تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۳
 
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با هم اندیشی:

بیانیه گام دوم خط بطلانی بر نقشه ها و ایده های شیطان بزرگ کشید/باید به سمت اجرایی شدن این بیانیه حرکت کنیم

Share/Save/Bookmark
 
«دشمنان در سطح بین المللی فضایی را ایجاد کرده بودند که انقلاب اسلامی در چهل سالگی خودش به پایان می رسد. ولی ما شاهد بودیم که بیانیه گام دوم خط بطلانی بر تمام نقشه ها و ایده های شیطان بزرگ کشید.»
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در حاشیه چهاردهمین همایش کشوری ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی به پرسش های خبرنگار پایگاه  تحلیلی خبری هم اندیشی در مورد «وظایف جبهه فرهنگی انقلاب در تحقق بیانیه گام دوم» پاسخ گفت که در ادامه مشروح این گفت و گو تقدیم میشود؛

هم اندیشی: چه شرایطی در جامعه اتفاق افتاد و  حضرت آقا ناظر به چه نکات قوتی و یا احیانا ضعفی  بیانیه گام دوم انقلاب را  صادر نموده و خطوط حرکت ارکان نظام بر اساس این بیانیه را ترسیم فرمودند؟

اولا ما باید خدا رو شکر کنیم برای نعمتی  مثل حضرت آقا که نصیب جهان اسلام و جهان بشریت شده و ایشان برای ما جانشین امام زمان (عج) هستند و واقعا باید قدر این نعمت را دانست،اما مسائلی که باعث شد مقام معظم رهبری این بیانیه را صادر کنند چند نکته است؛ یکی اینکه چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است ما باید مجموعه نقاط ضعف و قوت نظام در چهل سال گذشته  و تجربیات و دستاوردهایمان را جمع بندی و دسته بندی کنیم و بر اساس آنها چهل سال آینده را رقم بزنیم اگر بیانیه گام دوم صادر نمی شد روند چهل سال دوم نیز بدون توجه به نقاط ضعف و قوت و معایب و محاسن ، بر مبنای چهل سال اول می گذشت، پس چهل سال دوم نیازمند به یک استراتژی و دکترین کامل بود .

نکته دوم این است که تصور برخی سیاستمداران استکبار جهانی مثل جان بولتون این بود که انقلاب اسلامی نمی تواند چهل سالگی خودش را جشن بگیرد و گفته بودند ما اجازه نمی دهیم انقلاب خمینی ادامه پیدا کند، آقای ترامپ نیز تابستان داغی را در آستانه چهل سالگی انقلاب پیش بینی و درنظر گرفته بود البته سیاق فتنه های گذشته خودش گویای این بود که باید حضور و اقتدار بیشتری از سوی مردم و نظام نشان داده شود، مقام معظم رهبری در این بیانیه در حقیقت بحث نبرد بین اسلام و استکبار را مطرح می کنند و می فرمایند که اینگونه نیست که چهل سال اول تمام شده باشد و این داغ را ما بر دل سران استکبار خواهیم گذاشت.
البته دشمنان نیز در سطح بین المللی فضایی را ایجاد کرده بودند که انقلاب اسلامی در چهل سالگی خودش به پایان می رسد و در کنفرانس پاریس به مخالفین انقلاب اسلامی نیز وعده دادند که شما در چهل سالگی انقلاب در تهران خواهید بود و حکومت به دستتان می افتد. ولی ما شاهد بودیم که بیانیه گام دوم خط بطلانی بر تمام نقشه ها و ایده های شیطان بزرگ کشید.

نکته سوم اینکه تبلیغات فوق العاده ای از سوی دشمنان در فضای مجازی صورت گرفت مبنی بر اینکه که دیگر اسلام قدرت کارکردن ندارد و ناکارآمد شده و نمیتواند جامعه را به سمت کمال هدایت کند در چنین شرایطی بیانیه گام دوم مبین دو مطلب است اول اینکه این بیانیه به دستاوردهای فوق العاده گذشته انقلاب افتخار می کند و دوم اینکه قصد داریم چهل سال آینده را با برنامه پیش ببریم. این بیانیه در واقع پاسخی بود به برخی افراد در داخل کشور که تحت تاثیر بیگانگان از طریق فضای مجازی قرار گرفته بودند که این انقلاب تا ظهور حضرت مهدی(عج) ادامه خواهد داشت.


