تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۱
 

مصاحبه|قیس الخزعلی: اقدام تروریستی اخیر به برنامه مقاومت برای اخراج آمریکا مشروعیت داد/تصمیم ما برای پاسخ نظامی پابرجاست

Share/Save/Bookmark
مصاحبه|قیس الخزعلی: اقدام تروریستی اخیر به برنامه مقاومت برای اخراج آمریکا مشروعیت داد/تصمیم ما برای پاسخ نظامی پابرجاست
 
دبیرکل جنبش عصائب اهل‌الحق گفت: یقیناً با ترور فرماندهان شهید، پروژه و برنامه مقاومت عملاً در عراق آغاز شده است، و آمریکا با این اقدام خود توجیهات و مشروعیت کامل به پروژه مقاومت در عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شیخ «قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش عصائب اهل‌الحق در گفت‌وگو با تسنیم به سؤالات مختلف از جمله درباره پرونده تشکیل دولت، تظاهرات اخیر، تحرکات مداخله‌جویانه آمریکا و متحدانش و موضوع اخراج نظامیان آمریکایی از عراق با تکیه بر مصوبه اخیر پارلمان پاسخ داده است.
وی در خصوص روند سیاسی عراق اظهار داشت: عادل عبدالمهدی بر اساس توافق سیاسی روی کار آمد و در نظام پارلمانی عراق، امکان ندارد بدون توافق سیاسی نخست وزیری روی کار آید.
الخزعلی درباره موضع خود در خصوص دولت جدید گفت: ما چهار اصل در این زمینه داریم که اگر دولت به این چهار اصل پایبند باشد، از آن حمایت خواهیم کرد که شامل حمایت از حشد شعبی، برقراری امنیت و ثبات، حمایت از توافقات منعقدشده با چین و اجرای مصوبات پارلمان و مردم برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق.
الخزعلی در پاسخ به این مطلب که "شما در مراسم تشییع شهدای جنایت اخیر آمریکا در حومه بغداد، یونیفورم نظامی پوشیدید و از پاسخ بزرگ و قریب الوقوع به این جنایت سخن گفتید"،‌ اظهار داشت: آمریکایی‌ها به‌زعم خود این اقدام (ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس) را دستاوردی برای خود دانستند، ولی در حقیقت، (با این جنایت) شکست‌های راهبردی آمریکا آغاز شده است. ترور الحاج ابومهدی المهندس آغازی برای پایان حضور نظامی قطعی آمریکا در عراق خواهد بود، اقدامات آغاز شده و در آینده نزدیک هم ادامه خواهد یافت. این روند (اخراج نظامیان آمریکایی) از مصوبه پارلمان آغاز شده است. تظاهرات میلیونی که اخیراً برگزار شد در این حجم و اندازه در تاریخ عراق سابقه نداشت.
الخزعلی افزود: درباره تأثیرات و پیامدهای ترور باید گفت که یقیناً با ترور فرماندهان شهید، پروژه و برنامه مقاومت عملاً در عراق آغاز شده است، و آمریکا با این اقدام خود توجیهات و مشروعیت کامل به پروژه مقاومت در عراق داد که با خروج نظامیان آمریکایی در اواخر سال 2012 میلادی پایان یافت ولی اکنون برنامه مقاومت با مشروعیت کامل در سال 2020 میلادی بازگشته است، به‌سبب جنایتی که آمریکا مرتکب شد.
معتقدم و ایمان دارم که ایالات متحده آمریکا با ریاست جمهوری ترامپ تمام خطوط قرمز را به‌ویژه با ترور حاج مهدی ابوالمهندس زیر پا گذاشته است، یعنی حاج قاسم شخصیت شناخته و معروفی بود،‌ ابومهدی شخصیت عراقی بود، در هر حال چه ترور ابومهدی و چه ترور حاج قاسم یک جنایت بزرگ بود و همچنین جنایت علیه شهدا در منطقه القائم هم جنایت بود.
نسبت به این حادثه این باور کاملی دارم که باید یک واکنش و پاسخ سریع و قوی از سوی عراق به‌طور مشخص علیه حضور نظامی آمریکا صورت گیرد نه علیه حضور دیپلماسی و اقتصادی و بنا بود که این پاسخ صورت گیرد طی 24 یا 48 ساعت از سوی تمام گروه‌های مقاومت علیه آمریکا صورت گیرد.
سخنانی که بین فرماندهان گروه‌های مقاومت مطرح شد،‌ این بود که ابتدا به فعالیت سیاسی فرصت دهیم و آنگاه فرصت به فعالیت مردمی بدهیم با در نظر گرفتن این نکته که فعالیت مردمی، اهمیتش و تأثیراتش کمتر از اقدام نظامی نیست. عملیات اعتراضات و تظاهرات در برابر سفارت آمریکا در واکنش به ترور، تأثیراتش بر طرف آمریکایی بیش از شلیک یکصد موشک به پایگاه‌های نظامی آمریکا بود.
