تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۹
 

محورهای بیانات رهبرمعظم انقلاب در مراسم سی‌امین سالگرد رحلت امام خمینی

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات رهبرمعظم انقلاب در مراسم سی‌امین سالگرد رحلت امام خمینی
 
امام خامنه ای: مسئولین محترم کشور باید بر مسئله‌ی اصلی تمرکز کنند. امروز مسئله‌ی اصلی و نقد، مسئله‌ی «اقتصاد» است. البتّه مسائل فرهنگی و امنیّتی هم بسیار مهم است، امّا آنچه از همه نقدتر است، مسائل اقتصادی است که به معیشت مردم ارتباط پیدا می­کند و در مسائل فرهنگی و امنیّتی هم اثر می­گذارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در مراسم سی‌امین سالگرد رحلت امام خمینی رحمه‌الله  (14/03/1398)
1. شیطنت‌های فراوان مخالفان و دشمنان برای نادیده گرفته شدن اصول، فکر و راه امام
1/1. در این سی سال. شیطنت‌های زیادی صورت گرفته است که اصول، فکر و راه امام در اداره‌ی کلان جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شود.
2/1. بعکسِ خواسته‌ی مخالفان و دشمنان، جاذبه‌ی امام نه فقط کاسته نشده؛ بلکه امتداد بیشتری هم پیدا کرده. یک نشانه‌ی آن، همین اجتماع عظیم امروز است. راه‌پیمایی روز قدس را هم که همه‌ی دنیا دیدند.
2. مختصّات شخصیّتی و موهبتهای خدادادی، سرِّ جاذبه­ی امام
1/2. سرّ جاذبه­ی امام، مختصّات شخصیّتی و موهبتهای خدادادی اوست.
2/2. عوامل جاذبه‌ی امام این­هاست: شجاعت، حکمت و تدبیر، پارسایی و پرهیزکاری، دلبستگی به خدای بزرگ، دلباختگی به ذکر الهی، ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی، صداقت و مجاهدت در راه خدا.
3/2. امام وقتی از یک کار بزرگ فراغت پیدا می­کرد، چشم به کار بزرگ دیگری می­دوخت و آن را دنبال می­کرد.
4/2. هر کسی با این خصوصیّات باشد، دلها به سَمت او جذب می­شود؛ اینها همان عمل صالحی است که خدای متعال می­فرماید: اِنَّ الَّذینَ ءامَنوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ سَیَجعَلُ لَهُمُ الرَّحمانُ وُدًّا (سوره‌ی مریم، آیه‌ی ۹۷).
3. «مقاومت»، از جمله خصوصیّاتِ مهم امام
1/3. امام در برابر مشکلات، موانع و طاغوت­ها، ایستادگی و مقاومت می­کرد و تسلیم نمی­شد.
2/3. در دوران مبارزات با طاغوت داخل که خیلی‌ها خسته‌ و مشرف به ناامیدی شدند، امام بدون ذرّه‌ای عقب‌نشینی در راه مبارزه، محکم ایستاد؛ که این، مالِ دوران قبل از پیروزی انقلاب بود.
3/3. بعد از پیروزی انقلاب فشارهای همه‌جانبه در مقابل امام ظاهر شد، امّا ایشان اصل مقاومت را از دست ننهاد.
4. به هم­نریختنِ دستگاه محاسباتیِ امام با تلاش، تهدید، تطمیع و فریبِ دشمن
1/4. تلاش، تهدید، تطمیع و فریب دشمن نمی­توانست دستگاه محاسباتی امام را به هم بریزد.
2/4. دشمن نمی­توانست دستگاه محاسباتی امام را که به بیّنات دینِ مُبینِ اسلام متّکی بود، دچار اختلال بکند.
3/4. امام در مقابل دشمنان اسلام به این سفارش قرآن عمل نمود: «فَلِذالِکَ فَادعُ وَاستَقِم کَما اُمِرتَ وَ لا تَتَّبِع اَهواءَهُم» (سوره‌ی شوریٰ، بخشی از آیه‌ی ۱۵).
