تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴
 

محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در دیدار کارگران (04/02/1398)

الف) لزوم رسیدگی مسئولان به مسائل اساسی جامعه‌ی کارگری
1. کار همانند بهار، زمینه­ساز بروز ظرفیت­ها و استعدادهای نهفته است. کار یک ارزش والا است و این موضوع باید به یک فهم عمومی در جامعه تبدیل شود تا جایگاه ارزشمند کارگر نیز شناخته شود.
2. دشمنان ملت ایران در چهل سال گذشته توطئه‌های گوناگونی داشته­اند؛ از جمله تمرکز بر موضوع کار و کارگر؛ که ملت ایران بویژه کارگران در همه‌ی این موارد، بر دهان دشمن زدند و او را مأیوس کردند.
3. جامعه‌ی کارگری همواره از وفادارترین قشرها به جمهوری اسلامی بوده؛ و مسئولان کشور و سیاست‌سازان و مجریان سیاست­ها باید قدر کارگران را بدانند و به مسائل اساسی آن­ها همچون امنیت شغلی، احترام به کارگر و موضوع دستمزد کارگران، توجه صحیح و دقیقی داشته باشند.
4. واردات بی‌رویه به تولید داخل و کارگر ایرانی ضربه وارد می­کند. در زمینه‌ی مقابله با واردات بی‌رویه‌ی کالاهای خارجی، مقررات سختی وجود دارد اما این ضوابط باید با قاطعیت اجرا شوند.
5. بعضی خریداران کارخانه‌ها با از بین بردن کارخانه، فروش تجهیزات آن، و تبدیل کردن زمین کارخانه به بُرج، سوءاستفاده می­کنند که همه‌ی مسئولان در سه قوه، باید با این‌گونه مسائل مقابله‌ی جدی کنند.
ب) کار جهادی و بی‌وقفه، از شرایط مهم رونق تولید و تحقق راهبرد عزت‌آفرین اقتصاد مقاومتی
1. رونق تولید یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است و اگر اقتصاد مقاومتی محقق شود، تصمیم‌های سردمداران آمریکایی و صهیونیستی درباره‌ی نفت و مسائل اقتصادیِ دیگر، تأثیرگذار نخواهد بود.
2. «رونق تولید»، «حمایت از کالای ایرانی»، «تحرک کاری» و «اقتصاد مقاومتی»، زمینه‌ساز عزت ملی و نفوذناپذیری در برابر تصمیم‌های بیگانگان خواهد شد.
3. توانایی‌های ملت ایران و جوانان پرتلاش و خوش‌استعداد میهن بسیار فراتر از وضع فعلی است و باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه‌ی انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روش­هایی شبیه بخت‌آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاه‌های مختلف از جمله صداوسیما باید متوجه این معنا باشند.
4. «رفاه ملت» و «رشد اقتصادی، فناوری و علمی» در کنار «معنویت و پیشرفت اخلاقی»، از اهداف اصلی نظام اسلامی است که تحقق این اهداف به کار و تلاش مستمر نیاز دارد.
5. رشد فرد و جامعه در گروی اراده و همت و تلاش است و جوامعی که در دنیا از لحاظ مادی رشد کرده‌اند، بر اثر همین عوامل بوده؛ چراکه خداوند وعده داده به کسانی که برای دنیا هم کار می­کنند، کمک خواهد کرد.
6. تلاش­های دشمنان، آخرین نفس­های دشمنیِ آنان است و دشمنان سرانجام از خصومت علیه ملت ایران خسته خواهند شد اما این ملت از کار و تلاش و پایداری و پیشرفت هیچ‌گاه خسته نخواهد شد.
7. دشمن از تلاش و یکپارچگی ملت ایران عصبانی است. در همین بلای طبیعیِ سیل، با وجودی که کسی ملت را به صحنه دعوت نکرد، مردم همچون سیل به کمک سیل‌زده‌ها رفتند و جوانان از سراسر کشور به کمک مردم و جوانان محلی شتافتند که این وحدت، همدردی و تلاش ملی، نویددهنده‌ی آینده‌ای خوب خواهد بود.
ج) تکیه بر توان، ظرفیت و ابتکارهای داخلی، عامل تبدیل شدن فشار اقتصادی دشمنان به فرصت شکوفایی اقتصادی
1. مقامات آمریکایی و صهیونیستی می­گویند دشمن نظام جمهوری اسلامی هستیم و با ملت ایران دشمنی نداریم اما دشمنی با جمهوری اسلامی، دشمنی با ملت ایران است؛ زیرا جمهوری اسلامی به کمک و مدد مردم برپاست و اگر کمک مردم نبود، جمهوری اسلامی نبود.
2. دشمنان ملت ایران بدانند دشمنی‌های آنان بی‌پاسخ نخواهد ماند و ملت ایران، ملتی نیست که علیه او کار و توطئه کنند و او بنشیند و تماشا کند.
3. عزت ملی یکی از اولویت­ها و مسائل اصلی هر ملتی است و ملت­ها هیچ‌گاه راضی نخواهند شد تا تحت تأثیر و نفوذ تصمیمات دشمنان خود قرار گیرند.
4. دشمن برای به زانو درآوردن ملت ایران بر فشار اقتصادی متمرکز شده است؛ اما بداند این ملت هیچ‌گاه به زانو درنمی‌آید و ضمن استفاده از فرصت تحریم برای رشد و شکوفایی، دشمنی‌های آمریکا را بی‌پاسخ نمی­گذارد.
5. تحریم­ها اگرچه در برخی موارد، زمینه‌ساز بروز مشکلات می­شوند اما اگر با آن­ها مقابله‌ی صحیح و منطقی شود، به نفع کشور خواهد بود زیرا تحریم­ها موجب تکیه بر توان، ظرفیت و ابتکارهای داخلی خواهد شد.
6. ملت فعال و مسئولان هوشیار ایران نشان داده‌اند اگر همت کنند همه‌ی بن‌بست‌ها را می­شکنند و قطعاً این تلاش آمریکایی‌ها برای مسدود کردن راه‌های صادرات نفت ایران هم به جایی نمی­رسد و جمهوری اسلامی هر مقدار لازم داشته باشد و اراده کند، نفت صادر خواهد کرد.
7. کاهش وابستگی به فروش نفت را قدر و نوعی فرصت می­دانیم و از آن برای تکیه­ی بیشتر بر توانایی­های داخلی استفاده می­کنیم.
د) دستیابی به قله‌های رفیع عزت مادی و معنوی، در پرتو استمرار حرکت عظیم ملت ایران در گام دوم انقلاب
1. معنای گام دوم این است که با همان انگیزه و همت بلندی که کشور را از زیر لگد مستکبران خارج کرد، به حرکت پرشور برای رسیدن به قله‌های بلند پیشرفت و عزت ادامه دهیم.
2. جوانان باانگیزه، تحصیل‌کرده و پرتلاش، محور دستیابی کشور به آینده‌ی روشن هستند و به فضل الهی مجموعه‌های گوناگون و غالباً جوان در سراسر ایران عزیز مشغول فعالیت هستند تا در پرتو حرکتی عظیم، ملت ایران به قله‌های رفیع عزت مادی و معنوی برسد.


م
کد مطلب: 407446