تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۰
 

چرخ مهربانی به حرکت درآمد

Share/Save/Bookmark
در این روزها که باید کمتر از خانه بیرون برویم، بسیاری از شهروندان برای تهیه مایحتاج شان با مشکل مواجه شده‌اند. اما جوانان محله جوادیه برای حل این مشکل آستین همت را بالا زده‌اند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:عقربه های ساعت ۱۰:۰۰ را نشان می‌دهند که تعدادی از جوانان محله جوادیه سوار دوچرخه‌ها می‌شوند و به ترتیب بیرون می‌روند. هر کدام از آنها قرار است مایحتاج خانه یکی از هم محله‌ای‌ها را تهیه کند. این قصه بسیجی های پایگاه ۲۵۳ شهید بروجردی محله جوادیه است که این روزها خود را وقف کمک به  همسایه های شان کرده اند. در ادامه گزارشی که پیش روی شما قرار دارد با اطلاعات بیشتری از طرح «چرخ مهربانی» که در یکی از محله های قدیمی پایتخت اجرا می شود آشنا می شوید.
در کنارتان هستیم
بعد از اینکه ویروس کرونا وارد کشورمان شد، همه چیز شکل دیگری به خود گرفت. کسب و کارها تعطیل، آدم ها خانه نشین و مراکز درمانی شلوغ‌تر از همیشه شد اما خوب که نگاه کنی متوجه می‌شوی اتفاقات خوبی هم در حال رخ دادن است. یکی از همین اتفاق‌های خوب توسط جوانان بسیجی محله جوادیه انجام می‌شود. حالا که کارشناسان بهداشتی به مردم تاکید کرده‌اند در خانه بمانند آنها آستین همت را بالا زده اند تا به جای همسایه‌ها خریدشان را انجام دهند. آنها با این کار میزان تردد همسایه‌های‌شان را به حداقل می‌رسانند تا کمتر در معرض مبتلا شدن به ویروس کرونا قرار گیرند.
«سید خندان» مسؤول طرح جهادی چرخ مهربانی توضیح می‌دهد: «بسیجی‌های پایگاه ۲۵۳ شهید بروجردی محله جوادیه هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۴ مایحتاج اهالی را که ثبت سفارش کرده اند تهیه کرده و به آنها تحویل می‌دهند. برای این کار چند شماره تماس را در نقاط مختلف محله در دسترس اهالی قرار دادیم تا برای اعلام نیازشان با ما تماس بگیرند. ۱۵ دوچرخه در اختیار بسیجیان قرار گرفته است و این کار تقریبا" از روزهای اول ورود ویروس کرونا به کشور با هدف در خانه ماندن اهالی شروع شد. خوشبختانه روحیه جهادی در این جوانان موج می‌زند».  
الویت اصلی در طرح جهادی چرخ مهربانی سالمندان، بیماران و خانواده هایی هستند که به ویروس کرونا مبتلا شده اند. برای اینکه در خانه بمانند و در شهر تردد نکنند جهادگران به یاری آنها آمده اند.

 
کارهای جهادی دیگر در محله جوادیه
البته تنها کار جهادی بسیجی ها در محله جوادیه فقط چرخ مهربانی نیست. همزمان با اجرای طرح چرخ مهربانی کارهای جهادی دیگری با حضور بسیجیان انجام می شود. یکی از این کارهای جهادی ضدعفونی کردنی شبانه معابر محله است که هر شب ساعت ۲۱ شروع می شود و در ساعت ۲۳ خاتمه می‌یابد. روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه محلول ضدعفونی کننده سطوح را بین مردم مقابل پایگاه بسیج شهید بروجردی به طور رایگان توزیع می کنیم. همه این کارها برای حفظ سلامت شهروندان و همچنین شکست ویروس کرونا انجام می‌شود. سفره مهربانی هم طرح جهادی دیگری است که با محوریت کمک به مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا انجام خواهد شد.

 
فقط با کارتخوان پرداخت کنید  
بسیجیان در اجرای این طرح به رعایت نکات بهداشتی دقت ویژه ای دارند. به طور مثال بسیجیان وقتی مایحتاج یکی از اهالی را تهیه می‌کنند، از او پول نقد دریافت نمی‌کنند و کارتخوان مغازه را می برند تا شخص مورد نظر با کارت بانکی مبلغ خرید را پرداخت کند. علاوه بر اینکه مردم می‌توانند انتخاب کنند که آنچه سفارش می دهند از کدام مغازه تهیه شود.
«محمدرضا» توضیح می‌دهد: «با اجرای این طرح قصد داریم کاری کنیم که شهروندان کمتر در شهر تردد کنند و دچار بیماری نشوند. بنابراین خودمان هم به رعایت نکات بهداشتی که مبادا ناقل بیماری نباشیم توجه ویژه‌ای داریم».
سربازان جنگ بیولوژیک
«حسین» از فعالان طرح چرخ مهربانی توضیح می دهد: برای تهیه «واتر جت» که به واسطه آن بتوانیم ضد عفونی معابر محله را بهتر انجام دهیم در فضای مجازی فراخوان دادیم که خیران کمک خوبی برای این کار کردند».
در گذر زمان همیشه میان آدم ها با عقاید متفاوت جنگ در گرفته است. در ۸ سال دفاع مقدس دشمن بعثی به کشور حمله کرد و حالا ویروس کرونا در مقابل ما صف آرایی کرده است. جهادگران محله جوادیه اعتقاد دارند امروز هم ما وظیفه داریم تا لباس رزم بپوشیم و آن را شکست دهیم.
«سید خندان» توضیح می دهد:«همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند میدان مبارزه با ویروس کرونا در واقع جنگ بیولوژیک است. به همین دلیل بسیجیان که خود را سربازان رهبر معظم انقلاب می دانند داوطلبانه برای حفظ سلامتی هموطنان و نابودی این مهمان ناخوانده به میدان آمدند. همه ما سربازان جنگ بیولوژیک تا آخرین قطره خون ایستاده ایم و نمی گذاریم حرف رهبر روی زمین بماند».

 
کمک‌های مردمی، انرژی بخش است
در انجام کارهای اینچنینی کمک‌های مردمی نقش تاثیر گذاری دارد که طرح چرخ مهربانی هم از این قاعده مستثنی نبوده است. جالب است بدانید که اهالی این محله از این طرح استقبال خوبی کرده اند و بسیاری از شهروندان به ستاد مبارزه با کرونای جوادیه کمک کرده اند. حتی یک خدا قوت ساده هم این روزها خستگی را از تن بسیجی های محله جوادیه در می کند.
«محسن» یکی از بسیجیان مشغول در این طرح جهادی می‌گوید: «وقتی یکی از شهروندان با چهره‌ای خندان به بسیجیان خدا قوت می‌گوید لذتی وصف ناشدنی دارد. خوشبختانه مردم در محله ما نکات بهداشتی را برای شکست هر چه سریع تر کرونا رعایت می‌کنند. مردم با هر مقدار پول به ما کمک کرده‌اند و قصد دارند تا سهمی در اجرای این طرح داشته باشند. چند روز پیش یکی از دانش آموزان داخل مسجد فر دانش شد که ۱۰ هزار تومان بیشتر نداشت اما همان را کمک کرد. این برای همه ما بسیار ارزشمند است و انگیزه مان را برای ادامه این طرح دو بیش از پیش کرده است». 
ح
کد مطلب: 411529