تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۹
 

روسیه برای ده‌ها هزار نفر از ساکنان منطقه مورد مناقشه با اوکراین گذرنامه صادر کرد

Share/Save/Bookmark
وزارت کشور روسیه برای ۱۲۵ هزار نفر از ساکنان مناطق مورد مناقشه شرق اوکراین گذرنامه صادر کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:دولت روسیه برای ساکنان منطقه «دونباس» که از مناطق مورد مناقشه شرق اوکراین است، ده‌ها هزار گذرنامه صادر کرده است.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «ولادیمیر کولوکلتسف» وزیر کشور روسیه روز دوشنبه گفت که ۱۲۵ هزار جلد گذرنامه برای ساکنان دونباس، منطقه مورد مناقشه با اوکراین صادر شده است. دونباس، در شرق اوکراین واقع است و از آوریل (فروردین) ۲۰۱۴ تحت کنترل استقلال‌طلبان طرفدار روسیه درآمد. در این منطقه گاهی مواقع درگیری‌هایی بین نیروهای هوادار روس با ارتش اوکراین رخ می‌دهد.
به نوشته رویترز، این اقدام نشانه‌ تعمیق روابط مسکو با استقلال‌طلبان منطقه محسوب می‌شود. این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه برای خاتمه درگیری با اوکراین، با رئیس جمهور این کشور برای نخستین بار در «پاریس»، پایتخت فرانسه دیدار کرد.
این دیدار در حاشیه نشست چهارجانبه موسوم به نورماندی با حضور «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه برگزار شد.
به نوشته رویترز، رئیس‌جمهور روسیه در آوریل (فروردین) پروسه صدور گذرنامه روسی برای ساکنان هوادار روسیه و استقلال‌طلبان اوکراینی را تسهیل کرد. این اقدام مسکو با مخالفت اوکراین مواجه شد و این کشور از غرب خواست روسیه را هدف تحریم‌های جدید جهانی قرار دهد.
 به گفته وزیر کشور روسیه، بیش از ۱۶۰ هزار نفر از ساکان منطقه مورد مناقشه روسیه با اوکراین واقع در شرق این کشور تقاضای گذرنامه روسی کرده‌اند که تاکنون برای ۱۲۵ هزار نفر از آن‌ها گذرنامه صادر شده است.
ع
کد مطلب: 409514
مرجع : خبرگزاری فارس