تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۴
 

جزئیات طرح جدید مجلس برای مقابله با اقدامات خصمانه انگلیس

Share/Save/Bookmark
جزئیات طرح جدید مجلس برای مقابله با اقدامات خصمانه انگلیس
 
جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی خواستار مقابله دولت با اقدامات خصمانه انگلیس شدند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی که به امضای 180 تن از نمایندگان مجلس رسیده است، خواستار پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی شدند.

متن کامل این طرح به شرح زیر است: 
بسمه‌تعالی
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی 
احتراما طرح ذیل که به امضای 180 تن از نمایندگان رسیده است، جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.
مقدمه(دلایل توجیهی):
از آنجایی که سیاست‌های خبیث دولت انگلیس در قبال ملت ایران تمامی ندارد و به استناد اصول قانون اساسی و در جهت استیفای حقوق ملت ایران لازم است، دولت جمهوری اسلامی ایران که متعهد به دفاع از حقوق ملت و پاسداری از آن است، هولوکاست واقعی تاریخ در کشتار جمع کثیری از مردم را در زمان جنگ جهانی اول که به دست حکومت استعمارگر بریتانیا انجام شد، پیگیری نماید.
قحطی مصنوعی طراحی توسط انگلیس در سال‌های 1917 تا 1919 میلادی مقارن با 1296 تا 1298 هجری شمسی یکی از بزرگترین قحطی‌های تاریخ بودو بدون تردید بزرگترین فاجعه‌ای است که ایران به آن مبتلا شد. تنها نکته بسیار روشن در این فاجعه، قربانی شدن ایران "بیطرف" در جنگ جهانی بود.هیچ یک از طرف‌های متخاصم خواه به صورت نسبی و خواه مطلق، تلفاتی با این وسعت متحمل نشدند. فاجعه‌ای که منجر به فروپاشی جامعه ایرانی، تثبیت تسلط استعمار بریتانیا بر ایران، تشکیل حکومت‌‌های وابسته به بریتانیا و کودتا علیه دولت‌های منتخب مردمی شد. اسناد این قتل‌عام قریب به 9 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه‌بندی شده و سری انگلستان قرار داردو این کشور هنوز هم از انتشار آنها ممانعت می‌کند.
لذا با توجه به سابقه استعماری و دخالت دولت انگلستان و نقض حاکمیت ملی ایران و همچنین نقض مواد (4)، (5) و (8) و بند "ب" (11) اعلامیه جهانی حقوق بشر که موجب آسیب‌های جدی انسانی و مادی و معنوی زیادی در طی زمان‌های متوالی گردیده است.
به استناد بند "ج"  اصل دوم و بند (5) اصل سوم قانون اساسی و ماده‌واحده قانون پیگیری حقوقی سیاسی نقش و دخالت آمریکا و انگلیس در کودتای 28 مرداد 13332 علیه دولت ملی ایران مصوب 1392/6/10 و ماده‌واحده قانون افشای نقض حقوق بشر توسط آمریکا و انگلیس در جهان امروز مصوبه 1391/2/3 و به استناد بند (4) ماده (2) و بند یک ماده ماده (1) و بند (1) ماده (33) منشور سازمان ملل متحد، حق پیگیری حقوقی و قضایی برای دولت جمهوری اسلامی ایران محفوظ می‌باشد که از حقوق اتباع ایرانی در مارجع داخلی و بین‌المللی دفاع نماید و درصدد اقدام مؤثر برای جبران خسارات وارده اتباع ایرانی توسط دولت انگلستان به عمل آورد و به استناد احترام و اصل حاکمیت کشورهای اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه که توسط دولت انگلستان بارها نقض گردیده است که جهت احقاق حقوق اتباع ایرانی برای جبران خسارات‌های وارده شده نیازی به پیگیری حقوقی دولت ایران را دارد.
عنوان طرح:
پیگرد حقوقی علیه دولت انگلستان برای جبران خسارات وارده به اتباع ایرانی
ماده 1- با توجه به نقض حاکمیت ملی و حقوق بشر و کشتار بالغ بر 9 میلیون نفر ایرانی توسط دولت انگلستان در سال‌های 1296 تا 1298 شکسی مطابق با (1917 تا 1919) میلادی که با ایجاد قحطی آغاز و منجر به جنایت علیه بشریت گردید، دولت جمهوری اسلامی ایران مکلف است کارگروهی به منظور جمع‌آوری اسناد، مدارک تکمیلی و برآورد خسارات انسانی و مادی و معنوی اتباع ایرانی تشکیل دهد.
تبصره- اعضای کارگروه عبارتند از:
1-وزیر امورخارجه به عنوان رئیس کارگروه
2-دادستان کل کشور 
3-معاونت حقوقی رئیس‌جمهور
4- وزرای اطلاعلات، کشور، امور اقتصادی و دارایی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دادگستری 
5- رؤسای کمیسیون‌های امنیت ملی و سیاست خارجی، قضایی و حقوقی، و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی
6- سه نفر از فعالین سمن‌ها با پیشنعاد وزیر کشور به پیشنهاد معاون حقوقی رئیس‌جمهور و تصویب اعضای حقوقی رئیس‌جمهور 
7- دو نفر از حقوقدانان برجسته کشور به پیشنعاد معاون حقوقی رئیس‌جمهور و تصویب اعضای حقوقی
ماده 2- کارگروه موظف است راهکارهای پیگیری برای دریافت خسارات مادی و معنوی تبیین و نسبت به احقاق حقوق ملت ایران اقدام لازم را به عمل آورد.
تبصره-رئیس کارگروه هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد و اقدامات صورت گرفته را به مجلس شورای اسلامی ارائه نمایند.

م
کد مطلب: 410607
مرجع : تسنیم