تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۵
 

محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام
 
امام خامنه ای:هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری حاضر نیست با طرفی که می­خواهد نقاط قوت کشور را از دست او درآورد، معامله کند. بنابراین، اصل مذاکره با آمریکا حتی با کسی که آدم حسابی باشد غلط است و مذاکره با اینها که به هیچ چیز از جمله اخلاق و قانون و عرف بین‌المللی پای­بند نیستند، مسخره است و مطلقاً معنا ندارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در دیدار مسئولان نظام (24/02/1398)
1. ضرورت تقوای مسئولان بویژه در رسیدگی به امور مردم، رعایت بیت‌المال و اجتناب از اشرافیت
1/1. ماه رمضان، «ماه تقوا» و زمینه و بستری برای رواج پروا از خداوند متعال است.
2/1. قرآن وعده داده است که تقوا موجب بصیرت، رستگاری، جلب رحمت و هدایت و ایجاد قدرتِ تشخیص حق از باطل خواهد شد و با وجود تقوا، هیچ بن‌بستی وجود نخواهد داشت.
3/1. جنبه­ی دیگر تقوا از منظر قرآن کریم، «تقوای از غیر خدا» است. یعنی از هیچ قدرتی غیر از خدا نترسیم و زندگی و آینده‌ی خود را وابسته و به دست آن­ها ندانیم.
4/1. مسئولان بیش از همه به تقوا نیاز دارند، چرا که با بی‌تقوایی آن­ها، حقوق مردم به طرز جبران‌ناپذیری پایمال خواهد شد.
5/1. سلوک پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله و امیرالمؤمنین علیه‌السلام کاملاً بر خلاف دنیاطلبانی بود که به‌دنبال کسب قدرت برای رسیدن به شهوات نفسانی و مال و ثروت هستند و در جمهوری اسلامی نیز مسئولان موظفند با تمسک به سیره‌ی آن بزرگواران، از اسراف و زندگی اشرافی و تجملاتی پرهیز کنند.
2. اقدامات آمریکا برای «تغییر محاسبات و تسلیم شدن مسئولان» و «فاصله گرفتن مردم از نظام»
1/2. آمریکایی­ها تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با فشارهای شدید اقتصادی، اولاً نظام محاسباتی مسئولان را به‌گونه‌ای تغییر دهند تا آنان مجبور به تسلیم شوند و ثانیاً مردم را در مقابل نظام قرار دهند.
2/2. طراحی و محاسبه سران آمریکا همانند محاسبات چهل سال گذشته غلط و بی نتیجه است. آنان به دلیل بغض و کینه‌ای که به جمهوری اسلامی ایران دارند، کور شده‌اند و نمی­توانند درست محاسبه کنند.
3/2. هیچ‌کس نباید از هیبت ظاهری، تشرها و هیاهوهای آمریکا بترسد. ابرقدرت‌ها معمولاً کار خود را با تشر و هیاهو پیش می­برند و هرگونه جا زدن در مقابل این تهدیدها خطا است.
4/2. علاوه بر آمریکا، از ثروت قارون‌های منطقه‌ی خلیج فارس نیز نباید ترسید زیرا هیچ غلطی نمی­توانند بکنند.
 3. رویارویی کنونیِ ما با آمریکا، برخورد اراده­هاست.
1/3. سخنان مقام­های آمریکایی درباره تغییر رفتار مردم ایران بر اثر شدت تحریم­ها، نشان‌دهنده‌ی حماقت بالای آن­ها است. رئیس‌جمهور آمریکا می­گوید از وقتی که من آمده‌ام، هر جمعه در ایران راه‌پیمایی علیه نظام برگزار می­شود؛ باید به این فرد گفت اولاً روز جمعه نیست بلکه شنبه است و ثانیاً تهران نیست بلکه پاریس است.
