تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰
 

تحلیلی اسرائیلی از سفر هیأت حماس و دیدار با رهبرمعظم انقلاب

Share/Save/Bookmark
تحلیلی اسرائیلی از سفر هیأت حماس و دیدار با رهبرمعظم انقلاب
 
یک تحلیلگر صهیونیست نوشت، هیأت حماس در سفر اخیر خود به ایران و دیدار با رهبر این کشور چیزی را شنید که طالبش بود و این سفر ممکن است بر آینده آتش‌بس در نوار غزه تأثیر بگذارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: هیأتی از حماس به ریاست «صالح العاروری» نائب‌رئیس دفتر سیاسی این جنبش هفته جاری به ایران آمد و با مقامات مختلف کشور از جمله آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر انقلاب، دیدار کرد.
«شلومی اَلدار» تحلیلگر اسرائیلی در یادداشتی در «المانیتور» نوشت: صالح العاروری از زمانی که برای این پست انتخاب شده، هدفی اصلی برای خود انتخاب کرده که (این هدف) تقویت روابط با تهران است؛ درست است که العاروری چندین بار به تهران مسافرت کرده اما در سفر اخیر با آنچه مناسب دیدار متحدان است، روبه‌رو شد. او با رهبر ایران (آیت‌الله) خامنه‌ای دیدار و وعده‌ای از وی درباره حمایت، دریافت کرد.
الدار که متخصص در امور فلسطینی است در ادامه گزارش خود آورده است، سفر سران حماس به تهران علی‌رغم آن انجام شده که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس به دلیل ممانعت مصر، نتوانست به هیأت مذکور ملحق شود علی‌رغم اینکه وی قصد سفری منطقه‌ای به قطر، ایران و ترکیه برای جمع‌آوری کمک‌های مالی را داشت.
وی نوشت: هنیه که به رابطه با تهران بسیار علاقه‌مند است و می‌داند این روابط گرانبهاست؛ (این رابطه) ممکن است بر آینده آتش‌بس با اسرائیل تأثیر بگذارد آتش‌بسی که مصر برای به ثمر رسیدن آن تلاش‌های زیادی انجام داده است؛ یک مسؤول امنیتی عالی‌رتبه گفته است اطلاعات اسرائیل تبعات این سفر بر رفتار میدانی حماس در قبال اسرائیل را مورد بررسی قرار خواهد داد و ادامه حمایت مالی (تهران) از آن (جنبش حماس) امکان پاسخ حماس به درخواست‌های ایران را فراهم خواهد کرد.
 الدار سپس مدعی شد: حمایت پررنگی که ایران از حماس بویژه در زمینه نظامی می‌کند در ارتباط با پروژه تونل‌های هجومی، موشک‌ها دوربرد و نقطه‌زن، آموزش دهها نظامی و جمع‌آوری اطلاعات امنیتی است. سفر هیأت حماس با تنش‌های کنونی در خلیج (فارس) میان ایران و کشورهای همسایه همزمان شده و فضای منطقه جنگی است.
وی ادامه داد: اسرائیل می‌داند که حماس پس از سفر به تهران میزان ابقای روابطش با مصر را خواهد سنجید، مصری که زمام امور در گذرگاه رفح و تسهیلات اقتصادی و معیشتی در نوار غزه را بر عهده دارد؛ همانطور که این احتمال وجود دارد در زمانی که اعلام شود سران حماس به متحدان مستحکم تهران تبدیل شده‌‌اند اسرائیل هم به ارائه این تسهیلات پایان دهد.
صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی حماس و هیأت همراه صبح دوشنبه هفته جاری با آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.  آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار مذکور اعلام کرد: پیروزی بدون مقاومت به دست نمی‌آید و ما براساس وعده تخلف‌ناپذیر الهی معتقدیم موضوع فلسطین قطعاً به نفع مردم فلسطین و دنیای اسلام، تمام خواهد شد

م
کد مطلب: 407534
مرجع : فارس