تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۲
 

ردپای محمد بن‌سلمان در مهندسی ناآرامی‌های لبنان

Share/Save/Bookmark
ردپای محمد بن‌سلمان در مهندسی ناآرامی‌های لبنان
 
زنجیره اردوکشی‌های خیابانی سعودی-صهیونیستی- امریکایی علیه مقاومت پس از ناکامی عراق حالا به لبنان رسیده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: قرار بود اربعین امسال دیده نشود که نه تنها چنین نشد، بلکه بزرگ‌تر شد و حالا حوادث لبنان درست زمانی که قدرت‌نمایی مردمی مقاومت در ایجاد بزرگ‌ترین گردهمایی بشری چشم‌ها را خیره کرده به صدر اخبار رسانه‌های غربی در پوشش اخبار جریانات خاورمیانه تبدیل شده است و دوباره دم سعودی‌ها بیرون زده است. همسو با تحریکات در شبکه رسانه‌ای و القای این شعار که «لبنان هم بن سلمان می‌خواهد»، سفارت عربستان سعودی در لبنان تأیید کرد که این کشور در حال «تسهیل» خروج اتباع و گردشگران سعودی از لبنان است. این وسط سمیر جعجع، رئیس حزب نیرو‌های لبنان که داستان بلند وابستگی‌اش به آل‌سعود نیاز به گفتن ندارد، به چهار وزیر کابینه سعد حریری دستور داده است که دولت را ترک کنند تا اوضاع که کمی رو به کنترل می‌رفت همچنان بحرانی بماند.

لبنان دیروز شاهد گسترده‌ترین تظاهرات مردمی در سراسر این کشور بود و تظاهرکنندگان در شعار‌های خود خواستار سرنگونی دولت شدند. اما در میان خشم عمومی از فساد غیر قابل دفاع دولت، سفارت عربستان سعودی در بیروت اعلام کرد: «با توجه به اوضاع امنیتی لبنان و اهمیت امنیت و سلامت اتباع عربستان سعودی، شنبه [۱۹ اکتبر]پس از اینکه ریاض سه فروند هواپیما برای خروج شهروندانش فرستاد، عملیات خروج اتباع ساعت پنج صبح به وقت محلی آغاز شد.»

در بیانیه این سفارتخانه که در وب‌سایت خبری عرب نیوز منتشر شده است، همچنین آمده است که ۳۰۰ شهروند سعودی تا بعدازظهر روز شنبه از لبنان خارج شده‌اند، ولی مشخص نکرد تعداد کسانی که قرار است خارج شوند چند نفر است.

بر اساس گزارش‌ها این سفارتخانه یک هتل در بیروت را برای شروع عملیات خود انتخاب و اعلام کرده است بیشتر کسانی که بیروت را ترک کرده‌اند، گردشگر بوده‌اند.

در چنین شرایطی حزب نیرو‌های لبنانی به رهبری سمیر جعجع که روابط نزدیکی با امریکا و عربستان سعودی دارد نمایندگان خود را از کابینه لبنان خارج کرده تا به دولت برای استعفا فشار وارد کند. جعجع با لحنی تهدید آمیز ضمن آنکه اعلام کرد زمان برای حل و فصل مسائل از بین رفته و باید دولتی براساس اصول جدید تشکیل شود، پیش‌بینی کرد که وزیران حزب سوسیال پیشرو وابسته به ولید جنبلاط نیز استعفا کنند که نشان از تلاش آل‌سعود برای راضی کردن جنبلاط برای تشدید تنش‌ها دارد.

این در حالی است که مردم لبنان علیه فساد‌های موجود در بین مقامات دولتی در خیابان‌ها تظاهرات می‌کنند و بسیاری از نمایندگان مخالف دولت خواستار استعفا و تغییر دولت هستند. سیدحسن نصرالله به شدت با تغییر دولت مخالفت کرده است.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان ضمن مخالفت با استعفای دولت لبنان قول داد که اجازه ندهد کسی لبنان را بسوزاند و باعث ایجاد هرج و مرج در کشور شود.

وی به تظاهرکنندگان لبنانی نیز هشدار داد به تحریکات دشمنان خارجی و عوامل جاسوسی صهیونیست‌ها آگاه باشند و بیش از این آتش تظاهرات را شعله‌ور نکنند.