باید یک موضع واحد و یکپارچه عراقی وجود داشته باشد و تصمیمی در سطح مقاومت وجود داشته باشد پس از آنکه به موضع اجماع ملی برسیم، ابتدا فرصت را به راه‌حل سیاسی بدهیم، و دولت به نقش خود عمل کند، آنگاه راه‌حل مردمی و برگزاری تظاهرات میلیونی با همکاری تمام گروه‌ها و طرفها و مردم ما و آنگاه منتظر بمانیم و ببینیم چه پیش می‌آید.
به همین سبب تظاهرات بزرگ تاریخ عراق که برگزار شد، ثمره و نتیجه این توافق بود، بنابراین تصمیم گرفته شد که واکنش و پاسخ نظامی به مرحله دیگری موکول شود، زمان آن مشخص نیست، ممکن  است یک هفته باشد ممکن است یک ماه باشد، اما تصمیم واکنش و پاسخ نظامی یک تصمیم پابرجا و قطعی است و ما حق کاملی در این زمینه داریم. مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی در عراق یک تصمیم ملی بود.
الخزعلی در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکا این مکان و زمان را برای ترور شهدا انتخاب کرد، اظهار داشت: تصمیم آمریکا برای ترور شهید سلیمانی، تصمیم جدیدی نبود، آنها تصمیم داشتند این طرح (ترور) را داخل ایران اجرا کنند، زیرا آمریکا آمادگی لازم برای پذیرش تبعات این مسئله در خارج از ایران را نداشت.
وی خاطرنشان کرد: از نظر ما سه مکان احتمالی برای ترور شهید سلیمانی وجود داشت: ایران، سوریه یا عراق، این تلاش‌ها (ترور) در ایران ناکام ماند. انجام این اقدام (ترور) در سوریه آسان‌تر بود. اما انجام این اقدام (ترور)‌در سوریه اتهامات زیادی را متوجه اسرائیل می‌کرد که اسرائیل آمادگی لازم برای پذیرش تبعات آن را نداشت، بنابراین به‌خاطر اینکه اسرائیل متهم نشود،‌ آمریکا اقدام به انجام این اقدام تروریستی در سوریه نکرد، به همین سبب تنها گزینه باقی‌مانده در برابر آمریکا (برای ارتکاب جنایت ترور شهیدان سلیمانی و ابومهدی المهندس)، عراق بود.
دبیرکل جنبش عصائب اهل‌الحق تصریح کرد: ارتکاب این جنایت در داخل خاک عراق نشان‌دهنده بی‌‌اعتنایی کامل آمریکا به حاکمیت عراق بود به‌ویژه اینکه این اقدام تروریستی در نزدیکی فرودگاه بغداد صورت گرفت. نکته مهم دیگر که باید به آن اشاره کنیم که تصمیم اجرای این ترور، حداقل دو ماه پیش از انجام آن اتخاذ شده بود.
وی در پاسخ به اتهام‌زنی آمریکا به حشد شعبی مبنی بر حمله به پایگاه نظامیانش در کرکوک و حمله به سفارت آمریکا در بغداد تصریح کرد دلیل انجام این اقدام تروریستی (در به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس) به هیچ وجه حمله به سفارت و کشته شدن پیمانکار آمریکایی در پایگاه نظامی k1 در کرکوک نبود.
الخزعلی خاطرنشان کرد: آمریکا تا این لحظه حتی یک دلیل و مدرک در اختیار دولت عراق در خصوص اینکه به‌زعم واشنگتن، فرد یا گروهی که به پایگاه k1 حمله کرده وابسته به نیروهای حشد شعبی بوده، قرار نداده است.
وی تأکید کرد در حادثه حمله به سفارت آمریکا در بغداد،‌ ایران هیچ نقشی نداشت.
الخزعلی همچنین در این مصاحبه به طرح‌ها و توطئه‌های آمریکا در عراق اشاره و تصریح کرد اولین پروژه تروری که در عراق برای آن برنامه‌ریزی شده بود، ترور مقتدی صدر بود.
الخزعلی به تلاش‌های آمریکا برای موج‌سواری بر اعتراضات مردمی در عراق اشاره کرد و گفت: آمریکا برای زیاد نشان دادن آمار تلفات اعتراضات در عراق تلاش کرد تا از این مسئله برای اعمال فشار بر نخست وزیر و کناره‌گیری وی استفاده کند. من با اطمینان کامل می‌گویم ادعای اینکه 600 نفر در اعتراضات شهید شده‌‌اند، بی پایه و اساس است و آمار افرادی که در این حوادث شهید شدند، بسیار کمتر  بوده و حتی به یک‌سوم این عدد هم نمی‌رسد.
وی در بخش دیگری از این مصاحبه به دخالت‌های امارات در امور داخلی عراق و دادن پول به افرادی در پوشش معترض با هدف ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در این کشور اشاره کرد و گفت هیچ کس با این اقدامات امارات برخورد نمی‌کند.
وی اضافه کرد: مدتی پیش یک گروه وابسته به امارات در بغداد در حال پخش پول میان افراد حاضر در میدان التحریر بازداشت شدند، سرنوشت این افراد چه شد؟

م
کد مطلب: 410488
مرجع : تسنیم