تاریخ انتشار : شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۹
 

تله تحریم‌های جدید علیه ایران

Share/Save/Bookmark
تله تحریم‌های جدید علیه  ایران
 
کارشناسان بر این باورند مکانیزم جدید اعلام‌شده از سوی خزانه‌داری آمریکا در الزام بانک‌ها برای افشای تعامل مالی قانونی با ایران جمع‌آوری اطلاعات برای اعمال تحریم‌های جدید است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بسیاری از کارشناسان تحریم‌ها در دولت‌های قبلی آمریکا می‌گویند که مکانیزم شفاف سازی جدیدی که در مبادلات بشردوستانه از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران تدارک دیده شده بیش از آنکه در راستای تسهیل مبادلات بشردوستانه شامل صادرات غذا و دارو به ایران باشد به عنوان مکانیزمی برای جمع آوری اطلاعات برای دولت آمریکا است تا بتواند زمینه را برای اعمال تحریم‌های جدیدتر فراهم کند.
رایان اوتول یکی از مقامات سابق دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در توئیتر نوشت: این مکانیزم کمکی به ایران نخواهد کرد و در واقع احتمالا شرایط را بدتر می‌کند. به نظر می‌رسد این اقدام تلاش می‌کند تا اروپایی‌ها را به چالش بکشد.
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز گذشته اعلام کرد که یک مکانیزم جدید را برای شفاف سازی در مبادلات بشردوستانه برای غذا و دارو برای ایران فعال کرده است.
در بیانیه این وزارتخانه آمده است این مکانیزم به جامعه جهانی کمک می‌کند تا با هوشیاری بیشتری به مبادلات غذایی و دارویی با ایران بپردازند و مطمئن شوند تا منابع مالی مرتبط با آن برای کمک به دولت ایران در راستای توسعه برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای استفاده نمی‌شود.
این بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا می‌افزاید: شبکه مبارزه با جرایم مالی وزارت خزانه داری آمریکا ایران را به عنوان یک عامل نگران کننده در راستای پولشویی در قالب بند 311 قانون پاتریوت آمریکا تشخیص داده و قوانین جدیدی را در راستای حفاظت از نظام مالی آمریکا در برابر اقدامات بدخواهانه ایران تعیین کرده است.
تایلر کولیس، کارشناس قوانین تحریم در موسسه فراری اند اسوشیتس، می‌گوید: اصل ماجرای پشت اعلام این بیانیه اجرای بند 311 قانون پاتریوت آمریکاست. 
کولیس می‌گوید: بند 311 قانون مذکور در واقع حکم قضایی لازم الاجرا بر مؤسسات مالی و بانک‌های آمریکایی است تا در زمان تعامل با بانک‌های خارجی که با ایران همکاری می‌کنند دقت خاصی داشته باشند.
وی ادامه داد: تاثیر این مسئله این است که بانک‌های آمریکایی به مؤسسات مالی پرسشنامه ارسال کرده و از آنها  می‌خواهند در صورتی که با ایران تعامل دارند آن را ابراز کنند و در صورتی که جواب این مؤسسات مثبت باشد بانک‌های آمریکایی حساب خود را در آنها متوقف کرده و یا به طور کلی می‌بندند.
*حتی یک بانک هم حساب با ایران را نگه‌ نمی‌دارد
این کارشناس می‌گوید شما حتی یک بانک در جهان پیدا نمی‌کنید که به این درخواست پاسخ مثبت داده و اعلام کند که ما با ایران همکاری داریم.
بانک‌های سوئیس به وزارت خزانه‌داری آمریکا گفته‌اند در صورتی که اوضاع بر اساس بند 311 قانون پاتریوت آمریکا ادامه یابد آنها حساب‌های خود با بانک‌های ایرانی که برای مبادلات بشردوستانه دارند را خواهند بست.
ریچارد نفیو کارشناس دولتی حوزه تحریم‌ها و مذاکره کننده سابق هسته‌ای با ایران در این باره نیز معتقد است: اعلام مکانیزم شفاف سازی مبادلات بشردوستانه در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا  با عناوین پولشویی در واقع شک به تله تحریم‌ها را بیشتر می‌کند.
نفیو می‌گوید: در قالب اطلاعات جمع‌آوری شده اجرای بند 311 من به شخصه بیش از آنکه فکر کنم که این مکانیزم یک کانال مبادلات غذایی و دارویی است به این شک می‌کنم که این مکانیزم برای جمع‌آوری اطلاعات و فراهم کردن شرایط برای اعمال تحریم‌های بیشتر برای آمریکاست.
اوتول در این باره می‌گوید: من فکر می‌کنم احتمالا بیانیه جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا تاثیر منفی روی افرادی می‌گذارد که همچنان در حال صادرات کالاهایی نظیر غذا و دارو به خصوص اروپایی‌ها به ایران هستند.
این بیانیه در واقع در تقابل با  قوانین مسدود کننده اتحادیه اروپاست و در واقع می‌تواند هر شرکت اروپایی را که به صورت قانونی در حال تعامل با ایران است مجددا درگیر موانع قانونی کند. 
اوتول افزود: اقدام اخیر آمریکا به همراه تحریم دوباره بانک مرکزی ایران به بهانه تروریسم در حقیقت به پیچیده‌تر شدن موضوع صادرات کالاهای بشردوستانه شامل غذا و دارو به ایران منجر می‌شود.
ش
کد مطلب: 408555
مرجع : فارس