تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۶
 
پیروزی «قیس سعید» در انتخابات؛

«انقلابی جدید» در تونس اتفاق افتاد؟

Share/Save/Bookmark
«انقلابی جدید» در تونس اتفاق افتاد؟
 
مواضع «قیس سعید» نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری تونس حاکی از آن است که مرحله جدیدی از تغییر و تحولات مختلف در عرصه های داخلی و خارجیِ این کشور در سایه دولت وی، آغاز شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:شب گذشته بود که «قیس سعید»، به عنوان یک استاد بازنشسته حقوق که مورد حمایت حزب اسلام‌گرای النهضه قرار دارد، توانسته کرسی ریاست جمهوری این کشور را به دست آورد. براین اساس با اعلام نتایج اولیه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس، پیروزی قاطع قیس سعید، نامزد ۶۱ ساله در این انتخابات تقریبا محرز شد.

قیس سعید در دور دوم انتخابات زود هنگام تونس توانسته است که رقیب خود، «نبیل قروی» را شکست دهد. انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری تونس به دنبال مرگ محمد باجی قائد سبسی، رئیس جمهوری پیشین این کشور برگزار شد. نتایج رسمی شمارش آرا این انتخابات در روزهای آینده اعلام می‌شود اما همانطور که پیشتر گفته شد، پیروزی قیس سعید در این انتخابات با توجه به آراء به دست آمده، قطعی شده است.

با اعلام خبر پیروزی «قیس سعید» هزاران نفر از هواداران او در مقابل مقرهای ستاد انتخاباتی‌اش در تونس پایتخت و دیگر شهرهای این کشور تجمع کرده و به مناسبت پیروزی کاندیدشان در این انتخابات به جشن و پایکوبی پرداختند. مردم تونس بسیار امیدوارند تا از رهگذر پیروزی قیس سعید در انتخابات این کشور، مشکلات اقتصادی آن ها از جمله بیکاری و گرانی کالاهای اساسی طی سال های گذشته، مرتفع شود.

اما «قیس سعید» کیست؟ وی استاد دانشگاه و ۶۱ ساله است.نام وی پس از انقلاب تونس بر سر زبانها افتاد و طرفدارانش به ویژه جوانان از صراحت لهجه و پایبندی به حرف زدن با زبان عربی فصیح در مجالس رسمی و عمومی خوششان آمد. وی حامی اصول و مبادی انقلاب تونس بود و بر این باور بود که رفتن راس رژیم به معنی تمام نظامش نیست و خواهان تشکیل کشور بر اساس عدالت و حاکمیت ملی است و مشارکت خود در انتخابات را هم به منظور مقابله با منظومه حزبی دانست.

از نگاه وی دوره احزاب تمام شده است و ملت باید بر ثروتها و سرزمین خود حاکم شود. وی از پذیرفتن هزینه ای که دولت به نامزدهای برای تبلیغات انتخاباتی می داد، خودداری کرد و به پول حامیان خود که عمدتا از میان جوانان هستند، تکیه کرد. وی مخالف عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مخالف معامله قرن است.


«طارق الکحلاوی» تحلیلگر سیاسی تونسی درباره پیروزی قیس سعید به عنوان نامزد مستقل گفت: «این مفهومش رویگردانی ملت از احزاب و طبقه سیاسی بود. وی امید را به قشر جوان بازگردانیده است به ویژه کنار زده شدگان و بیکاران.

حامیانش از وی دربرابر نبیل القروی که نماینده سرمایه داری متوحش و لابی پول رسانه های فاسد است، حمایت قوی به عمل آوردند». «زبیر الشهودی» از رهبران حزب النهضه تونس درباره پیروزی قیس سعید گفت: «این پیامی آشکار به طبقه حاکم است. اینکه تونسی ها به سعید رای داده اند نمایانگر انقلاب جدید علیه فاسدان و همه کسانی است که اهداف انقلاب را به شکست کشاندند».

