تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۳
 
روایتی از وضعیت فعلی صنایع و تمرینات نظامی؛

از قدیمی‌ترین نمایشگاه هوایی جهان تا رزمایش سالیانه آمریکا در دام یک ویروس/ غول‌های جنگ‌افزارسازی جهان مقابل کرونا تسلیم شدند

Share/Save/Bookmark
 
با گسترش ویروس کرونا در جهان، رزمایش ها و تمرینات نظامی فراوانی در اقصی نقاط دنیا متوقف شده‌اند که در این میان، ارتش آمریکا سهم بیشتری از این تعطیلی و توقف نسبت به سایرین دارد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در حالی که تمام بخش های جامعه جهانی درگیر یک ویروس ناخوانده اما به شدت همه گیر شده و مبارزه ای سنگین با آن در جریان است، نیروهای مسلح اکثر کشورهای جهان نیز کم و بیش درگیر مقابله با کرونا شده و واحدهایی از جمعی خود را به این امر اختصاص داده اند که صد البته تاثیر و نقش ویژه سپاه، ارتش، وزارت دفاع و بسیج در کشورمان، برای مردم بسیار ملموس و دلنشین بوده است.

اما همانطور که کرونا بخشی از نیروهای نظامی را در جهان بیش از همیشه و به مانند یک جنگ تمام عیار فعال کرده، در عین حال باعث تعطیلی و کاهش فعالیت بخش هایی از برنامه های نظامی و صنایع دفاعی در جهان شده است. برای نمونه می توان به ماجرای رژه هر ساله در روز ۲۹ فروردین ماه به مناسبت روز ارتش و نیروی زمینی اشاره کرد که امسال به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به سبک و سیاق همیشگی برگزار نخواهد شد. در ادامه اما نگاهی داریم به گوشه ای از بخش های نیروهای نظامی و صنایع دفاعی در جهان که به دلیل شیوع این ویروس با مشکل رو به رو شده اند.
از نمایشگاه های بزرگ هوایی تا رزمایش های بزرگی که متوقف شدند
اگر از علاقمندان به هوانوردی باشید حتما نام نمایشگاه هوایی Farnborough  را شنیده اید که در انگلستان برگزار شده و یکی از معروف ترین و قدیمی ترین نمایشگاه های هوایی جهان به شمار می آید. پرنده های نظامی و غیر نظامی و اکثر فعالان این بخش در این نمایشگاه حضور پیدا کرده و در هر دوره از این نمایشگاه قراردادهای سنگین در بخش های مختلف نظامی و غیر نظامی هوانوردی به امضاء می رسد. ویروس کرونا باعث شده است که این نمایشگاه در سال ۲۰۲۰ برگزار نشود که ضرر مستقیم و غیر مستقیم زیادی به برگزارکنندگان آن وارد کرده است.

نمایشگاه هوایی برلین که برخی آن را قدیمی ترین نمایشگاه هوایی دنیا می دانند و سابقه برگزاری آن به سال ۱۹۰۹ میلادی میرسد نیز به دلیل ترس از شیوع ویروس کرونا امسال برگزار نمی شود. این نمایشگاه هم از جمله مهم ترین گردهمایی ها در بخش هوانوردی نظامی و غیر نظامی در کل جهان محسوب می شود.

در نزدیکی کشور ما و در همسایگی ایران و در کشور قطر نیز قرار بود یک نمایشگاه دفاعی با محوریت بخش دریایی برگزار شود که این نمایشگاه نیز به دلیل ترس از شیوع کرونا کنسل شد. این نمایشگاه که DIMDEX نام دارد قرار بود در اواسط ماه مارس (ماه گذشته میلادی) برگزار شود.

نمایشگاه IWA در نورنبرگ آلمان دیگر قربانی شیوع کرونا است. این نمایشگاه به صورت تخصصی در بحث تجهیزات مربوط به شکار، تفنگ های شکاری و بادی، تجهیزات مربوط به کمپینگ و البته وسایل مورد نیاز نیروهای پلیس فعالیت کرده و در طول برگزاری آن تعداد زیادی از مهم ترین و معتبرترین شرکت های فعال در این بخش در آن حضور داشتند.

گردهمایی و کنفرانس سالانه SOFIC در فلوریدای آمریکا نیز به دلیل ترس از شیوع کرونا متوقف شده است. این کنفرانس بر محوریت نیروهای ویژه بوده و میزبانی آن را فرماندهی عملیات ویژه نیروهای مسلح آمریکا بر عهده دارد. همچنین بسیاری از مراسمات و جشن های نیروهای مسلح آمریکا خصوصا برای هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم نیز عمدتا لغو یا به زمانی دیگر موکول شده اند.
اما در بحث رزمایش ها هم تعداد زیادی از تمرین های نظامی متوقف شده اند و در این میان می توان گفت که آمریکا سهم بیشتری نسبت به سایرین دارد. یکی از مهم ترین رزمایش های متوقف شده مدافعان اروپا ۲۰ نام دارد که قرار بود با حضور گسترده کشورهای اروپایی هم پیمان آمریکا برگزار شود. در سالهای اخیر آمریکا و ناتو، چند رزمایش بزرگ را در اروپا به اسم آنچه مقابله با تهدیدات روسیه معرفی می کند، برگزار می کنند.
سپاه تفنگداران دریایی آمریکا تمرینی در کشور نروژ داشت که به منظور آشنایی با شرایط جنگ در آب و هوای سرد و قطبی برگزار می شده و این تمرین نظامی نیز به دلیل ترس از شیوع ویروس کرونا متوقف شده است.