2/3. مشکلات مهم اقتصادی، اجتماعی و تناقض و آشفتگی در دولت آمریکا، واقعیتی است که وضع ضعیف دشمن را نشان می­دهد. حقیقت آن است که آمریکا گرفتار مشکلات مختلف است.
3/3. برخی صاحب‌نظران آمریکایی هشدار داده­اند که فشار بر ایران به جهش اقتصادی ایران منجر خواهد شد.
4/3. آمریکا در مواجهه با ملت ایران و استحکام روزافزون نظام اسلامی قطعاً شکست خواهد خورد.
5/3. مذاکره با آمریکا تا وقتی به تعبیر حضرت امام، آدم نشده، سمّ است؛ ضمن اینکه مذاکره با دولت فعلی این کشور سمّ مضاعف است. معنای حقیقی مذاکره، معامله و بده‌بستان است و آنها دقیقاً در این معامله، دنبال تضعیف نقاط قوت ایران نظیر قدرت موشکی و عمق راهبردی در منطقه هستند.
6/3. هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری حاضر نیست با طرفی که می­خواهد نقاط قوت کشور را از دست او درآورد، معامله کند. بنابراین، اصل مذاکره با آمریکا حتی با کسی که آدم حسابی باشد غلط است و مذاکره با اینها که به هیچ چیز از جمله اخلاق و قانون و عرف بین‌المللی پای­بند نیستند، مسخره است و مطلقاً معنا ندارد. البته در عقلای ما کسی دنبال مذاکره نیست، مردم هم که دنبال مذاکره نیستند، فقط برخی گوشه‌وکنار حرفی می­زنند.
7/3. آمریکا مجبور به عقب‌نشینی در مقابل مقاومت ملت ایران خواهد شد. بحث مقاومت، بحث برخورد نظامی نیست و اینکه برخی در روزنامه یا فضای مجازی مسئله‌ی جنگ را مطرح می­کنند، حرف بی­خود و غلطی است.
8/3. رویارویی کنونی، برخورد اراده‌ها است و چون ما اراده‌ای قوی‌تر داریم و به خدا توکل می­کنیم، ان‌شاءالله به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد و آینده‌ی خوبی در انتظار ملت است.
4. مقاومت جواب می­دهد؛ وظایف مردم و مسئولان در این عرصه
1/4. تجربه نشان می­دهد هر جا در مقابل دشمن مقاومت کردیم، جواب گرفتیم. البته مقاومت در عرصه‌ی اقتصادی متفاوت از مقاومت در عرصه‌ی نظامی است و به معنای مستحکم کردن ساخت اقتصادی کشور است که لازمه­ی آن هم برخورد جدی با مسائل و پیگیری امور است.
2/4. برای اصلاح امور نباید چشم به خارج دوخت. این کار موجب ضربه به کشور می­شود که نمونه‌ی آن را در برخورد اروپایی‌ها در قضیه‌ی برجام می‌بینیم. ما با اروپایی‌ها مشکل و دعوایی نداشتیم اما آن­ها به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکردند و نمی­کنند و درعین‌حال مدام ادعا می­کنند که ما به برجام پای­بند هستیم.
3/4. علاوه بر دولت، مردم نیز باید برای حل مسائل اقتصادی، نقش‌آفرینی کنند. مردم با خرید محصولات داخلی و استمرار حمایت از کالای ایرانی، پرهیز از اسراف، توجه نکردن به شایعات در فضای مجازی و زیاده‌روی نکردن در خرید، می­توانند به رونق تولید کمک کنند.
4/4. مسئله‌ی اقتصاد و مشکلات معیشتی طبقات ضعیف و متوسط، مهم‌ترین مسئله‌ در شرایط کنونی است.
5/4. نداشتن برنامه­ی اقتصادی علاوه بر اینکه به اعتبار هر کشوری لطمه وارد می­کند، به دلیل آنکه مردم و طبقات ضعیف تحت فشار قرار می­گیرند، زمینه‌ساز طمع دشمن نیز می­شود.
