تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۵
 
در چهل و یکمین نشست از سلسله «نشست­های انقلاب اسلامی» مطرح شد؛

حجت الاسلام اشکوری: بیانیه گام دوم خطاب به جوانان است/جوانان باید برای تحقق گام های بعدی انقلاب تلاش کنند

Share/Save/Bookmark
حجت الاسلام اشکوری: بیانیه گام دوم خطاب به جوانان است/جوانان باید برای تحقق گام های بعدی انقلاب تلاش کنند
 
حجت الاسلام اشکوری: بیانیه گام دوم میگوید که خواسته ها و آرمانهای ما همین آرمانهای فطری است و ما به دنبال تحقق این خواسته های فطری هستیم که برای رسیدن به این آرمانها می بایست اصولی مراعات شود که بدون مراعات آن اصول ،رسیدن به این آرمانها غیر ممکن خواهد بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در راستای تبیین و گفتمان سازی  بیانیه گام دوم انقلاب در استانها ، چهل و یکمین  نشست  از سلسله «نشست­های انقلاب اسلامی- مخاطرات امروز و فردا» با موضوع « بررسی بیانیه گام دوم انقلاب» با سخنرانی جناب حجت‌الاسلام سید عبدالمجید اشکوری استاد فلسفه سیاست در حوزه و دانشگاه  نهم مرداد ماه 1398  در شهر  جیرفت و با  حضور جمعی از طلاب ،فعالین فرهنگی و اعضای کانون هم اندیشی استان کرمان برگزار شد.
حجت الاسلام اشکوری در مقدمه سخنان  خود اظهار داشت : انسانها و جامعه بشری فارغ از این که در کجا و به چه شکل زندگی میکنند دارای آرمانهایی هستند که برخی از این آرمانها در نوع بشر و در تمامی جوامع یکسان است که به آنها آرمانهای فطری اطلاق میشود.
وی ادامه داد : آرمانهای فطری بشر 8  چیز است :رسیدن به کمال ،جامعه سالم ،عدالت فراگیر ،رفاه عمومی ،صلح بین الملل،امنیت،آرامش و سعادت.

حجت الاسلام اشکوری در تکمیل این بخش از سخنان خود اظهار داشت :بعد از شناخته شدن آرمانهای فطری بشر ، سوالی که  فکر همه متفکرین را به خود مشغول کرده است این است که  جامعه را به چه شکل اداره کنیم تا  به  این آرمانهای فطری برسیم ؟
وی در این خصوص به نامه حضرت امام به گورباچف اشاره کرد و افزود امام رحمه الله در این نامه از گورباچف پرسیده بود که چگونه میخواهید به  این آرمانها برسید؟

 
وی ادامه داد : از این مقدمه در خصوص بیانیه گام دوم دو مطلب استفاده میشود :
اول : بیانیه گام دوم میگوید که  خواسته ها و آرمانهای  ما همین آرمانهای فطری است و ما به دنبال تحقق این خواسته های فطری هستیم 
دوم: برای رسیدن به این آرمانها می بایست اصولی مراعات شود که بدون مراعات آن اصول ،رسیدن به این آرمانها غیر ممکن خواهد بود.
 حجت الاسلام اشکوری  گفت : این اصول 4 چیز است :پذیرش ربوبیت الهی، پذیرش سلسله مراتب ولایت الهی، امر به معروف و نهی از منکر و یا تولی و تبری و عمل صالح.

این استاد فلسفه سیاست ادامه داد :این 4 اصل ، بنیاد تمدن اسلامی است  و  بدون تمدن اسلامی  آرمانهای فطری قابل تحقق نخواهد بود
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت : انقلاب اسلامی بر خلاف تصور عمومی  یک حرکت 40 ساله نیست بلکه نتیجه  14 قرن  تلاش شیعه است.

وی در خصوص اطوار این تلاش 1400  ساله اظهار داشت :ده قرن تمام مردم مفهوم ربوبیت و امامت را متوجه  نمیشدند  و درکی از این  تئوری نجات بخش نداشتند ،در طول این ده قرن  مردم ایران ، عراق و افغانستان و تمامی سرزمین اسلامی  اهل سنت بودند  و حکومت هم یا به دست خلفا بود یا به دست بنی امیه یا به دست بنی عباس و یا به دست عثمانیها که هیچ کدام اجازه انتشار این مفهوم و نظریه نجات بخش را  نمیدادند
حجت الاسلام اشکوری گفت : آرمان و هدف گام اول انقلاب در طول این 1400 سال  این بوده است که این تئوری خود را به مردم بیان کند و بگوید که تنها راه رسیدن به این آرمانهای فطری ، پذیرش سلسله مراتب ولایت الهی است.
وی در خصوص مشکلات و موانعی که در سر راه تبیین این تئوری شیعه ایجاد شده است به حادثه عاشورا اشاره کرد و گفت : امام حسین علیه السلام به دنبال تبیین این تئوری  بود که به ایشان این اجازه داده نمیشود ، امام کاظم علیه السلام بخش زیادی از عمر شریف خود را در زندان و امام رضا علیه السلام به بهانه ولایت عهدی بخشی از عمر خود را در دارالحکومه محبوس میشوند و به همین شکل تا امام زمان عج که تولد ایشان هم مخفیانه صورت میپذیرد و حکومت به شدت مانع انتشار این تئوری وتفکر شیعه میگردد.
وی در خصوص چرایی زنده ماندن این  تئوری  با وجود انبوهی از موانع و مشکلات اظهار داشت : در این دوران خفقان یک فرصتهایی پیدا شده است که موجب شده این تفکر از نسلی به نسل دیگه منتقل شود ؛ اولین موقعیتی که پیش  آمد موقعیت امام باقر و امام صادق علیهما السلام  است ، مروانیها با عباسیها برای بدست آوردن قدرت در حال جنگ بودند و  امام صادق و امام باقر علیهما السلام  از این فرصت استفاده کرده  این تفکر را در جامعه  ترویج میکنند.
حجت الاسلام اشکوری در خصوص تلاش دشمنان برای ممانعت از گسترش نظریه سلسله مراتب ولایت الهی  به زمان حال اشاره کرد و افزود :در حال حاظر تنها جامعه ای که تا حدودی توانسته با این نظریه ارتباط برقرار کند و ان را بفهمند جامعه ایران است و این همه اذیت کردن و فشار به ایران برای این است که این نظریه به  جامعه دیگری معرفی نشود.
وی ادامه داد :هر کس  از هر ملیتی در امریکا درس بخواند و به کشور خود بازگردد به راحتی در دانشگاه های خود اجازه تدریس می یابد ولی اگر شخصی مثل زکزاکی در ایران درس بخواند و سپس به کشور خود بازگردد به هیچ عنوان اجازه فعالیت و ترویج نظریه ولایت را نمی یابد
وی در خاتمه سخنان خود اظهار داشت حرف اساسی بیانیه گام دوم خطاب به جوانان این است  که ای جوانان و ای نسل های آتی! ما یک تفکر و نظریه داریم که تنها راه نجات بخش بشریت است و ما بدون هیچ گونه امکاناتی و با وجود موانع گسترده توانستیم ان را تا کنون منتقل کنیم و امکاناتی هم فراهم کرده ایم وظیفه شماست که برای گام بعدی تلاش کنید

م
 
کد مطلب: 408648