در بیمارستان فوق تخصصی مادر و کودک شیراز صورت گرفت

آغاز درمان ساییدگی زانو با تزریق سلول‌های بنیادی به مفاصل

فارس , 21 آبان 1398 ساعت 11:14

درمان ساییدگی زانو از طریق تزریق سلول‌های بنیادی به مفاصل آسیب‌دیده بیمار، با تزریق سلول‌های بنیادی به مفصل زانوی بیمار 47 ساله در بیمارستان فوق تخصصی مادر و کودک شیراز آغاز شد.


پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی  شیراز، رئیس آزمایشگاه سلول‌های بنیادی بیمارستان فوق تخصصی مادر و کودک غدیر شیراز، اظهار داشت: این مرکز پس از رویان که در تهران فعالیت می‌کند دومین بیمارستان در کشور است که در این زمینه فعالیت می‌کند.
داوود مهربانی افزود: شش هفته پیش مراحل نمونه‌گیری و تکثیر سلول‌های بنیادی از مغز استخوان بیمار انجام شد و در حال حاضر مرحله تزریق سلولی با موفقیت انجام گرفته است.
وی ابراز داشت: تزریق سلول‌های بنیادی در این بیمار برای درمان ساییدگی مفصل زانو انجام می‌شود و بر اساس تحقیقات انجام شده بهترین روش درمان ساییدگی مفاصل است.
مهربانی بیان کرد: به طور معمول بین 70 تا 90 درصد از تزریقات سلول‌های بنیادی با موفقیت انجام می‌شود و رضایت کامل بیماران را به همراه دارد.
رئیس آزمایشگاه سلول‌های بنیادی بیمارستان مادر و کودک غدیر شیراز گفت: تیم متخصصان این بیمارستان عمل تزریق سلول‌های بنیادی در مفصل آسیب دیده را انجام می‌دهند.
رئیس بیمارستان فوق تخصصی مادر و کودک غدیر شیراز نیز با اشاره به آغاز درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این بیمارستان، بیان داشت: این یک موفقیت بزرگ است که آن را به محققان، مسئولان و مردم استان فارس تبریک می‌گویم.
مسعود امینی افزود: این توانایی علمی در کشور کم‌نظیر است و پیش از این تنها در مرکز رویان در تهران انجام می‌شد که امروز در شیراز نیز ارائه آن به بیماران به همت دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امکان‌پذیر شده است. 
وی گفت: با تزریق سلول‌های بنیادی به مفصل زانوی بیمار، این سلول‌ها روی نواحی زخم و آسیب‌دیده بیمار می‌نشینند تا بیمار درمان شود.
امینی بیان کرد: پس از گذراندن مراحل تحقیقاتی این پروژه روی حیوانات، تزریق سلول‌های بنیادی به نخستین بیمار انجام شده است و صدها بیمار نیز در لیست انتظار هستند.
وی اضافه کرد: سلول‌های بنیادی هر بیمار طی پنج هفته تکثیر می‌شود و با توجه به اینکه در این مرکز تنها دو دستگاه برای این امر داریم، در هر پنج هفته تنها می‌توانیم دو بیمار را درمان کنیم که بر این اساس درمان بیماران لیست انتظار سال‌ها طول می‌کشد.
امینی با اشاره به بازدید استاندار فارس از این مرکز، گفت: در صورت تامین اعتبار 600 میلیون تومانی برای تهیه سه یا چهار دستگاه دیگر، در هر پنج هفته به جای دو بیمار می‌توانیم پنج تا شش بیمار را درمان کنیم که این مسئله نیاز به مساعدت مسئولان دارد.
وی ادامه داد: این مرکز در حال تحقیق برای ایجاد امکان درمان بیمارانی است که پوست آنها بر اثر سوختگی یا بیماری پیسی تغییر رنگ پیدا کرده است که امیدواریم به زودی این خبر خوش را نیز به مردم بدهیم و به توصیه مقام معظم رهبری برای تبدیل کشور به قطب علمی منطقه، جامه عمل بپوشانیم.

م


کد مطلب: 408700

آدرس مطلب: http://www.hamandishi.ir/news/408700/

هم اندیشی
  http://www.hamandishi.ir