6/4. مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شده تا دشمنان ما و در رأس آن آمریکا به زعم خود تصور کنند با تحریم‌های بی‌سابقه می­توانند به ایران ضربه بزنند! فلز جمهوری اسلامی به همت مردم و مسئولان مستحکم است.
7/4. حل مسائل و مشکلات اقتصادی باید به‌طور جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد. سخنان آقای رئیس‌جمهور (مبنی بر لزوم جدی‌تر شدن مدیریت­ها و برنامه‌ریزی‌ها)، سخنان درستی است که باید انجام شود و انجام دادن آن هم به دست خود مسئولان و دولت است و راه هم در این زمینه باز است.
5. در زمینه مسائل اقتصادی، بُن­بستی وجود ندارد.
1/5. در زمینه‌ی مسائل اقتصادی موانعی وجود دارد ولی هیچ بن‌بستی وجود ندارد. اقتصاد کشور از زیرساخت‌ها و ظرفیت­های خوبی برخوردار است. هر چند که از چند بیماری مزمن رنج می­برد که اگر در شرایط تحریمی فعلی بتوان این بیماری‌ها را برطرف کرد، اقتصاد ایران حرکت جهشی خواهد کرد.
2/5. «وابستگی به نفت و خام‌فروشی»، «مداخلات غیرلازم دستگاه‌های حکومتی در مسائل اقتصادی و عدم اجرای مناسب سیاست­های اصل ۴۴» و «تخریب فضای کسب‌وکار و قوانین دست‌وپاگیر» از جمله بیماری‌های مزمن اقتصاد کشور است.
3/5. اصلاح ساختاری بودجه که قرار بود مجلس و دولت، در چهار ماهه­ی اول امسال آن را انجام دهند و همچنین اصلاح نظام بانکی از دیگر کارهای مهم و اساسی است که باید انجام شوند.
4/5. تحقق این امور زیربنایی و ساختاری، نیازمند مدیریت شجاعانه، امیدوارانه، جهادی، همراه با اِشراف میدانی بر مشکلات، عدم انفعال در برابر دشمن و شرطی نکردن اقتصاد به مسائل خارج از اختیار خودمان است.
6. تحقق امور، نیازمند مدیریت شجاعانه، امیدوارانه و جهادی است.
1/6. متأسفانه در سال­های اخیر به‌طور مکرر، اقتصاد کشور به تصمیم‌های دیگران گره زده شد و بسیاری از کارها به تصمیم‌های آمریکا موکول شد و سرمایه‌گذار و فعال اقتصادی نیز کارهای خود را موکول به این امور کرد.
2/6. یکی از راه‌های حل مشکلات اقتصادی استفاده از ظرفیت وسیع مردمی کشور است.
3/6. برخورد دولت با عوامل مخرب در بخش­های گوناگون اقتصادی بسیار ضروری است. باید با قاچاق، دلالی‌ها، خریدهای خیانت‌کارانه‌ی ارزاق عمومی و احتکار، بدون هراس از جنجال­ها، برخورد قاطع شود و همه باید از دولت در این عرصه حمایت کنند.
7. «رونق تولید» کلید حل بسیاری از مشکلات است.
1/7. یک کار اساسی، مسئله­ی برداشتن موانع تولید است. «رونق تولید» کلید حل بسیاری از مشکلات است.
2/7. در سایه‌ی عزم جهادی و به‌کارگیری جوانان متخصص، موانع رونق تولید قابل رفع است که اگر این هدف محقق شود، مسائلی نظیر اشتغال، کاهش تورم، رفاه مردم و صادرات، شتاب خوبی می­گیرد. «اعتماد به جوانان» راه‌حل اصلی است. هر جا به نسل جوان اعتماد کردیم و حداقلِ امکانات را در اختیارش گذاشتیم، پیش رفتیم.
