تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۶
 

عطوان: تهدید دبیرکل حزب‌الله لبنان، صهیونیست‌ها را مضطرب کرده است

Share/Save/Bookmark
عطوان: تهدید دبیرکل حزب‌الله لبنان، صهیونیست‌ها را مضطرب کرده است
 
تحلیلگر مطرح عرب در مطلبی نوشت: نخست‌وزیر اسرائیل خطای راهبردی بزرگی مرتکب شد زمانی‌که به‌امید پیروزی در انتخابات پارلمانی این رژیم پهپادهای خود را به بیروت ارسال کرد که ساقط شدند و نتایج معکوس و فاجعه‌باری داشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مطرح جهان عرب در بخش سخن سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» نوشته است: در حالی‌که فرماندهی ارتش اسرائیل مرخصی‌های نظامیان مستقر در جبهه شمالی را لغو و تردد آنها در شهر «الجلیل» را به‌دلیل پیش‌بینی حمله تلافی‌جویانه‌ای، که آن را «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان وعده داده است، محدود می‌کند، پیشنهادهایی به حزب‌الله و رهبری آن از سوی میانجیگرانی، چه اعراب یا اروپایی‌ها، مطرح می‌شود و این حزب را به انتقام‌گیری محدود مانند ساقط کردن یک یا دو پهپاد اسرائیلی، یا حتی کشتن دو یا سه نظامی ترغیب می‌کند به‌نحوی که رهبری اسرائیل در برابر این پاسخ قریب‌الوقوع حمله گسترده به لبنان را اجرا نکند، ولی مخالفت قاطعانه، نحوه تعامل با تمامی این میانجیگران و پیشنهادهای آنها بود.
حزب‌الله درباره تمام طرح‌های عملیاتی سکوت کرده و دستوراتی را به تمام نزدیکان به خود صادر کرده است که از اظهارنظر یا ارائه تحلیل درباره این مسئله خودداری کنند. از سوی دیگر، ضاحیه جنوبی، پایگاه حزب‌الله در بیروت، در وضعیتی از آرامش و زندگی عادی به‌سر می‌برد در حالی‌که نگرانی فزاینده‌ای میان اسرائیلی‌ها حاکم است.
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل خطای راهبردی بزرگی مرتکب شد زمانی‌که به‌امید پیروزی احتمالی در انتخابات پارلمانی اسرائیلی، که حدود دو هفته آینده برگزار می‌شود، پهپادهای خود را به ضاحیه ارسال کرد که ساقط شدند و نتایج، معکوس و فاجعه‌باری داشت. نظرسنجی‌های اخیر کاهش محبوبیت حزب «لیکود» به‌رهبری نتانیاهو را مقابل حزب رقیب ژنرال‌ها «آبی سفید» تأیید کرده‌اند.
روزنامه اسرائیلی «معاریو» نتانیاهو را به‌دلیل اقدام به این تنش‌آفرینی در جبهه شمالی مورد سرزنش قرار داده و جنگ بعدی و قریب‌الوقوع و اجتناب‌ناپذیر را پیش‌بینی کرده است که چه‌بسا جنگ سوم لبنان نامیده شود. جنگ اول در سال 1982 و جنگ دوم در سال 2006 به‌وقوع پیوست.
اسرائیل تمام جنگ‌هایش در لبنان را باخت و بزرگ‌ترین خسارت آن در سال 2000 بود زمانی‌که به شکست به‌دلیل حملات مقاومت اذعان کرد. دومین شکست بزرگ آن جنگ 33روزه سال 2006 بود که هیبت ارتش اسرائیل را در هم شکست و شکست بزرگی بر آن وارد کرد. معتقد نیستیم که جنگ سوم در صورت وقوع، استثناء باشد.
حزب‌الله از هیچ‌گونه پاسخ اسرائیلی یا عملیات انتقام‌جویانه این رژیم نمی‌ترسد؛ چرا که این حزب زرادخانه‌ای عظیم از موشک‌های هوشمند، پهپادها، سامانه دفاع موشکی، که با موشک‌های «اس‌ــ‌300» روسی هم‌طراز است و می‌تواند تا بیشتر شهرها و اهداف مهم و راهبردی در فلسطین اشغالی، از جمله فرودگاه‌ها، بنادر، کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها و تاسیسات آبی برسد. همین امر، اعتماد به نفس و آرامش حاکم میان این حزب و حامیان آن در لبنان و خارج از این کشور را تفسیر می‌کند.
جنگ بعدی در صورتی‌که فتیله آن شعله‌ور شد در تمام جبهه‌ها، زمینی، دریایی و هوایی، خواهد بود و حزب‌الله به‌تنهایی وارد آن نخواهد شد بلکه از سوی ارتش لبنان و برخی از همپیمانانش در محور مقاومت، به‌ویژه گروه‌های فلسطینی در نوار غزه، پشتیبانی می‌شود.
نتانیاهو خودش و رژیمش را در دامی سخت، که به‌خوبی آماده شده و فقط با شکست از آن خارج می‌شود، انداخته است. همچنان‌که همتای او یعنی «ایهود اولمرت» با اعزام ارتش به لبنان در سال 2006 به حیات سیاسی خود پایان داد و پشت میله‌های زندان پایان یافت.

م
کد مطلب: 407925
مرجع : تسنیم