تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۳
 

واکنش پامپئو به اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران

Share/Save/Bookmark
واکنش پامپئو به اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران
 
وزیر امور خارجه آمریکا اقدام اخیر ایران در کاهش مجدد تعهدات هسته‌ای خود را غیرقابل‌ قبول خواند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری فرانسه، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه تصمیم ایران برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام را «غیرقابل قبول» خواند.
وزیر امور خارجه آمریکا که دولت متبوعش اواسط اردیبهشت‌ماه سال گذشته از برجام خارج شد و با اقدامات غیرقانونی خود ایران را مجبور به انجام واکنش در قالب کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرد، درباره اجرای گام سوم از کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام به شبکه رادیویی KCMO گفت: «آنها اعلام کرده‌اند که قصد دارند فعالیت‌های تحقیق و توسعه در برنامه هسته‌ای خود را گسترش دهند. این اقدامات غیرقابل قبول هستند.»
دولت ترامپ از زمان خروجش از برجام در اردیبهشت‌ 97 تاکنون تحریم‌های مختلفی را علیه ایران وضع کرده است؛ تحریم‌هایی که اخیراً دامنه آنها حتی به همکاری‌های هسته‌ای صلح‌آمیز سایر کشورها با ایران نیز کشیده شده و حتی به‌نوعی اجرای تعهدات هسته‌ای ایران را نیز دشوار ساخته است.
پیش از این ایران در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان ذیل برجام و جبران مشکلات ناشی از خروج آمریکا از برجام و تحریم‌های این کشور علیه ایران، با اعلام قبلی طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده بود، شامگاه چهارشنبه با اعلام رسمی رئیس‌جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را کلید زد.
مقامات ایران بارها تأکید کرده‌اند که منتظر اقدامات عملی از سوی اروپایی‌ها در راستای اجرای تعهداتشان ذیل برجام هستند و تا زمانی که چنین اقداماتی صورت نگیرد، کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام متوقف نخواهد شد.

م
کد مطلب: 407977
مرجع : تسنیم