تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۷
 

سفیر عراق: ایران و عراق دو کشور در یک جبهه واحد هستند

Share/Save/Bookmark
سفیر جمهوری عراق در تهران گفت: ایران و عراق، «دو کشور در یک جبهه واحد» هستند و توطئه‌گران خارجی در سوریه نیز به دنبال تجزیه نظامی ـ سیاسی این کشور از طریق ایجاد آشوب مهندسی‌شده و هدفمند هستند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:نخستین همایش آینده صلح و حقوق بشر در غرب آسیا، عصر دیروز سه‌شنبه با حضور تعدادی از اندیشمندان فرهنگی و فعالان حوزه رسانه و با سخنرانی «سعد جواد قندیل» سفیر جمهوری عراق در تهران و «مجتبی فردوسی‌پور» سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در اردن و کارشناس مسائل بین‌المللی، در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد.
سخنرانی «سعد جواد قندیل» سفیر عراق در ایران نیز دیگر برنامه این مراسم بود. وی در سخنان خود منطقه خاورمیانه را منطقه‌ای خاص برای تحقق حقوق بشر و صلح جهانی خواند و تأکید کرد که امروز این منطقه، داغ‌ترین منطقه جهان از نظر سیاسی و نظامی به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه عراق شاهد اولین تمدن‌های انسانی در جهان بوده و قدیمی‌ترین شهر در جامعه بشریت در منطقه ناصریه است، به موضوع تروریسم و حمایت‌های غرب از آن اشاره و تأکید کرد: «ناامنی اقتصادی، یکی از حربه‌هایی است که آمریکا علیه ایران و کشورهای منطقه به راه انداخته است.»
قندیل، ایران و عراق را «دو کشور در یک جبهه واحد» توصیف و خاطرنشان کرد که توطئه‌گران خارجی در سوریه نیز به دنبال تجزیه نظامی سیاسی و  تجزیه این کشور هستند که از طریق ایجاد آشوب مهندسی‌شده و هدفمند و دنبال کردن درگیری‌های ساختگی میان ساختارهای مختلف این کشورها، دنبال می‌شود.
در این همایش، همچنین پیام «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی حقوق بشر قرائت شد که وی در این پیام خواستار حمایت از جوانانی شد که برای احقاق حقوق بشر در دنیا فعالیت می‌کنند.
در پیام دبیرکل سازمان ملل متحد آمده است: هر فردی بدون در نظر گرفتن محل زندگی و بدون در نظر گرفتن نژاد، قومیت و دین باید از تمام جنبه‌های حقوق بشر برخوردار باشد.
این همایش به همت بنیاد گفت‌وگو و دوستی ملل برگزار شد که سازمانی فرا ملی و با اهداف بین‌المللی، در راستای ارتقاء فرهنگ گفت‌وگو و صلح جهانی و همچنین معرفی چهره واقعی ایران و تغییر ذهنیت افکار عمومی مردم جهان در مورد ایران تأسیس شده است.
ع
کد مطلب: 409572
مرجع : خبرگزاری فارس