5. مقاومت یعنی انتخابِ راه درست و منصرف یا متوقف نشدن مقابل موانع و مشکلاتِ راه
1/5. معنای مقاومت این است که انسان راهی را که حق می­داند انتخاب کند و در این راه شروع به حرکت کند و موانع و مشکلات نتواند او را از حرکت در این راه منصرف کند و او را متوقّف کند.
2/5. انسانی که می­خواهد به قلّه‌ی کوه برسد، وقتی در مسیر به صخره‌ای برخورد می­کند؛ از ادامه‌ی راه منصرف نمی­شود؛ بلکه نگاه می­کند ببیند راهِ دُور زدنِ این صخره چیست، راه مقابله‌ی عاقلانه با این مانع کدام است.
3/5. امام بعد از آنکه توفیق این را پیدا کرد که بر موانع غلبه پیدا کند و نظام جمهوری اسلامی را تشکیل بدهد، اعلام کرد که ما با ظالم کنار نمی‌آییم و از مظلوم حمایت می­کنیم؛ و بر حرف خود استقامت نمود.
6. شروعِ دشمنی مستکبران عالَم با امام، از همان روز اوّل
1/6. دشمنی را کسانی شروع کردند که اهل ظلم، تجاوز و باج‌‌گیری از ملت­ها بودند؛ اینها طبعاً با طبیعت پیامِ امام بزرگوار یعنی نظام جمهوری اسلامی، نمی­توانستند سازگار باشند، لذا دشمنی‌ها از روز اوّل شروع شد.
2/6. امام از اوّل، فکر مقاومت، ایستادگی و گم نکردن راه و هدف را در مقابل این تهاجم ناجوانمردانه و خباثت‌آلود، پایه‌گذاری کرد و به عنوان یک درس، این راه را برای ملّت ایران و مسئولان کشور، نشان‌دار کرد.
7. مقاومت، کلمه‌ی مشترکِ ملّت­ها در منطقه­ی غرب آسیا
1/7. بعضی‌ها - از سیاسیّون و دیگران- در گوشه و کنار اعتراض میکنند که چرا میخواهید انقلاب را صادر کنید. ما انقلاب را صادر نمیکنیم؛ انقلاب، فکر، اندیشه و راه است؛ اگر مورد پسند و قبول یک ملّتی قرار بگیرد، آن ملّت به خودیِ خود، آن را می­پذیرد. مگر ما برای روز قدسِ امسال رفتیم به این کشورها گفتیم راه‌پیمایی کنید؟!
2/7. امروز در منطقه‌ی ما، منطقه‌ی غربِ آسیا، کلمه‌ی مشترکِ ملّت­ها مقاومت است؛ مقاومت را همه قبول دارند. البتّه بعضی جرئت می­کنند وارد میدان مقاومت بشوند، بعضی جرئت نمی­کنند.
3/7. شکست­هایی که در این چند سال، آمریکایی­ها در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و مانند این­ها داشتند، محصول مقاومتِ گروه‌های مقاومت است. جبهه‌ی مقاومت، امروز یک جبهه‌ی قوی است.
8. موفّقیت ملّت ایران در مقاومت، عاملِ تشویقِ دیگران به مقاومت
1/8. ما این را انکار نمی­کنیم که چون ما ملّت ایران، مقاومت را دودستی چسبیدیم و پیش رفتیم و موفّق شدیم، دیگران هم به مقاومت تشویق شدند.
2/8. یکی از مهم‌ترین علل دشمنیِ آمریکا با جمهوری اسلامی همین است که جمهوری اسلامی مسیر مقاومت را در پیش گرفت و توفیق پیدا کرد و توانست بر موانع فائق بیاید.
3/8. دشمنان ما میخواهند ما شکست بخوریم و منصرف بشویم و به عنوان تسلیم، دستهای خودمان را بالا کنیم؛ چون نمی­کنیم، دشمنی میکنند.
