تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۲
 

تلاش ترامپ برای کم‌اهمیت جلوه دادن آزمایش‌های موشکی کره شمالی

Share/Save/Bookmark
تلاش ترامپ برای کم‌اهمیت جلوه دادن آزمایش‌های موشکی کره شمالی
 
رئیس‌جمهور آمریکا که ادعا می‌کند گفت‌وگوهای او با رهبر کره شمالی توانسته آزمایش‌های موشکی این کشور را کنترل کند تلاش کرد آزمایش‌های جدید کره شمالی را کم‌اهمیت جلوه دهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که در ماه‌های گذشته بارها مدعی شده بود توانسته آزمایش‌های موشکی کره شمالی را کنترل کند بامداد جمعه (۱۱ مرداد) تلاش کرد آزمایش‌های موشکی جدید این کشور را کم‌اهمیت جلوه دهد.
کره شمالی پنجشنبه هفته گذشته و چهارشنبه هفته جاری اقدام به پرتاب چند موشک کرده است. ژاپن گفته موشک‌هایی که کره شمالی شلیک کرده از نوع موشک‌های بالیستیک کوتاه‌برد بوده است. مقام‌های کره جنوبی ساعاتی قبل‌تر اعلام کردند کره شمالی اقدام به شلیک پرتابه‌هایی کرده که احتمال می‌رود موشک‌ باشند. 
به نوشته خبرگزاری رویترز، رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این آزمایش‌های موشکی کره شمالی گفته که مشکلی با آنها ندارد، زیرا آنها موشک‌های کوتاه‌برد هستند. 
وی، در حال خروج از کاخ سفید برای سفر به «اوهایو» در پاسخ به سوال یک خبرنگار که آیا فکر می‌کند رهبر کره شمالی با انجام آزمایش‌های موشکی در حال آزمودن او است گفت: «فکر می‌کنم اوضاع تا حد بسیار زیادی تحت کنترل است، تا حد خیلی زیادی تحت کنترل است.»
او گفت که انجام این آزمایش‌های موشکی نقض هیچ‌کدام از قول‌هایی که «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی به او داده نبوده است. ترامپ گفت: «اینها، موشک‌های کوتاه‌برد بودند. ما هیچ‌وقت سر این توافق نکردیم. من مشکلی ندارم. باید ببینیم چه پیش می‌آید، اما اینها موشک‌های کوتاه برد هستند. خیلی استاندارد هستند.»
آمریکا و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد از زمان اولین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، چندین دور تحریم علیه کره شمالی وضع کرده‌اند.
کره شمالی علی‌رغم این تحریم‌ها بر تقویت توانایی نظامی خود برای مقابله با تهدید حضور نیروهای آمریکایی در منطقه تأکید کرده است. 
کره شمالی می‌گوید تا زمانی که آمریکا به سیاست خصمانه خود برای براندازی نظام حاکم در پیونگ‌یانگ پایان ندهد از برنامه موشکی و هسته‌ای خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

م
کد مطلب: 407638
مرجع : فارس