌کننده مقاومت فلسطین در جنگ ۵۱روزه
 
مقاومت فلسطین در جنگ ۵۱روزه یک دفاع مدرن همه‌جانبه را به‌نمایش گذاشت که همگان را شگفت‌زده و صهیونیست‌ها را غافلگیر کرد و موجب شد محاسبات و معادلات آنها در خصوص مقاومت تغییر کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اواخر بهار 2014 (1393) رسانه‌های رژیم صهیونیستی خبر مفقودی 3 دانشجوی مدارس دینی در کرانه باختری را در صدر اخبار خود دنبال کردند. ارتش رژیم صهیونیستی روز 12 ژوئیه ادعا کرد جسد این 3 دانشجوی یهودی را در چاهی در کرانه باختری یافته است. در حالی که برخی اخبار از احتمال خصومت شخصی بین یهودیان در این مسئله خبر می‌دادند صهیونیست‌ها جنبش حماس را بدون هیچ سندی در این پرونده متهم کردند و در مقابل، روز 8 جولای 2014 حمله وسیعی را علیه نوار غزه آغاز کردند.
حقیقت پشت‌پرده آغاز جنگ
اگرچه بهانه ظاهری صهیونیست‌ها برای شروع حمله، کشته شدن 3 نوجوان مدارس دینی یهودی بود اما حقیقت ماجرا، آشتی ملی فلسطین بود که همان ایام بین جنبش‌های فتح و حماس در حال شکل‌گیری بود. صهیونیست‌ها که از روز نخست توطئه علیه فلسطین بر طبل تفرقه بین فلسطینیان کوبیده بودند، شکل‌گیری این توافق را نمی‌توانستند برتابند لذا جنگی را علیه نوار غزه آغاز کردند تا تفرقه همچنان بین فلسطینیان باقی باشد.
پس از ماجرای کشف جسد 3 نوجوان یهودی، شهرک‌نشینان افراطی اقدام به ربودن محمد ابوخضیر، نوجوان فلسطینی ساکن قدس هنگام نماز صبح سحرگاه ماه رمضان کردند و او را زنده سوزاندند. پیکر سوخته محمد ابوخضیر در باغ‌های اطراف قدس پیدا شد و موجی از خشم در فلسطینیان پدید آمد اما باز این صهیونیست‌ها بودند که آغازگر جنگ شدند و غزه را روز 8 جولای آماج حملات خود قرار دادند.
گروه‌های مقاومت از همان ابتدا اعلام کردند رژیم صهیونیستی دچار اشتباه راهبردی شده است و اگرچه آغازگر جنگ بوده است، اما پایان جنگ با آنها نخواهد بود. این جنگ تا 51 روز بعد ادامه یافت و این مقاومت بود که با ابتکارات و نوآوری‌هایی که در این جنگ از خود نشان داد همگان را غافلگیر کرد.
ابتکارات مقاومت در جنگ 51روزه
جنگ تونل‌ها و وحشت صهیونیست‌ها
نخستین غافلگیری صهیونیست‌ها در جنگ 51روزه، جنگ تونل‌ها بود. صهیونیست‌ها که آغازگر جنگ بودند همانند سایر جنگ‌هایی که تا کنون به‌راه انداخته‌اند، حملات خود را با حملات هوایی آغاز کردند. صهیونیست‌ها عملیات زمینی خود را 9 روز پس از آغاز جنگ، با هدف از بین بردن تونل‌های مقاومت در روز 17 جولای آغاز کردند. اما آغاز حرکت زمینی صهیونیست‌ها با غافلگیری‌های روزافزون همراه شد تا جایی که صهیونیست‌ها مجبور شدند روز 5 آگوست (18 روز بعد) عملیات زمینی را بدون دستیابی به هدف اولیه‌اش پایان دهند.

گردان‌های مقاومت با یک تکنیک ساده صهیونیست‌ها را به دام می‌انداختند. هنگامی که نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی اقدام به پیشرفت زمینی می‌کردند نیروهای مقاومت را به نگاه پشت خود می‌دیدند. بخشی از نیروهای مقاومت از تونل‌های مخفی از پشت صهیونیست‌ها به آنها هجوم می‌آوردند و صهیونیست‌ها خود را در محاصره می‌دیدند. نتیجه این جنگ کشته شدن حدود 60 نظامی رژیم صهیونیستی به‌اذعان خود صهیونیست‌ها است، اما براساس آمار مقاومت بیش از 120 نفر از نیروهای صهیونیست در جنگ تونل‌ها به هلاکت رسیدند که رژیم صهیونیستی آمار آن را سانسور کرده است. علاوه بر کشته‌های رژیم صهیونیستی چهار نظامی ارتش رژیم صهیونیستی مفقود شدند که هنوز سرنوشت آنها مشخص نیست. برخی این چهار نظامی را زنده توصیف کرده‌اند که اسیر مقاومت هستند. برخی نیز مدعی شده‌اند این نظامی‌های اسرائیلی کشته شده‌اند و اجساد آنها نزد مقاومت است. جنگ تونل‌ها به یکی از کابوس‌های نظامیان رژیم صهیونیستی تبدیل شد که خاطرات بسیاری از آن همراه با وحشت نقل کرده‌اند.
حملات موشکی دوربرد
در جنگ 51روزه مقاومت برای نخستین بار موشک‌های دوربردی را به‌کار گرفت که نقاط دور از تصور صهیونیست‌ها را این موشک‌ها هدف قرار دادند. موشک‌های فجر5 گردان‌های قدس، فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو را در فاصله 70کیلومتری هدف قرار دادند. پس از آن مناطق صهیونیست‌نشین قدس نیز هدف قرار گرفت. شهر حیفا و هرتزلیا در فاصله‌های بیش از 70 کیلومتر نیز با موشک‌های آر160 گردان‌های عزالدین قسام هدف قرار گرفتند.
مرکز هسته‌ای دیمونا و پایگاه نواتیم در فاصله‌های 63 و 72 کیلومتری غزه نقاطی بودند که صهیونیست‌ها فکر حمله موشکی به آنجا را به ذهنشان راه نمی‌دادند. موشک‌های مقاومت به سواحل بحر المیت هم رسیدند. موشک‌های دوربرد معادله جنگ و تصورات جنگی رژیم صهیونیستی را تغییر دادند.
حمله کماندوهای دریایی مقاومت به پایگاه نظامی زیکیم
برای نخستین بار در تاریخ فلسطین، گروه‌هایی از مقاومت در یک جنگ عملیات هجومی علیه هدفی خارج از نوار غزه انجام دادند و کماندوهای دریایی گردان‌های عزالدین قسام به پایگاه نظامی زیکیم رژیم صهیونیستی در ساحل عسقلان حمله کردند. حمله به این پایگاه صهیونیست‌ها را به‌ناگاه شوکه کرد. این حمله نمونه‌ای نادر از ابتکارات مقاومت بود که هنوز سرّ آن برای افکار عمومی آشکار نشده است.