در چنین شرایطی آل‌سعود امیدوار است از طریق شبکه‌های مجازی خوراک فکری برای معترضان فراهم کند. سعاد الشمری، فعال سعودی در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت: ملت لبنان در حال حاضر به شخصی مانند شاهزاده محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان نیاز دارد که با اولین حضورش در قدرت متعهد شد که فساد را از بین می‌برد، عدالت و برابری را برقرار و قوانین را تصویب می‌کند تا شاهزاده، تاجر و همگان در برابر قانون اساسی یکسان باشند!
وی همچنین تصریح کرد: اقدامات ولیعهد عربستان در این راستا «هر کسی را که در باطنش مشکلی داشته اصلاح و ادب کرده است.»

این فعال عربستانی تصریح کرد: لبنان، قلب‌های ما با شماست.

اصلاحات یا زدن مقاومت
همزمان دولت حریری که سال‌هاست با مدیریت ضعیف اجازه کار جدی به جریان متحد مقاومت و متحدان آن نداده و خودش از مسببان این وضعیت است، با پشتیبانی فرانسه و امریکا طرحی را برای اصلاحات ارائه کرده است که در آن روی نقاط حساسی، چون مخابرات به نام لزوم خصوصی‌سازی دست گذاشته که به طور مشخص تلاشی است برای حذف اشراف اطلاعاتی حزب‌الله که طبق قرارداد طایف سال‌هاست مخابرات کشور را دست دارد و اتفاقا، جزو موفق‌ترین‌ها است.

یک شبکه لبنانی در گزارشی مفاد بیست‌وچهارگانه طرح نخست‌وزیر این کشور برای خروج از وضعیت فعلی را توضیح داد که از جمله این مفاد کاهش ۵۰ درصدی حقوق تمام وزرا و نمایندگان فعلی و سابق پارلمان لبنان در کنار لغو کاهش حقوق کارمندان در آن لغو شده است. اما نکته مهم این است که این طرح با برخی محاسن صوری به دنبال پوششی است برای تغییرات ساختاری علیه مقاومت. انحلال تمام صندوق‌هایی که به مباحث مهاجران که محرک مهاجران سوری بوده و خود تشنج‌زاست یا انحلال صندوق‌های توسعه بازسازی مناطق جنوب که عمدتاً شیعه‌نشین است و خصوصی‌سازی بخش تماس‌های تلفن‌های همراه و پایان دادن به روند محرمانه بودن اطلاعات حساب‌های بانکی وزرا، نمایندگان و مقامات دولتی لبنان که در واقع آن‌ها و مشخصاً مقامات وابسته به مقاومت را به اهداف آسان شبکه‌های تروریستی صهیونیستی تبدیل می‌کند، از مفادی هستند که اهداف اصلی این به ظاهر اصلاحات را مشخص می‌کند.

با این حال یک شبکه لبنانی از موافقت طیف‌های سیاسی لبنان با طرح پیشنهادی نخست‌وزیر این کشور خبر داد و گزارش کرد، نخست‌وزیر در حال انجام اصلاحات پایانی بر روی این طرح است.

به گزارش فارس، شبکه «ال‌بی‌سی» لبنان به نقل از منابع آگاه گزارش داد، همه احزاب سیاسی این کشور با طرح پیشنهادی نخست‌وزیر «سعد حریری» در پی اتفاقات اخیر موافقت کرده‌اند.

حریری جمعه (دو روز پیش) ضرب‌الاجلی ۷۲ ساعته تعیین کرده بود و خواستار پاسخ صریح طرف‌های لبنانی در این مورد شده بود.

این شبکه در خبری دیگر گزارش داد، سعد حریری در حال انجام اصلاحات پایانی روی طرح اقتصادی خود است و پس از اینکه موافقت طیف‌های سیاسی را کسب کرده، فضا را مثبت می‌داند. در ادامه این گزارش آمده، تماس‌ها برای مشخص کردن موعد جلسه کابینه دولت لبنان همچنان ادامه دارد.


م
کد مطلب: 408505
مرجع : جهان