هم اندیشی: آیا این مطرح شدن بحث چهل سالگی  مبنای خاصی دارد یا بر اساس رصد شرایط  اتفاق افتاده است؟
 
این چهل سال مبنای ارزشی دارد ، عدد 40 در منابع ارزشی ما بسیار وارد شده است، مثلا  چهل روز دعای عهد خواندن یا چهل روز عبادت کردن جایگاه خاصی دارد ، یا اینکه حضرت موسی قصد داشت سی روز به کوه طور برود که ده روز به آن اضافه شد تا چهل روز شود و این عدد مبنای قرآنی و ارزشی دارد.

هم اندیشی: نظام جمهوری اسلامی مبتنی بر مردم سالاری دینی، نیازمند فعالیت های تشکیلاتی و منسجم است حضرتعالی چه توصیه هایی برای منسجم تر شدن  فعالیت های تشکیلاتی جبهه فرهنگی انقلاب دارید؟

سه مطلب مورد نظر است ما باید یک آسیب شناسی در ساختارهای حکومتی داشته باشیم، مقام معظم رهبری به دولت دستور دادند که ساختار بودجه را ظرف شش ماه تغییر دهد حالا این دستور رهبری توسط دولت اجرا شد یا نشد مورد نظر ما نیست، بحث سر این است که باید آسیب شناسی از ساختارهای حکومتی صورت بگیرد تا متناسب با شرایط و نیازهای فعلی جامعه مواردی که لازم است ساختار آن تغییر پیدا کند.
نکته دوم پالایش قوانین است ما قانون فراوان داریم لذا باید تنقیح قوانین کرد که اینکار توسط مجلس شروع شده است تا بسیاری از قوانین که امروز دیگر جایگاهی ندارد متناسب با شرایط و نیازهای فعلی جامعه ملغی شود و قوانین کلا بر اساس اصول تغییر ناپذیر جامعه مثل آزادی و استقلال و عدالت تنظیم شود.
نکته سوم که قابل توجه است این است که ما دیگر نمی توانیم با ادبیات چهل سال گذشته تبیین مبانی اصول انقلابی در جامعه کنیم لذا باید به سلاح ادبیات روز مسلح شویم و به ویژه سطح فهم جوانان داخل و خارج کشور را درک کرده و بر اساس آن با این قشر ار تباط برقرار کنیم چون ما جوانانی داریم که نه انقلاب و نه امام و نه شرایط چهل سال پیش را دیده اند و نمی دانند که در آن زمان چه اتفاقی افتاده و انقلاب بر اساس چه شرایطی رقم خورده است، لذا باید فیلم و سریال و نمایش  نامه ها و ادبیات نوشتاری ما نیز مسلح به این سلاح شود و بیانیه گام دوم به همین موضوع اشاره دارد.

هم اندیشی: ارزیابی حضرتعالی از عملکرد جبهه فرهنگی انقلاب در خصوص تبیین بیانیه گام دوم  چیست ؟ 

 
من در یک بررسی در سطح کشور به این نتیجه رسیدم که سه گروه در مورد بیانیه گام دوم فعالیت کردند، گروه اول افرادی که آمده اند و این بیانیه را تبیین کرده اند، اگرچه خود بیانیه بسیار گویا است ولی به خاطر اهمیت بیانیه تبیین آن نیز اهمیت دارد، البته این قشر در مورد اجرایی شدن بیانیه حرکتی را انجام نداده اند، گروه دوم آمده اند و آنرا به عنوان یکی از اسناد بالادستی نظام تعریف کرده اند و معتقدند که اگر ما به همین بیانیه عمل کنیم دیگر به اسناد بالادستی نیاز نداریم و باید در مورد دیگر اسناد نیز تجدید نظر کنیم و گروه سوم که کم هم هستند می گویند ما تلاش کنیم که این بیانیه در کف جامعه اجرایی و عملیاتی شود و به راهکار های اجرایی  شدن آن پرداخته اند. در مجموع قضیه روشن است و به نظر بنده هم ما باید به سمت اجرایی شدن این بیانیه برویم.


 
هم اندیشی: کلیدی ترین و مهمترین مضمون بیانیه گام دوم انقلاب از نظر حضرتعالی چیست؟ 

