تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۸
 

مادورو: کودتاچیان قصد ترور ده‌ها نفر را داشتند

Share/Save/Bookmark
مادورو: کودتاچیان قصد ترور ده‌ها نفر را داشتند
 
رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت اعترافات یکی از سران کودتا علیه دولت نشان می‌دهد آن‌ها قصد داشتند ده‌ها نفر را ترور کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «نیکولاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد طراحان کودتای جدید علیه دولت، قصد داشتند ده‌ها عضو ارتش و «کالکتیوو» گروه شبه نظامی حامی دولت را ترور کنند.
به نوشته خبرگزاری «تاس»، مادور روز چهارشنبه گفت:‌ «یکی از آن‌ها [طراحان کودتا] گفت آن‌ها ۳۰، ۴۰ یا ۶۰ عضو کالکتیوو را می‌کشند».
وی افزود طراحان کودتا همچنین قصد داشتند تمامی نظامیانی که سر راهشان قرار داشتند ترور کنند.
مادورو گفت: «ما به‌دنبالشان هستیم (طراحان کودتا) و آن‌ها را تک به تک می‌گیریم. امروز یکی از رهبران آن‌ها را گرفتیم، یک ژنرال بازنشسته».
چهارشنبه شب «خورخه رودریگز»، وزیر ارتباطات و فرهنگ ونزوئلا گفت که این طرح، علاوه بر کودتا، توطئه برای ترور نیکلاس مادورو را نیز شامل می‌شد.
او گفت کودتاگران قرار بود ژنرال «رائول ایسیاس» که از سال ۲۰۰۹ بازداشت شده است را آزاد کرده و او را به عنوان رئیس‌جمهور معرفی کنند. وی تصریح کرد در این طرح قرار بود هم از افسران بازنشسته و هم از افسران در حال خدمت این کشور استفاده شود.
آمریکا و گروهی از متحدان این کشور سوم بهمن ماه سال گذشته در اقدامی غیرقانونی «خوان گوایدو»، رهبر شورای ملی ونزوئلا را به عنوان «رئیس‌جمهور موقت» این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست‌جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی اعلام کردند.
به نوشته رسانه‌های آمریکایی، کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و تلاش‌های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

م
کد مطلب: 407224
مرجع : فارس