9. پشتوانه‌ی منطقیِ انتخابِ مقاومت از سوی امام
* امام، مقاومت را از روی هیجان‌زدگی و احساسات زودگذر انتخاب نکرد؛ پشتوانه‌ی‌ کار او عقلانی، علمی و البته، دینی است. از جمله دلایل این مقاومت می­توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1/9. مقاومت، واکنش طبیعیِ هر ملّت آزاده و باشرف در مقابل تحمیل و زورگویی است.
2/9. مقاومت بر خلاف تسلیم، موجب عقب‌نشینی دشمن می­شود.
3/9. هزینه‌ی تسلیم در مقابل دشمن بیشتر از هزینه‌ی مقاومت است. رژیم پهلوی به آمریکا هم نفت می­داد، هم پول می­داد، هم باج می­داد و هم توسری می­خورد! امروز دولت سعودی هم همین جور است.
4/9. خداوند متعال در آیات مکرّر قرآن این وعده را داده است که اهل حق، طرف‌داران حق، پیروز نهایی‌اند.
5/9. مقاومت یک امر ممکن است؛ درست نقطه‌ی مقابلِ فکر غلطِ کسانی که می­گویند و تبلیغ می­کنند که «آقا! فایده‌ای ندارد؛ چطور می­خواهید مقاومت کنید؟ طرف، گردن‌کلفت است، طرف قوی است.»
- اینکه کسی تصوّر کند در مقابل گردن‌کلفت‌های عالَم نمی­شود مقاومت کرد و باید به آن­ها سواری داد، خطای بزرگی است.
10. عدم شناختِ درست از جبهه‌ی خودی و جبهه‌ی مقابل، عامل ایجادِ خطای محاسباتی
1/10. خطای محاسباتی در هر قضیّه‌ای ناشی از این است که ما عوامل گوناگون این قضیّه را درست نبینیم.
2/10. وقتی ما جبهه‌ی خودمان و جبهه‌ی مقابل را درست نشناختیم، در محاسبه اشتباه می­کنیم.
3/10. در محاسباتی که باید در مسئله‌ی مقاومت در مقابل زورگویان عالَم داشته باشیم، باید حقایق مربوط به این زورگویان را درست بدانیم، حقایق مربوط به خودمان را هم بدانیم. یکی از این حقایق، «قدرت مقاومت» است.
11. راه­یابی دکترین مقاومت امام خمینی به عرصه­ی ادبیّات سیاسیِ بین‌المللی
1/11. در ادبیّات سیاسیِ بین‌المللی، عنوان «دکترین مقاومت امام خمینی» مطرح شده است.
2/11. یکی از چهره‌های سیاسی معروف دنیا در یک مقاله‌ای نوشته: «دوران نقش‌آفرینی منحصر به فردِ توان نظامی و اقتصادی در سیطره­ی جهانی در حال افول است ... دکترین مقاومت خمینی با تمام توان، شاهرگ­های سیطره‌ی غرب و آمریکا را هدف گرفته است».
3/11. راز ماندگاری جمهوری اسلامی، این خطّ مقاومتی است که امام بزرگوار در میان ما باقی گذاشت.
12. انسجام جبهه‌ی مقاومت در منطقه و افولِ اقتدارِ دشمن
1/12. امروز جبهه‌ی مقاومت - در منطقه و فراتر از آن- در منسجم‌ترین وضعیّت در چهل سالِ گذشته‌ است.
2/12. در نقطه‌ی مقابل، قدرت استکباری آمریکا، قدرت فتنه‌انگیزی و خباثت رژیم صهیونیستی، از چهل سال پیش به این طرف بمراتب تنزّل کرده‌اند و پایین رفته‌اند؛ ما این را در محاسبات خودمان باید لحاظ کنیم.
3/12. در مورد افول اقتدار آمریکایی می­گویند «افولِ موریانه‌وار»؛ یعنی مثل موریانه از درون دارد پوک می­شود.
4/12. آمارهای واضحی وجود دارد در مورد وضع اقتدار اقتصادی آمریکا و تأثیر آمریکا در اقتصاد جهانی که در طول این چندین دهه به شکل عجیبی سقوط کرده؛ در بخش سیاسی هم اقتدار آمریکا افول کرده است.