چند مضمون وجود دارد، اول ارتقای امید به آینده در جامعه در  بیانیه گام دوم موج میزند، نکته دوم این است که مقام معظم رهبری صادقانه از عمق وجودش تجربه 40 ساله خودشان از انقلاب  را در این بیانیه آورده اند به ذهنم می آید که این بیانیه یک نوع وصیت نامه مثل وصیت نامه امام(ره) است و صدق و اخلاص نیز در این بیانیه موج میزند. نکته سوم اینکه حضرت آقا واقعیت های جامعه را دیده اند و منصفانه واقعیت های جامعه را نیز انکار نکرده اند مثلا  اینکه چند درصد جوان های جامعه از اسلام و انقلاب دور شده و چقدر وابسته به دشمن شده اند، و یا اینکه مرز ما با دشمن کجاست؟ پس بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری مبتنی بر انصاف است. نکته چهارم این است که این بیانیه در حقیقت بر تداوم انقلاب اسلامی و اصول تغییر ناپذیر انقلاب مثل عدالت، استقلال و آزادی اشاره دارد. و مهمتر از همه اینکه آینده را ترسیم کرده است. ما در چهل سال آینده نیازمند به یک زیر ساختی فکری بودیم که تجربیات گذشته را تبدیل به دانشی برای آینده کنیم  تا از آن استفاده کامل و جامع شود.
 
البته برخی افراد مثل حاج آقا قرائتی آمده اند این بیانیه را انطباق با آیات و روایات داده اند این کار خیلی زیبایی است یعنی گام دوم مبانی قرآنی و روایی دارد و ارزشی است و مثل طرح های استکبار جهانی طرحی شیطانی نیست که هدف آن تجاوز به دیگر کشورها باشد و این بیانیه  اهدافش ارتقای سطح علمی،بصیرتی، ایمانی، اقتصادی، سیاسی و نظامی کشور و دیگر ابعاد مختلف حکومتی است.
 
هم اندیشی: چه توصیه ای به جبهه فرهنگی انقلاب و مسئولین کشور برای عملی سازی مضمون این بیانیه دارید؟ 

 اولین کار این است که ما باید دستاوردهای چهل ساله گذشته را بر اساس موضوعات مختلف که به نظر می آید بهترین موضوعات آن 30 محور بیانیه گام دوم باشد را با عدد و رقم در بیاوریم و با قبل انقلاب مقایسه کنیم تا ببینیم چه بوده ایم و چه شده ایم. این دستاوردها را نیز در قالب فیلم یا پاور پوینت یا کلیپ و به اشکال مختلف در جامعه پخش کنیم، مثلا مطرح کنیم که چقدر جمعیت گذشته ما بوده و جمعیت الان ما چقدر است، چه خدماتی در گذشته بوده و خدماتی که امروز انجام شده چقدر است، خدمات هوا فضا، دریایی، علمی، نانو و هسته ای و دیگر دستاوردهای ما با قبل انقلاب مقایسه شود تا جوانان ما ببینند و با قبل انقلاب مقایسه کنند، نکته دوم اینکه این 30 محور مبنا برای چهل سال بعدی در بعد اجرا نیز قرار بگیرد و جبهه فرهنگی انقلاب باید از خودش و عناصری که در این جبهه مشغول هستند شروع کند و شعار گونه عمل نکند بلکه با واقعیت های جامعه برخورد کند و بر اساس این واقعیت ها یک برنامه ریزی راهبردی و هدف گذاربرای آینده داشته باشد. این برنامه ریزی هم متناسب با شرایط روز جامعه باشد و ما هم باید با ابزار روز مثل فضای مجازی به میدان بیاییم و از طریق این ابزار حرف مان را به گوش دنیا برسانیم.
 
هم اندیشی:  و مطلب پایانی؟

تنها نگرانی من این است که ما دهها کنفرانس و اجلاس در مورد بیانیه گام دوم برگزار کنیم و صدها مقاله در مجلات در این رابطه بنویسیم ولی در مورد اجرایی کردن آن هیچ گامی بر نداریم، من و شما مخاطب این بیانیه گام دوم هستیم ما چه کاری میخواهیم با این بیانیه  کنیم؟حضرت آقا در این بیانیه ابتدا توصیه به خود سازی نموده اندو بعد توصیه به دیگر سازی و جامعه پردازی و در نهایت هم حرکت به سمت تمدن سازی. در واقع بیانیه مثل خطوط صاف یک اتوبان است اما وقتی شما با وسیله نقلیه خراب در اول آن اتوبان قرار گرفتید نمی توانید به انتهای آن برسید چون باید اول وسیله نقلیه خود را تعمیر کنید و بعد حرکت کنید و سرعتتان هم باید مناسب باشد سریع حرکت کنید تصادف می کنید و به انتهای اتوبان نمی رسید و اگر کند حرکت کنید عقب می افتید لذا برای تحقق اهداف بیانیه گام دوم ما نیازمند به یک برنامه ریزی بسیار جدی جهت خود سازی و سپس دیگر سازی هستیم.
 

م
کد مطلب: 409791