عملیات پهپادی مقاومت
در این جنگ نیروهای مقاومت برای نخستین بار پهپاد ابابیل1 را علیه دشمن صهیونیستی به‌کار گرفتند. روز 14 جولای، خبر استفاده مقاومت از پهپاد ابابیل1 و عکس‌هایی که این پهپاد اطلاعاتی از ساختمان وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تهیه کرده بود همگان را غافلگیر کرد. مقاومت اعلام کرد 3 اسکادران پهپاد به‌سمت اهداف صهیونیست حرکت کرده‌اند که یکی از آنها به‌سلامت بازگشته است. خبر به‌کارگیری پهپاد در تغییر معادلات و محاسبات دشمن تأثیر شگرفی داشت.
هک‌کردن شبکه‌های ماهواره‌ای رژیم صهیونیستی
ابتکارات مقاومت در جنگ 51روزه به جنگ سخت ختم نشد و مقاومت در عرصه جنگ نرم نیز وارد شد. در جریان جنگ واحدهای سایبری مقاومت 2 مرتبه شبکه‌های 2 و 10 رژیم صهیونیستی را هک کردند و در حالی که این شبکه‌ها در حال ارائه پخش زنده بودند با هک کردن این شبکه‌ها، پیام تهدید مقاومت خطاب به شهرک‌نشینان صهیونیست پخش شد. این اقدام مقاومت رعب و وحشت وسیعی را در فضای اجتماعی و جبهه داخلی رژیم صهیونیستی به‌وجود آورد.
ارسال پیامک به تلفن‌های همراه یهودیان
در عرصه جنگ نرم گروه‌های مقاومت در پاسخ متقابل به صهیونیست‌ها ــ که همواره در جنگ‌ها پیامک تهدید برای شهروندان فلسطین ارسال می‌کنند تا در جامعه فلسطینی ایجاد رعب و وحشت کنند ــ اقدام به ارسال 500 هزار پیامک برای شهروندان رژیم صهیونیستی کردند و در این پیامک‌ها، دولت رژیم صهیونیستی را عامل هرگونه خسارت به این یهودیان مهاجر معرفی کردند. این اقدام که در چند مرحله اجرا شد در ایجاد اعتراض داخلی علیه جنگ‌افروزی صهیونیست‌ها تأثیرگذار شد.

جمع‌بندی
آنچه در جنگ 51روزه رخ داد نشان‌دهنده آغاز دوره‌ای جدید در عرصه مقاومت فلسطین بود. مقاومت ــ که پیش از این جنگ همواره پاسخ‌دهنده حملات دشمن در عرصه سخت بود و در زمین خود همواره دفاع می‌کرد ــ در این جنگ ضمن اینکه آغازگر جنگ نبود اما برای نخستین بار هجوم به دشمن را تجربه کرد. به‌کارگیری پهپاد، پیشرفت فن‌آوری مقاومت را به‌رخ دشمن کشید. جنگ نرم در هک شبکه‌های تلویزیونی و ارسال پیامک برای شهروندان رژیم صهیونیستی به‌اجرا در آمد. موشک‌های مقاومت، حساس‌ترین مراکز استراتژیک دشمن را هدف قرار داد و نشان داد هیچ نقطه‌ای دیگر در سرزمین‌های اشغالی امن نیست و از همه مهمتر جنگ تونل‌ها استیصال و عدم توانایی مقابله زمینی دشمن را به جهانیان نشان داد.
همه اینها حاصل استمرار مقاومت و تأکید بر مقاومت به‌عنوان تنها راه و گزینه نهایی برای آزادی فلسطین است، راهی که تا آزادی فلسطین ادامه خواهد داشت.

م
کد مطلب: 407194
مرجع : تسنیم
 
ابوالقاسم طالبی مجرد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۴-۰۳ ۱۷:۲۵:۲۳
سلام بسیار عالی بود از عمق جان خوشحال شدم و امیدوار دعاگوی مردم مظلوم فلسطین و دست اندرکاران این گزارش هستیم