تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 

پنتاگون: ترکیه آزمایش «اس-۴۰۰» را آغاز کرده است

Share/Save/Bookmark
مسئولان پنتاگون می‌گویند ارتش ترکیه مدتی است که در حال آزمایش سامانه پدافندی اس-۴۰۰ است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به نقل از فارس، وزارت دفاع آمریکا، در بحبوحه تنش‌های واشنگتن با آنکارا بر سر خرید سامانه‌های پدافند موشکی «اس-400»، از انجام یک‌سری آزمایش روی این سامانه توسط ارتش ترکیه خبر داد.
«جاناتان هافمن» سخنگوی ارشد پنتاگون شامگاه پنجشنبه گفت اگر ترکیه می‌خواهد روابط با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)‌ را بهبود بخشد، در اولین گام باید سامانه اس-400 را که از روسیه خریداری کرده، کنار بگذارد.
هافمن حتی به انبار شدن این سامانه در ترکیه هم رضایت نداده و گفت: «آنها (ترکیه) باید به‌طور کامل از [شر] این سیستم تسلیحاتی خلاص شوند. ما هیچ نشانه‌ای از اینکه آنها مسیر خود را تغییر داده و در جهت دیگری حرکت می‌کنند، ندیده‌ایم».
 دریابان «ویلیام بیرن»، معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا، در این نشست خبری با هافمن، اظهار داشت که ترکیه به جای دست کشیدن از سامانه اس-400، آزمایش آن را شروع کرده است.
بیرن توضیح داد: «ما مطلع هستیم که برخی آزمایش‌ها در حال انجام شدن [روی اس-400] است. ولی هنوز اطلاعاتی از مستقر شدن آنها در میدان عمل نداریم».
این اظهارات یک روز بعد از آن مطرح شد که «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه تهدید کرد اگر واشنگتن بخواهد تحریم‌های جدیدی را به بهانه فعال کردن اس-400 علیه آنکارا وضع کند، خواستار خروج نظامیان آمریکایی از پایگاه هوایی «اینجرلیک» می‌شوند.
تحویل اولین سامانه اس-400 به ترکیه در حالی اوایل مرداد ماه تکمیل شد که وزارت خارجه آمریکا پیش از آن تهدید کرده بود که واشنگتن هر کشوری را که از روسیه، سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ خریداری کند، تحریم خواهد کرد.
دولت آمریکا قصد دارد ترکیه را به دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس-400 از روسیه، تا پایان سال 2020 به صورت کامل از برنامه تولید مشترک «اف-35» کنار بگذارد و حتی تحویل مابقی جنگنده‌های خریداری شده را نیز تعلیق کرده است.
از سوی دیگر قانونگذاران آمریکایی می‌گویند که در حال بررسی بازخرید جنگنده‌های اف-35 فروخته شده به ترکیه توسط نیروی هوایی ارتش ایالات متحده هستند.
 
ش
 
 
کد مطلب: 409636