تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۸
 

اعلام حداقل و حداکثر عیدی امسال کارگران

Share/Save/Bookmark
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: حداقل عیدی کارگران ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر ۴میلیون ۵۴۸ هزار تومان است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: علی خدایی، نماینده کارگران درشورای عالی کار درباره میزان عیدی کارگران گفت: طبق ماده واحده‌ای که در سال ۷۰ تصویب شد، حداقل عیدی کارگران برابر با ۶۰ روز از آخرین حقوق آن‌ها یعنی ۲ ماه است ومیزان حداکثر عیدی کارگران برابر با ۹۰ روز است.
 
وی ادامه داد: حداقل عیدی کارگران ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر ۴ میلیون ۵۴۸ هزار تومان است. اگر در کارگاهی عیدی بالاتر از این حداکثر باشد، عرف کارگاه ملاک است.
 
خدایی با اشاره به اینکه افزایش دستمزد کارگران از هفته گذشته در کارگروه دستمزد آغاز شده است گفت: ماده ۴۱ قانون کار دو مولفه رابرای تعیین دستمزد کارگران تعیین کرده است. در تبصره ۱ ماده ۴۱ قانون کار آمده است که دستمزد مطابق تورم تعیین شود و در تبصره ۲ ماده ۴۱ آمده است که مزد تعیین شده با توجه به ویژگی‌های جسمی روحی و نوع کار محول است که بتواند حداقل‌های زندگی را تعیین کند.
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: اینکه حقوق کارگر بتواند حداقل‌های سبد معیشت را تأمین کند، تعبیر به سبد معیشت می‌شود، میزان ریالی سبد معیشت در کمیته دستمزد در حال بررسی است. روز گذشته جلسه‌ای را در وزارت صنعت داشتیم، بعد از تعیین شدن سبد معیشت وارد مذاکرات مزدی خواهیم شد.
 
وی افزود: میزان قدرت خرید از دست رفته کارگران در سال جاری قابل توجه است. جلسات رسمی دستمزد هنوز تشکیل نشده است که وارد مذاکره بشویم و پیش بینی کنیم دستمزد چقدر افزایش می‌یابد. هنوز محاسبه انجام نشده است، افزایش دستمزد کارگران تا پایان سال نهایی می‌شود.
 
خدایی با بیان اینکه قانون مشخصی برای زمان پرداخت عیدی کارگران وجود ندارد افزود: طبق عرف در دو ماه پایانی سال عیدی پرداخت می‌شود. عرف و روال کارگاه‌های مختلف متفاوت است، برخی کارگاه‌ها در اسفند ماه و برخی دیگر در بهمن ماه عیدی را پرداخت می‌کنند.
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار بیان کرد: مطابق قانون کارفرمایان می‌بایست هنگام قطع همکاری به ازای هر سال کارکرد یک ماه حقوق را به عنوان سنوات پرداخت کنند. اما در برخی کارگاه ها، کارفرمایان در عین همکاری و در پایان هر سال حق سنوات را به میزان یک ماه حقوق پرداخت می‌کنند. برای این دسته از کارگاه ها، کارفرما باید هنگام قطع همکاری مابه تفاوت را بر اساس آخرین حقوق محاسبه کند.
کد مطلب: 410143