تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۴
 

فعال اصلاح طلب:باید از راه‌ دیپلماسی تنش با آمریکا را کاهش بدهیم!

Share/Save/Bookmark
فعال اصلاح طلب:باید از راه‌ دیپلماسی تنش با آمریکا را کاهش بدهیم!
 
امریکا برخلاف عرف بین‌الملل سردار سلیمانی را ترور کرد، اما منافع ملی ایجاب می‌کند، به سمت کاهش تنش با امریکا از راه‌های دیپلماسی برویم!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«امریکا برخلاف عرف بین‌الملل سردار سلیمانی را ترور کرد، اما منافع ملی ایجاب می‌کند، به سمت کاهش تنش با امریکا از راه‌های دیپلماسی برویم!» این چکیده‌ای از دیدگاه یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب است که با روزنامه آرمان گفتگو کرده است.

احمد نقیب‌زاده در این گفتگو ابتدا به رفتار غیرقانونی و برخلاف عرف بین‌المللی امریکایی‌ها در ترور سردار سلیمانی اشاره کرده، اما در ادامه گفته: «معتقدم دیپلماسی با نظر به شرایط و واقعیت‌ها جریان می‌یابد. می‌دانیم که سردار سلیمانی در منطقه مانعی بر سر راه منافع امریکا و سربازان این کشور در منطقه خاورمیانه بود و ضدیت امریکایی‌ها با چنین چهره‌ای جای تعجب ندارد، اما در نهایت می‌توان انتظار داشت با پدید آمدن زمینه‌هایی و با گذشت زمان کاهش تنش اتفاق بیفتد. بحران میان دو کشور در روابط بین‌الملل، هرچند عمیق، اما نمی‌تواند دائمی باشد. جایی که منافع ملی و کلان یک کشور ایجاب کند، امکان تغییر در برخی سیاست‌ها وجود دارد. به عقیده من نباید برای همیشه راه‌های کاهش تنش را مسدود فرض کرد».

نقیب‌زاده البته بدون اشاره به دشمنی‌های امریکا با ملت و انقلاب اسلامی طی چهار دهه گذشته، تلاش کرده است که «دشمنی‌های امریکا» را در زرورقی از الفاظ دیپلماتیک مانند «منافع امریکا در منطقه» بپوشاند تا تحلیل خود از صحنه حضور امریکا در منطقه را برای مخاطب منطقی جلوه دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تلویحاً «برجام‌های منطقه‌ای» را برای کاهش تنش‌ها تجویز کرده بدون اینکه اشاره به بدعهدی‌های طرف‌های اروپایی در برجام بکند: «سیاست ایران در پرونده هسته‌ای مبنی بر کاهش گام‌به‌گام تعهدات برجامی که در نهایت منجر به برداشتن گام پنجم و کنار گذاشتن همه تعهدات در حوزه فنی برجام شد، کشور‌های اروپایی را دچار نگرانی و هراس کرده است...» او سپس راه برون رفت از این «نگرانی و هراس» را در رفتار جمهوری اسلامی ایران جست‌وجو می‌کند: «فکر می‌کنم هنوز این امکان وجود دارد که با تلاش کشور‌های اروپایی، به حد واسطی رسید که هم ایران به غنی‌سازی خود ادامه دهد و هم شرایط دیگر در نظر گرفته شود. به هر حال گاهی وضعیت اقتصادی خود را در تصمیم‌گیری‌ها نشان می‌دهد».

این درست همان سیاستی است که امریکایی‌ها و طرف‌های هم‌پیمان آن‌ها بار‌ها تأکید کرده‌اند که باید از طریق تشدید فشار‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را وادار به دادن امتیاز‌های دیگر (بخوانید تسلیم) کنیم. دعوت به دیپلماسی در حالی است که برجام حاصل دو سال گفت‌وگوی فشرده دولت با طرف‌های غربی بود که در نهایت با خروج یکجانبه امریکا از آن دچار مرگ مغزی شد، بی آنکه برای این اقدام خود هزینه‌ای بپردازد.

پیش‌تر یک نماینده اصلاح‌طلب مجلس هم پس از شهادت سردار سلیمانی، در اظهارنظری منفعلانه و ناشی از زبونی گفته بود: «پیشنهاد من، خویشتن‌داری و مذاکره بین ایران و امریکا است»!


م
کد مطلب: 410219
مرجع : جهان