بر اساس آنچه که گفته شد، مردم تونس بسیار امیدوار هستند تا به سلسله مشکلات و معضلات اقتصادی ریشه دارشان در طول سال های گذشته در سایه ریاست جمهوری «قیس سعید» پایان یابد. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، جوانان تونسی برای داشتن اقتصادی بهتر امید فراوانی به قیس سعید دارند و مواضع انقلابی‌اش در حوزه های داخلی و خارجی را می ستایند.

«قیس سعید» درباره پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری تونس در جریان دو دوم آن، گفته است: «نتایج انتخابات انقلابی جدید در چارچوب احترام به قانون اساسی است». وی همچنین تصریح کرده است: «دولت من برای اعتمادسازی دوباره بین سران و مردم در چارچوب قانون اساسی تلاش خواهد کرد. قانون کسی را مستثنی نخواهد کرد و آن را در قبال همگان از جمله خودم اجرا خواهم کرد. ما براساس قانون اساسی عمل خواهیم کرد. ما برای مسائل خارجی عادلانه و در صدر آن مسئله فلسطین تلاش خواهیم کرد.». قیس سعید تصریح کرد که اولین سفر خارجی او به الجزایر خواهد بود و امیدوار به سفر به لیبی است.

علاوه بر حوزه داخلی، در عرصه خارجی نیز «قیس سعید» تاکنون مواضعی را اتخاذ کرده که مورد توجه رسانه های منطقه ای و بین المللی قرار گرفته است. به عنوان نمونه، وی در اولین سخنرانی خود اعلام کرد که مساله فلسطین در رأس اولویت‌های او خواهد بود. سعید اظهار داشت که اولین کاری که انجام خواهد داد، حمایت از مسائل و قضایای عادلانه و در راس آن مساله فلسطین خواهد بود. وی ابراز امیدواری کرد که پرچم فلسطین همیشه در کنار پرچم تونس قرار داده شود.


افزون بر این، مواضع سعید درباره سوریه نیز ازجمله دیگر موارد محسوب می شود که توجه رسانه های منطقه ای و بین المللی را به دنبال داشته است. وی پیش از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس تأکید کرده بود: «در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری روابط دیپلماتیک با سوریه را از سر خواهم گرفت».

وی درباره سوریه چنین گفته است: «درباره دولت سوریه باید بگویم که در معرض دخالت خارجی برای سرنگونی دولت قرار گرفت، هدف کسانی که به سوریه تجاوز کردند، تجزیه و تقسیم این کشور و قرار دادن در وضعیتی بود که اکنون در آن به سر می‌برد، هیچ کس نباید در گزینه‌های ملت سوریه دخالت کند و هیچ کس حق ندارد در این کشور برای سرنگونی دولتش دخالت کند».

از سوی دیگر، قیس سعید از جمله مخالفان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است و درباره جرم بودن عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌گوید: «واژه عادی‌سازی روابط قبلا وجود نداشت و فقط سال ۱۹۷۷ ظاهر شد، زیرا در حقیقت، عادی‌سازی، یک خیانت بزرگ است». وی از جمله منتقدان اتحادیه عرب محسوب می شود و در این باره معتقد است: این اتحادیه باید اتحادیه ملت‌های عرب می‌شد نه اتحادیه کشورهای عربی. سعید به ابتکارعمل‌ها و طرح‌های فراوانی از جمله معاهده دفاع مشترک عربی اشاره کرد که مربوط به سال ۱۹۵۲ است، ولی هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

علاوه بر این، قیس سعید به بحران لیبی اشاره می‌کند و می‌گوید: «این بحرانی است که مردم لیبی بهایش را می‌پردازند. شهروندان لیبی حق دارند که با آزادی کامل برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند و حق دارند که درخواست کنند که تمام دخالت‌ها در امور کشورشان پایان یابد. بحران لیبی، بحران ملت لیبی نیست، بلکه نتیجه دخالت قدرت‌های منطقه‌ای است».
ش
کد مطلب: 408422