3/7. خبر تعطیلی برخی واحدهای تولیدی یا کشاورزی، خبر تلخی است. وزارت صنایع، فهرست نیازمندی­های واحدهای تولیدی (اعم از ماشین‌آلات، قطعات و مواد اولیه) را تهیه نموده و برای رفع این نیازها فراخوان نماید. بسیاری از این موارد در داخل کشور قابل تأمین است.
8. دومین کار اساسی، خودکفایی است.
1/8. یک کار اساسی دیگری که در زمینه‌ی اقتصاد لازم است، مسئله‌ی خودکفایی است. اقتدار و آبروی کشور در «خودکفایی» است و باید نیازهای مهم کشور را خودمان تولید و تأمین کنیم. دولت و دیگر قوا باید برای خودکفایی- بویژه در زمینه‌ی کشاورزی - تلاش برنامه‌ریزی‌شده و بی‌وقفه داشته باشند.
2/8. متأسفانه در مقطعی با این حرف که خرید محصولات از بیرون ارزان‌تر تمام می­شود و تولید در داخل صرفه‌ی اقتصادی ندارد، روند خودکفایی دچار ضربه شد.
3/8. ممکن است خرید برخی محصولات از جمله گندم از خارج به‌صرفه باشد، اما اگر جلوی واردات این محصول مهم را گرفتند چه کار خواهیم کرد؟ بنابراین باید با تلاش بیشتر به راه عاقلانه‌ی خودکفایی ادامه دهیم.
4/8. خودکفایی در زمینه‌ی بنزین مهم است. پالایشگاه ستاره‌ی خلیج فارس که به همت سپاه احداث و راه‌اندازی شده، حدود یک‌سوم مصرف مسرفانه‌ی کنونی بنزین را تأمین می­کند که بسیار مهم است.
9. سومین کار اساسی، افزایشِ سهولتِ کسب و کار است.
1/9. سومین مسئله‌ای که باید به‌عنوان دستور کار عمومی قوا قرار بگیرد، مسئله‌ی فضای کسب و کار و افزایشِ سهولتِ کسب و کار است.
2/9. «مقررات و قوانینِ بسیار و گاه متناقض» عملاً مانع رونق فضای کسب‌وکار شده که باید خیلی جدی این مشکلِ دست‌وپاگیر را برطرف کرد.
10. وظایف فوری و مهم دولت
1/10. بخش کشاورزی دارای اولویت است: این بخش، هم از جهت تأمین مواد غذایی و هم از جهت سهم اشتغال، بسیار مهم است و باید با احداث صنایع تبدیلی در روستاها و برطرف کردن مشکل فروش محصولات کشاورزی روستاییان، به آن توجه کامل کرد، چراکه در پیشرفت و قدرت کشور بسیار مؤثر خواهد بود.
2/10. نیروی انسانی کارآمد، جوان، پرانگیزه و خستگی‌ناپذیر، ثروتی عظیم و بی‌نظیر است. هزاران گروه تحقیقاتی در داخل و خارج از دانشگاه‌ها وجود دارند که می­توانند با ایده‌ها و فکرهای خوب و راه‌گشا، چرخه­ی کارها در بخش صنایع و معادن و دیگر بخش­ها را روان‌سازی و مسائل زمین‌مانده را راه‌اندازی کنند.
3/10. فرصت جبران خسارات سیل فرصت خوبی برای رونق بخش­های مختلف تولید است. باید اعتبارات جبرانی مناطق سیل‌زده را به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و هدایت کرد که به رونق کارخانه‌ها بینجامد.
4/10. مسکن‌سازی از جمله رشته‌های کارآفرین است. از جمله غفلت­های چند سال اخیر، بی‌توجهی به موضوع مسکن‌سازی بوده است. باید از فرصت ترمیم یا ساخت مسکن برای هم‌وطنان سیل‌زده استفاده کرد و با کمک دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی، حرکت عظیم اشتغال‌زا و تولیدآفرین در بخش مسکن را به وجود آورد.

 
کد مطلب: 407451