تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۲
 

محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب
 
امام خامنه ای: باید حرمت زبان فارسی را حفظ کنیم. زیرا زبان فارسی قرن­های متمادی است که عمدتاً به‌وسیله‌ی شاعران بزرگ حفظ شده و این‌گونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است/ ملتی که هویت خود را گم کند، در مشت بیگانگان آب می­شود و از بین می­رود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب (30/02/1398)
1. پیشرفت جریان شعر انقلاب بسیار چشمگیر و امیدوارکننده است.
1/1. جریان­های شعری دیگری نیز وجود دارد؛ اما این، جریانِ شعر انقلاب است که از لحاظ مضمون، نوآوری در مضامین و صیقل‌یافتگیِ الفاظ، پیشرفتِ بسیار چشمگیری داشته است.
2/1. بیان و پدیده‌ی شعر از معجزاتِ آفرینش است.
- شعر از جنبه‌ی جمال و زیبایی برخوردار است و این امتیاز، شعر را به رسانه‌ای اثرگذار و مسئولیت‌آور تبدیل می­کند که باید این تعهد را در خدمت جریان روشنگری و هدایت قرار داد.
3/1. تقسیم شعر به «شعر هنری» و «شعر متعهد» مغالطه‌ای ناشیانه است که می­کوشد با شعار قلمداد کردن شعر متعهد، از آن ارزش‌زدایی کند.
 
2. تفکیک جنبه زیباشناختی شعر از جنبه رسالت و تعهدِ آن، مغالطه­ای واضح است.
1/2. اشعار بزرگان و قله‌های شعر فارسی همچون حافظ، سعدی، فردوسی و مولوی آکنده از اخلاق، تعلیم، تعهد، حکمت، عرفان، معنویت و اسلام ناب است، بنابراین تفکیک جنبه‌ی هنری و زیباشناختی شعر از جنبه‌ی رسالت و تعهد آن، مغالطه‌ای واضح و ناشی از غفلت یا کم‌سوادی است.
2/2. قرار دادن شعر در خدمت معارف توحیدی، فضائل اهل‌بیت علیهم‌السلام، انقلاب و حوادث مهم کشور و مسائل گوناگون دنیای اسلام موجب اعتلای شعر است.
3/2. زیبایی‌های رفتاری ملت، همانند حماسه‌ی زیبا و پُرشکوه حضور فداکارانه‌ی مردم در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان را در اشعار خود به تصویر بکشید، زیرا این کار، شعر شما را به پرچم هویت ملت تبدیل می­کند.
- ملتی که هویت خود را گم کند، در مشت بیگانگان آب می­شود و از بین می­رود.
 
3. راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم؛ زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.
1/3. از صداوسیما گله‌مندم، به‌دلیل اینکه به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌خورده و درست، گاهی زبان بی‌هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می­کند.
- انتشار فلان لغت فرنگیِ یک مترجم یا نویسنده از تلویزیون، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائدِ مضر می­شود.
2/3. استفاده‌ی فراوان از لغات بیگانه در رسانه‌ها قبیح است. نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
3/3. باید حرمت زبان فارسی را حفظ کنیم. زیرا زبان فارسی قرن­های متمادی است که عمدتاً به‌وسیله‌ی شاعران بزرگ حفظ شده و این‌گونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است.
4/3. ولنگاری زبانی و ساخت لفظیِ نازل برخی ترانه‌ها و پخش آن­ها از صداوسیما در سریال‌ها قابل قبول نیست.
- اجازه نداریم با بی‌مبالاتی زبان فارسی را به دست فلان ترانه‌سرای بی‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌المال در صداوسیما و دستگاه‌های دولتی و غیردولتی پخش شود.


م
کد مطلب: 407452