کانادایی ها نیز تصمیم گرفتند که رزمایش مشترک EX MAPLE RESOLVE با ارتش آمریکا را که شامل حضور یگان های آمریکایی در خاک این کشور می شد را فعلا متوقف کنند.
البته در این میان باید به حادثه مربوط به ناو هواپیمابر یو اس اس تئودور روزولت نیز اشاره کرد. این ناوهواپیمابر که نزدیک به ۲۰۰ نفر از پرسنل آن به ویروس کرونا آلوده شده اند در سواحل گوام در اقیانوس آرام پهلو گرفته بود. فرمانده ناو از سلسله مراتب خود درخواست خروج عمده پرسنل از ناو و کمک بیشتر برای مقابله با این بیماری را کرده بود که به نوعی با تاخیر در پاسخ و شاید مخالفت با آن نامه رسانه ای شده و طوفانی از انتقادات به سمت پنتاگون سرازیر شد.
بعد از این حادثه وزیر نیروی دریایی آمریکا فرمانده ناو مورد نظر را از کار برکنار کرده که خروج این فرمانده از ناو نیز با تشویق و بدرقه گرم پرسنل آن همراه شد. این حرکت یک زلزله سیاسی را در واشنگتن موجب شده و در نهایت باعث شد تا وزیر نیروی دریایی آمریکا استعفاء بدهد.

اما در آن سوی کره خاکی استرالیا یکی از بزرگترین رزمایش های چند سال اخیر خود به نام Hamel را که قرار بود در اواسط تابستان با حضور ۸ هزار نیروی نظامی برگزار شود را متوقف کرد. استرالیایی ها اعلام کردند این رزمایش ممکن است در سال ۲۰۲۱ یا حتی سال بعد از آن برگزار شود و فعلا تمرین های نظامی به دلیل شیوع ویروس کرونا اولویت نیروهای مسلح این کشور نیست.

رزمایش سالانه Balikatan ۲۰۲۰ نیز که با حضور آمریکا، فیلیپن و استرالیا برگزار می شد هم به علت ترس از شیوع ویروس کرونا متوقف شده و ارتش هندوستان هم اعلام کرده که کلیه رزمایش های مشترک با کشورهای خارجی برای سال ۲۰۲۰ را متوقف کرده است.
صنایع نظامی هم به رکورد کرونایی رفتند
اما صنایع نظامی نیز از شیوع جهانی ویروس کرونا در امان نمانده و دچار توقف و رکورد شده اند. برای شروع در این زمینه بهتر است نگاهی به ایتالیا داشته باشیم، یکی از کشورهایی که تلفات بالایی را به دلیل این ویروس متحمل شده است. شرکت کشتی سازی Fincantieri ایتالیا که از جمله سازندگان معروف شناورهای نظامی در جهان محسوب می شود تا انتهای ماه آوریل کار را در مجموعه های متوقف کرده است.

اما در آن سوی اقیانوس آرام و البته در شمال غرب آمریکا و در اطراف شهر سیاتل تاسیسات بزرگ شرکت بویئنگ وجود دارد که هم در بخش نظامی و هم غیر نظامی فعال است. این شرکت بزرگ هواپیما سازی نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا تولید خود را تا اطلاع ثانی متوقف کرده است. تاسیسات بالگرد سازی این شرکت در منطقه فیلادلفیا نیز فعلا کار را متوقف کرده اند.
دو کشور تایلند و کرواسی اعلام کردند که به دلیل شیوع این ویروس و مشکلات اقتصادی پیش آمده به دلیل آن برنامه های خرید تسلیحاتی خود را به تعویق خواهند انداخت. در این میان به نظر میرسد برنامه تایلند برای خرید زیردریایی از چین و خرید جنگنده چند منظوره توسط کرواسی با تعویق رو به رو شود.
از طرف دیگر شیوع ویروس باعث کاهش قدرت اقتصادی و توان هزینه کرد کشور آرژانتین در آمریکای جنوبی شده و مسئله خرید جنگنده های FA-۵۰ از کره جنوبی را در هاله ای از ابهام فرو برده است. مقامات کره ای اعلام کردند که به نظر می رسد در وضعیت فعلی آرژانتین نتواند از پس تعهدات مالی مربوط به این قرارداد بر بیاید. البته در عین حال، رسانه های روسی در روزهای اخیر خبر داده اند که واحدهای مربوط به اجرای رژه در این کشور، همچنان مشغول تمرین برای انجام نمایش بزرگ شان در اواسط اردیبهشت ماه هستند و فرماندهان آن کشور فعلا ترجیح داده اند این نمایش قدرت را در شرایط فعلی، لغو نکنند.
ح
 
کد مطلب: 411807