تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۱
 

هند خطاب به چین؛ لغو خودمختاری کشمیر موضوعی داخلی است

Share/Save/Bookmark
هند خطاب به چین؛ لغو خودمختاری کشمیر موضوعی داخلی است
 
«سوبرامانیام جیشنکار» وزیر خارجه هند در سفر به پکن به همتای چینی خود گفته که لغو خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» موضوعی «صرفا داخلی» و مربوط به دهلی نو است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: وزارت خارجه هند در بیانیه‌ای درباره سفر وزیر خارجه این کشور به پکن، از مطرح شدن تصمیم جنجالی دهلی نو در لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر طی دیدار وزرای خارجه هند و چین خبر داد.
وزیر خارجه هند که دولتش پیش از این در رد مواضع پاکستان در خصوص لغو وضعیت خودمختاری جامو و کشمیر ادعا کرده بود این موضوع صرفا مساله‌ای داخلی است (+)، در سفر به پکن هم این ادعا را مطرح کرده است.
پیش از این سفر، وزارت خارجه هند درباره حضور سه روزه «سوبرامانیام جیشنکار» وزیر خارجه این کشور  در چین اعلام کرد که این سفر با هدف برگزاری نشست موسوم به «ساز و کار سطح بالای هند-چین» انجام می‌گیرد و او در مورد مسائل منطقه‌ای نیز با مقام‌های چینی گفت‌وگو می‌کند.
بنا بر گزارش خبرگزاری «آناتولی»، وزیر خارجه چین در دیدار با همتای هندی خود در پکن موضوع لغو جنجالی خودمختاری جامو و کشمیر را پیش کشید و وزیر خارجه هند درباره این موضوع صحبت کرد.
طبق بیانیه وزارت خارجه هند، جیشنکار خطاب به «وانگ یی» گفت که لغو بند ۳۷۰ قانون اساسی هند (در رابطه با خودمختاری جامو و کشمیر) موضوعی صرفا داخلی است.
طبق این بیانیه، وزیر خارجه هند اعلام کرد، تصمیم این کشور برای لغو خودمختاری جامو و کشمیر برای «تقویت توسعه اقتصادی- اجتماعی و حکمرانی بهتر (در این منطقه) است و هیچ تاثیری روی مرزهای هند یا خط کنترل با چین ندارد».
به گفته این مقام دهلی نو، «هند هیچ ادعای سرزمینی جدیدی مطرح نکرده است و در نتیجه نگرانی‌های چین در این موضوع، نابه جا است».
دولت هند هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد با لغو بند ۳۷۰ قانون اساسی این کشور، به وضعیت خودمختاری جامو و کشمیر پایان دهد. این وضعیت، قریب به ۷۰ سال است که در این منطقه مورد مناقشه حاکم است.
چین و پاکستان به عنوان دو کشوری که در مورد کشمیر ادعای ارضی دارند، این تصمیم را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند. پکن حتی اعلام کرد از اقدام احتمالی اسلام‌آباد علیه این تصمیم، پشتیبانی می‌کند.
سفر وزیر خارجه هند به پکن چند روز پس از آن صورت گرفت که «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان برای رایزنی در مورد کشمیر، به چین سفر کرده بود.

م
کد مطلب: 407747
مرجع : فارس