تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۹
 

افشاگری‌های «ماهاتیر محمد» درباره توطئه انگلیس برای تبدیل مالزی به یک فلسطین دیگر

Share/Save/Bookmark
افشاگری‌های «ماهاتیر محمد» درباره توطئه انگلیس برای تبدیل مالزی به یک فلسطین دیگر
 
«ماهاتیر محمد» در مصاحبه باالجزیره به دلایل نفرت مردم مالزی از انگلیسی‌ها و توطئه انگلیس برای تبدیل کردن مالزی به یک فلسطین دیگر پرداخت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش الجزیره «ماهاتیر محمد» نخست‌وزیر سابق مالزی طی مصاحبه‌ای با الجزیره درباره دلایل تغییر احساسات و رویکرد مثبت خود به نفرت در برابر انگلیس صحبت کرد.
وی اظهار داشت که انگلیسی‌ها قصد داشتند با یک توطئه‌چینی علیه مالزی٬ همان کاری را انجام دهند که در دهه 40 با فلسطین کردند؛ زمانی که فلسطینی‌ها را از وطن و سرزمینشان دور کرده و کشور آنها را به اقلیت‌هایی دادند که پیش از این برای ورود آنها به فلسطین زمینه‌سازی کرده بودند.
ماهاتیر محمد خاطرنشان کرد که وی اوایل و در دوران جوانی از طرفداران انگلیس بود؛ زیرا در آن زمان مردم مالزی بعد از استعمارگری انگلیس در این کشور احساس می‌کردند که انگلیسی‌ها با حکومت استبدادی حاکم بر مالزی که در شرایط دشوار اقتصادی بر ثروت‌های این کشور مسلط شده بود تفاوت دارند.
ماهاتیر ادامه داد که موضع او در برابر انگلیس در آن دوره مانند سایر مالزیایی‌ها بود و آنها به شدت تحت تاثیر نظام این کشور قرار داشتند و حتی در مدرسه انگلیسی درس می‌خواندند؛ بنابراین تاریخ و فرهنگ انگلیس را همانگونه که این کشور می‌خواست فراگرفتند و مردم مالزی بر اساس دیدگاهی که انگلیس به آنها تحمیل کرده بود گمان می‌کردند این کشور هرگز شکست نمی‌خورد.
اما این تصویر در ذهن ماهاتیر محمد٬ زمانی که ژاپنی‌ها انگلیسی‌ها را شکست داده و آنها را مجبور به عقب نشینی از مالزی کردند کاملا تخریب شد و مالزیایی‌ها فهمیدند که انگلیس می‌تواند از یک کشور آسیایی شکست بخورد.

اما این تنها دلیل تغییر چهره انگلیس در ذهن ماهاتیر محمد و مردم مالزی در دهه 40 نبود. در این زمان مالزیایی‌ها احساس کردند که انگلیس آنها را تحقیر کرده و به چشم افرادی تنبل و غیرقابل اعتماد به آنها نگاه می‌کند؛ تاجایی که این جسارت را به چینی‌ها و هندی‌ها داده تا برای زندگی در مالزی وارد این کشور شوند و حتی در زمینه آموزش و کار حقوق بیشتری نسبت به مردم مالزی داشته باشند.
نخست وزیر سابق مالزی تصریح کرد که میلیون‌ها مالزیایی زمانی که انگلیس در تلاش برای تجزیه مالزی و تقسیم مردم این کشور و نیز باز کردن راه برای سیطره اقلیت‌های چینی و هندی بر این کشور بود متوجه شدند انگلیسی‌ها کاملا علیه آنها بوده و قصد دارند همان بلایی را سر مالزی بیاورند که بر سر فلسطین آوردند؛ هنگامی که زمینه را برای ورود یهودیان به فلسطین فراهم کرده و این جسارت را به آنها دادند تا بر زمین‌های فلسطینیان چیره شوند.
اما ملت مالزی متوجه نقشه انگلیس شده و پروژه اتحادیه مالزی که انگلیس طراحی کرده بود را رد کردند؛ این آغاز تشکیل حزب «آمنو» بود که مالزی را به استقلال رساند و انگلیسی‌ها را مجبور به عقب‌نشینی از این کشور کرد و در سال 1957 به استعمار آنها در مالزی پایان داد.

م
کد مطلب: 411386
مرجع : تسنیم