- در افول سیاسی و اخلاقی آمریکا همین بس که فردی با مختصّات آقای دونالد ترامپ در آمریکا انتخاب شده.
13. شواهدی از افول وضع اقتصادی و اجتماعیِ آمریکا
1/13. بدهکاری دولت آمریکا به رقم افسانه‌ای ۲/۲ تریلیون دلار رسیده است. وزارت کشاورزی آمریکا رسماً اعلام کرده که ۴۱ میلیون نفر در آمریکا با مشکل گرسنگی دست و پنجه نرم می­کنند.
2/13. آمریکا در کشتار مردمِ خود، در مصرف موادّ مخدّر و در جرائمِ همراه با خشونت، در رتبه­ی اوّلِ دنیا است.
3/13. آن وقت این آقای ترامپ برای ملّت ایران دلسوزی می­کند، می­گوید ما خوشبختی و سعادت و اشتغال ملّت ایران را می­خواهیم؛ شما بروید اوضاع خودتان را اگر می­توانید رو‌به‌راه کنید.
14. عدم وجود بن‌بست در حلِّ مشکلات
1/14. یک طرفِ محاسبه هم، خودِ ما هستیم. ما البتّه مشکل داریم؛ امّا بن‌بست نداریم؛ نه در مسائل اقتصادی، نه در مسائل اجتماعی، نه در مسائل سیاسی؛ مشکلاتی داریم که علل مختلفی دارد امّا در کشور بن‌بست نداریم.
2/14. بعکس، پیشرفت داریم. در رأس برجستگی‌های کشور ما، ملّتِ عزیز، پُرشور، باهمت و بابصیرتِ ایرانند.
- اگر ملّت ما بصیرت نداشتند، این حضورهای مردمی در آنجایی که حضورشان لازم است دیده نمی­شد.
15. ضرورت رسیدن به نقطه‌ی بازدارندگی در عرصه­های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی
1/15. در عرصه­های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی در کشور باید به نقطه­ی بازدارندگی برسیم، نقطه­ای که دشمن را از تعرّض به ملّت ایران در همه‌ی زمینه‌ها منصرف کند.
2/15. ما امروز در بخش نظامی تا حدود زیادی به این بازدارندگی رسیده‌‌ایم. برای همین است که دشمنان روی مسئله‌ی موشک اصرار می­کنند تا کشور را از این محروم کنند، و البتّه هرگز نخواهند توانست.
16. الزامات نحوه­ی مواجهه‌ی ما با مسائل و دشمنان
1/16. مواجهه­ی ما با مسائلمان و با دشمنانمان باید: 1. شجاعانه باشد، مرعوبانه نباشد؛ 2. امیدوارانه باشد، مأیوسانه نباشد؛ 3. عاقلانه باشد، هیجانی و احساساتیِ سطحی نباشد؛ 4. مبتکرانه باشد، از روی انفعال نباشد.
2/16. اگر به این کیفیّت حرکت کردیم، ملّت ایران در مواجهه‌ی با همه‌ی قدرت­های بزرگ توفیق خواهد یافت.
17. توجه به ترفند دشمن برای تضعیف اندیشه‌ی مقاومت، شرط لازمِ موفقیت
1/17. شرط دیگرِ موفّقیّت این است که ما به ترفند دشمن برای تضعیف اندیشه‌ی مقاومت توجّه کنیم.
2/17. اندیشه‌ی مقاومت، قدرتمندترین سلاحِ یک ملّت است؛ پس طبیعی است که دشمن بخواهد این سلاح را از دست ملّت ایران بگیرد؛ لذا روی اندیشه‌ی مقاومت شروع می­کنند به وسوسه کردن، تردید‌افکنی: «آقا، چه فایده دارد، نمی­شود». باید اندیشه‌ی مقاومت از ترفند دشمن مصون بماند و با ترفند دشمن تضعیف نشود.
3/17. ترفند دشمن هم اقسام و انواعی دارد؛ گاهی تهدید می­کند و گاهی تطمیع می­کند.
