تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۰
 

«مرکز عملیات مشترک» آمریکا و ترکیه برای منطقه امن شمال سوریه تأسیس شد

Share/Save/Bookmark
«مرکز عملیات مشترک» آمریکا و ترکیه برای منطقه امن شمال سوریه تأسیس شد
 
بعد از سفر هیأت آمریکایی به جنوب ترکیه و مذاکرات نهایی با مقامات این کشور، پایگاهی موسوم به «مرکز عملیات مشترک» دو کشور جهت کنترل منطقه امن در شمال سوریه تاسیس شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: یک هیأت آمریکایی روز گذشته (دوشنبه) برای نهایی کردن مفاد توافق با ترکیه بر سر طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه وارد استان «شانلی‌اورفه» شده و با مقامات این کشور مذاکره کرد.
به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای درباره مذاکرات با طرف آمریکایی از تاسیس «مرکز عملیات مشترک» به‌عنوان پایگاهی برای هماهنگی و اداره منطقه امن در شمال سوریه خبر داد.
این وزارتخانه همچنین با بیان اینکه توافق با هیأت شش نفره آمریکا شامل برداشتن گام‌هایی جهت رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه در خصوص مرزهای جنوبی این کشور است،‌ افزود: «انتظار داریم مرکز عملیات مشترک طی روزهای آینده عملیاتی شود».
این گفت‌وگوها در ادامه مذاکرات هفته قبل بین مقامات آنکارا و واشنگتن است که در آن زمان (هفتم آگوست) توافق کردند ضمن ایجاد منطقه امن در شمال سوریه، مسیری موسوم به «گذرگاه صلح» جهت تسهیل بازگشت آوارگان سوریه به کشورشان در این منطقه ایجاد شود.
ژنرال «حلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه اما شامگاه گذشته خطاب به آمریکایی‌ها هشدار داده بود اگر در عملی‌کردن کامل مفاد توافق منطقه امن در شمال سوریه خلف وعده کنند، آنکارا نیز نقشه‌های جایگزینی دارد که یکجانبه اعمال خواهد کرد. (جزئیات بیشتر)

نقشه‌ای که ترکیه برای منطقه امن در نظر داشت
 
وبگاه «دیفنس پست» نیز در این‌باره نوشت با اینکه جزئیاتی از وسعت یا جدول زمانی برای منطقه امن در شمال سوریه اعلام نشده اما به‌نظر می‌رسد با تلاش‌های آمریکا، این توافق فشار چندانی به شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» وارد نکرده و راه تنفسی برای آنها در شمال سوریه در نظر می‌گیرد.
یک منبع نیز می‌گوید با اینکه دولت آنکارا بارها تاکید کرده بود وسعت منطقه امن باید 30 کیلومتر مربع باشد تا مرزهای جنوبی ترکیه از تهدیدهای تروریستی در امان بماند اما در توافقی که با آمریکا حاصل شده، عمق منطقه پنج کیلومتر در نظر گرفته شده است.
سوریه بارها تجاوز نظامی ترکیه به شمال کشورش و همچنین مذاکرات خودسرانه با آمریکا برای ایجاد گذرگاه امن را محکوم کرده و امروز نیز «عبدالقادر عزوز» مشاور نخست وزیر سوریه بار دیگر تاکید کرد منطقه امن یک طرح اشغالگرانه و تجزیه‌طلبانه است که نمی‌تواند شکست ترکیه در این کشور را جبران کند.
تنش‌ها بین آمریکا و ترکیه در خصوص شمال سوریه از یک سال پیش شدت گرفت که شبه‌نظامیان کُرد (نیروهای دموکراتیک سوریه) شهر «منبج» را از اشغال گروه تروریستی داعش خارج کردند و کنترل آن را به دست گرفتند.

م
کد مطلب: 407750
مرجع : فارس