تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
 

عمران‌خان: طالبان در پاکستان پناهگاه ندارند

Share/Save/Bookmark
نخست‌وزیر پاکستان گفت: پناهگاه‌های طالبان در پاکستان نیست؛ امکان دارد که قبلاً پناهگاهی بوده، اما هم اکنون کمپ‌های مهاجرین هستند و هزاران مهاجر در آن‌ها زندگی می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: عمران‌خان نخست وزیر پاکستان با سخنرانی در کنفرانس بین المللی مهاجرین افغانستان در اسلام‌آباد اظهار داشت: ۲۰ سال گذشته برای مردم پاکستان بسیار سخت بود با این وجود از مهاجران افغانستانی میزبانی کردیم و این میزبانی ادامه خواهد داشت.
 
وی افزود: فرزندان مهاجرین افغانستانی در پاکستان بازی کریکت را یاد گرفتند و امروز تیم کریکت افغانستان در مسابقات ورزشی جهانی شرکت می‌کند.
 
خان تأکید کرد: هند از مسلمانان کشمیر می‌خواهد به پاکستان مهاجرت کنند و اگر سازمان ملل متحد و مجامع بین المللی این مشکل را حل نکنند در پاکستان شاهد مشکلات زیاد برای این دسته از مهاجرین خواهیم بود.
 
وی افزود: بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر تبلیغ اسلام‌هراسی توسط غرب مشکلات زیادی برای مهاجران مسلمان به وجود آورده است که این مشکل نیز باید حل شود.
 
عمران‌خان گفت: دعا می‌کنیم که مذاکرات صلح افغانستان به نتیجه برسد.
 
وی افزود: مردم و تمام نهاد‌ها و سازمان‌های پاکستانی خواهان امنیت در افغانستان هستند.
 
نخست‌وزیر پاکستان اظهار داشت: پناهگاه‌های طالبان در پاکستان نیست؛ امکان دارد که قبلاً پناهگاهی بوده، اما هم اکنون کمپ‌های مهاجرین هستند و هزاران مهاجر افغان در آن‌ها زندگی می‌کند.
 
وی افزود: هیچ حکومتی نمی‌تواند هزاران تن را در این کمپ‌ها بررسی کند.
 
خان افزود: دولت پاکستان از همین رو به بازگشت مهاجران به کشور خودشان تاکید دارد و اگر پس از آن (بازگشت مهاجرین از پاکستان) چنین شود، می‌تواند مسئول باشد.
 
به گفته وی، این به سود پاکستان نیست که تنش در افغانستان ادامه یابد و پاکستان همواره خواهان صلح در افغانستان است.
 
نخست وزیر پاکستان افزود: تروریسم همواره به مردم زیان رسانده است.
 
خان یادآور شد: راهی که می‌تواند رفاه را برای مردم دو کشور به ویژه در دو طرف خطر دیورند تامین کند، داشتن روابط صلح آمیز است؛ برای بازسازی بخش‌هایی که جز پاکستان شده‌اند و برای اشتغال آنان باید در افغانستان صلح حاکم شود.
 
وی گفت: ما دومین جمعیت جوانان جهان را داریم؛ به شغل نیاز داریم؛ شغل با جنگ ایجاد نمی‌شود. منازعه و حمله‌ها در افغانستان به سود پاکستان نیست.
 
خان تصریح کرد: پیش از این هرسیاستی که بوده گذشته، اما از یک سال و نیم قبل من هرکاری انجام دادم که روند صلح در افغانستان تسهیل شود.
 

م
 
کد مطلب: 410723
مرجع : خبرگزاری دانشجو