تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۲
 

تونس| راهیابی «قیس سعید» به کاخ قرطاج با تأکید بر مسئله فلسطین

Share/Save/Bookmark
تونس| راهیابی «قیس سعید» به کاخ قرطاج با تأکید بر مسئله فلسطین
 
«قیس سعید» استاد حقوق بین‌الملل که به عنوان رئیس‌جمهور جدید تونس انتخاب شده، اولویت سیاست خارجی دولت خود را مسئله فلسطین و مخالفت با عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی قرار داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «قیس سعید» استاد حقوق بین‌الملل و قانون اساسی شب گذشته توانست با کسب ۷۶.۹ درصد آراء بر رقیب خود «نبیل القروی» از حزب «قلب تونس» پیروز شده و به کاخ ریاست‌جمهوری قرطاج راه یابد.
قیس سعید کیست؟
سعید ۲۲ اکتبر ۱۹۵۸ (۳۰ مهر ۱۳۳۷) در تونس به دنیا آمده و در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این کشور تحصیل کرده و علاوه بر آن مدرک دیپلم آکادمیک بین‌المللی در رشته قانون اساسی را در ایتالیا کسب کرده است.
او از سال ۱۹۸۶ فعالیت‌های خود را به عنوان مدرس در دانشکده حقوق، علوم اقتصادی و سیاسی شهر سوسه در شرق تونس آغاز کرد و سپس در سال ۱۹۹۹ به دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اجتماعی منتقل شد.
سعید بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۰ به عنوان گزارشگر دو کمیته ویژه دبیرخانه اتحادیه عرب مأمور اصلاح پیش‌نویس منشور این اتحادیه شد.
او همچنین در سال ۱۹۹۷ به عضویت هیأت علمی و هیأت مدیره آکادمی بین‌المللی قانون اساسی شد و علاوه بر آن ریاست مرکز قانون اساسی برای دموکراسی در تونس را بر عهده داشت.
به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، سعید از مخالفان سرسخت رژیم سابق تونس به ریاست «زین‌العابدین بن علی» دیکتاتوری که به تازگی در عربستان درگذشت، بود و پس از سرنگونی رژیم بن علی نیز به دولت‌های پس از آن ایرادهایی گرفته و از حامیان قدرتمند خواسته‌های انقلاب ۲۰۱۱ است.

قیس سعید و همسرش پس از اعلام نتایج انتخابات
 
فلسطین اولویت سعید
سعید یکشنبه شب در پی اعلام پیروزی وی در انتخابات در یک کنفرانس خبری به هوادارانش تأکید کرد که «شما درس بزرگی به همه جهان دادید، شما جهان را بهت‌زده کردید، این یک انقلاب است.»
او پیش از برگزاری انتخابات نیز تأکید کرده بود که «عادی‌سازی روابط با اسرائیل خیانتی بزرگ است چرا که ما در وضعیت جنگ با این رژیم قرار داریم.»(جزئیات بیشتر)
سعید افزود که «روابط کشور در داخل بر مسئولیت و اعتماد استوار خواهد بود و در خارج نیز برای قضایای عادلانه از جمله مسئله فلسطین تلاش خواهیم کرد.»
طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی»، نامزد پیروز انتخابات تونس همچنین گفت که تونس وارد مرحله جدیدی از تاریخ شده و با عزم و اراده همه چالش‌ها را برطرف خواهد کرد و دولت به تعهدات بین‌المللی خود پایبند خواهد بود.
شادی مردم تونس
پس از اعلام نتایج اولیه شمارش آراء و پیروزی قیس سعید، هزاران نفر از مردم تونس به خیابان‌ها آمده و با در دست داشتن پرچم‌های تونس، شادی خود را ابراز کردند.

مردم همچنین شعارهای انقلابی و حمایت از سعید سر دادند.
بنابر گزارش شبکه الجزیره، جنبش النهضه نیز پیروزی سعید را تبریک گفت و از هوادارانش خواست به جمع مردم در خیابان «الحبیب بورقیبه» پیوسته و شادی خود را ابراز کنند.

م
کد مطلب: 408427
مرجع : فارس