تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷
 

گفت‌وگو|چرا "مکانیزم ماشه" قابلیت اجرا ندارد؟

Share/Save/Bookmark
گفت‌وگو|چرا "مکانیزم ماشه" قابلیت اجرا ندارد؟
 
رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است که سخت‌ترین تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف علیه ملت ایران اِعمال شده است، بنابراین اجرایی شدن و یا حتی اجرایی نشدن این مکانیزم تأثیری در روند ادامه تحریم‌ها ندارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:علاء‌الدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم اروپایی‌ها برای فعا‌لسازی "مکانیزم ماشه"، گفت: این مکانیزم فقط بهانه‌جویی اروپایی‌ها از ایران برای توقف در مسیر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای است، زیرا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بارها بر صلح‌آمیز بودن این صنعت صحه گذاشته است.
وی با بیان اینکه "مکانیز ماشه" در قالب توافق برجام گنجانده شده است، اظهار داشت: "مکانیزم ماشه" در چارچوب توافق برجام به منظور ابزاری برای زیاد‌ه‌خواهی‌های احتمالی طرفین، یعنی جمهوری اسلامی ایران و 1+5 در نظر گرفته شده است، بنابراین با وجود نقض عهد آمریکایی و خروج یک‌جانبه‌شان از این توافق، "مکانیزم ماشه" علیه آنها می‌بایست فعال می‌شد.
رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: معتقدم که "مکانیزم ماشه" قابلیت اجرایی ندارد، زیرا آمریکا طی سال‌های اخیر، به اذعان خودشان سخت‌ترین تحریم‌ها در حوزه‌های مختلف را علیه ملت ایران اِعمال کرده است، بنابراین اجرایی شدن و یا حتی اجرایی نشدن این مکانیزم تأثیری در روند ادامه تحریم‌ها ندارد.
بروجردی اضافه کرد: راهکارهای مقابله با تحریم‌ها در کشور از سوی مسئولان اندیشیده شده که این راهکارها در آینده نیز ادامه می‌یابد، بنابراین نباید نگران اجرایی شدن "مکانیزم ماشه" باشیم، زیرا فعال‌سازی آن تأثیری ندارد و فقط حربه‌ای برای دست‌اندازی در مسیر تحقیقات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: اروپایی‌‌ها و آمریکایی‌ها به خوبی می‌دانند که اگر جوانان و متخصصان ایرانی را تحریم و یا از چیزی منع کنند، قطع ایرانی‌ها با اتکا به دانش و توان خودشان به آن خواهند رسید، بنابراین با طرح بی‌اساس فعال‌سازی "مکانیزم ماشه" قصد دارند در این مسیر خلل و یا حتی عقب‌گرد ایجاد کنند که نیازمند هوشیاری است.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی باقی ‌ماندن در برجام به مثابه قرار دادن ایران در لبه تیز توطئه دشمن است که زمان آن را طرف مقابل طراحی و برنامه‌ریزی می‌کند.

م
کد مطلب: 410608
مرجع : تسنیم