18. نزدیک نیامدنِ آمریکایی‌ها،  شرطِ لازمِ پیشرفت
1/18. شرط پیشرفت این است که آمریکایی‌ها نزدیک نیایند. زرنگ‌بازیِ سیاسیِ آقای ترامپ، مسئولان جمهوری اسلامی را فریب نمی­دهد، ملّت را هم فریب نمی­دهد. باید آمریکایی‌ها نزدیک نشوند.
2/18. اگر مسئولان کنونی ایران، دامن همّت به کمر بزنند، آستین‌ها را بالا بزنند، شب و روز نداشته باشند، مجاهدت، هم‌زبانی و هم‌دلی کنند؛ و به ‌نحو مناسب و شایسته‌ای از امکانات مردم استفاده کنند، قطعاً پیشرفتهای بیشتری نصیب خواهد شد؛ در این شکّی نیست؛ امّا شرطش این است که آمریکایی‌ها نزدیک نیایند.
3/18. هر جا آمریکایی‌ها پا گذاشتند، به جنگ، برادرکشی، فتنه، استثمار، استعمار و تحقیر منجر شد؛ قدمِ آمریکایی‌ها قدمِ نامبارکی است. اگر نزدیک نشوند، خود ما می­دانیم چه جوری رفتار کنیم؛ کار خودمان را بلدیم، خدای متعال هم توفیق خواهد داد و ان‌شاءالله پیش خواهیم رفت.
19. ضرورت تداومِ حضور ملّت در میدان
1/19. ملّت در میدان حضور دارند و این حضور باید ادامه پیدا کند.
2/19. همین که شما در روز جمعه‌ی آخر ماه رمضان این جور در صحنه حاضر می­شوید، کلّی محاسبات دشمن به هم می­ریزد و اختلال پیدا می­کند. ملّت ایران واقعاً آماده هستند.
20. ضرورت تمرکز مسئولین بر مسئله‌ی اصلی کشور در شرایط کنونی
1/20. مسئولین محترم کشور باید بر مسئله‌ی اصلی تمرکز کنند. امروز مسئله‌ی اصلی و نقد، مسئله‌ی «اقتصاد» است. البتّه مسائل فرهنگی و امنیّتی هم بسیار مهم است، امّا آنچه از همه نقدتر است، مسائل اقتصادی است که به معیشت مردم ارتباط پیدا می­کند و در مسائل فرهنگی و امنیّتی هم اثر می­گذارد.
2/20. در میان مسائل اقتصادی نیز موارد مهم­تری وجود دارد. از جمله: رونق تولید، ارزش پول ملّی، بهبود فضای کسب و کار و جدا کردن اقتصاد کشور از فروش نفت خام.
3/20. تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارتِ دولت؛ و بریدن دست مفسدان اقتصادی یعنی اختلاس‌گر، تروریست اقتصادی و قاچاقچیِ بی‌رحم هم جزو مسائل اصلی است.
4/20. مسئولین کشور، عمدتاً قوّه‌ی مجریّه و در کنارش قوّه‌ی مقنّنه و در بعضی از مسائل قوّه‌ی قضائیّه باید متّفقاً روی این مسائل کار کنند و مشکلات را حل کنند؛ این­ها مسائل اصلی است.
5/20. باید روی این مسائل متمرکز بشویم، به حواشی و مسائل فرعی و مانند این­ها نپردازیم، حاشیه‌سازی نکنیم.
6/20. همبستگی ملّی بسیار مهم است، کنار گذاشتن دعواهای سیاسی و جناحی بسیار مهم است، و یکی از مهم‌ترین مسائل، حفظ ارتباط قلبی با خدای متعال است.
21. دلهای نورانی جوانان، کلید حلّ معضلات بزرگ
1/21. جوانهای عزیز! دلهای پاکیزه‌ و نورانی شما کلید حلّ معضلات بزرگ است و رحمت الهی را جلب می­کند.
2/21. مجالس اشک، دعا، توسّل و تضرّع زمینه‌ساز رحمت و هدایت الهی است؛ این را قدر بدانید و ادامه بدهید.


م
کد مطلب: 407456