تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۵
 

آیا رژیم صهیونیستی توان مقابله با مقاومت در چندین جبهه را دارد؟

Share/Save/Bookmark
آیا رژیم صهیونیستی توان مقابله با مقاومت در چندین جبهه را دارد؟
 
گزارش‌هایی که یک افسر بلند پایه با تجربه ارائه کرده نشان می‌دهد صهیونیست‌ها هم در ارتش دچار اختلاف داخلی هستند و هم اینکه ارتش این رژیم از مشکلاتی رنج می‌برد که به راحتی بر زبان کسی تا کنون جاری نشده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:بزرگنمایی یکی از اصلی‌ترین شیوه‌های رژیم صهیونیستی و دستگاه رسانه‌های غرب است که همواره برای پیاده کردن طرح‌های استعماری به نحو احسن آن را به کار گرفته‌اند. یکی از مهمترین بزرگنمایی‌های این دستگاه رسانه‌ای ، دروغ بزرگی به نام «ارتش شکست ناپذیر» است که آن را به رژیم صهیونیستی نسبت داده‌اند. این دروغ بزرگ تا زمانی که مقاومت اسلامی در منطقه علیه اشغالگران به پا نخواست بر جهانیان آشکار نشد اما هنگامی که جنوب لبنان توسط حزب‌الله از لوث وجود صهیونیست‌ها پاک شد کلید خورد. نقطه بعدی تخلیه غزه توسط اشغالگران بود که 4 سال بعد از آن اجرایی شد و جنگ های 33 روزه و 22 روزه ثابت که هیچ کدام از وقایع قبلی یک اتفاق نبوده‌اند.
حال در سالروز آزادی جنوب لبنان که دو دهه قبل رقم خورد صهیونیست‌ها به زبان آمده‌اند و از عجز خود در رویارویی مقابل مقاومت می‌گویند و این بار این خود آنها هستند که روایتگر این ناتوانی شده‌اند.
تناقض در گزارش های ارتش
اینکه «آیا ارتش رژیم صهیونیستی توان ایستادگی مقابل مقاومت اسلامی را در منطقه دارد؟» یک سؤال همیشگی صهیونیست‌ها در دستگاه نظامی و امنیتی شان بوده است. آنها همواره برنامه‌ها و اقدامات خود را امنیت محور و براساس چالش‌های امنیتی تهیه و اجرا کرده‌اند. طی دو دهه گذشته این سؤال همواره به عنوان یک سؤال کلیدی سرمشق برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها بوده است.
براساس گزارش‌هایی که در دوره ریاست گادی آیزنکوت، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی بین سال‌های 2015 تا 2019 تهیه شد این پیام برآمده از برآوردهای نظامی، به مقامات سیاسی و امنیتی منتقل می‌شد که: ارتش در بالاترین سطح آمادگی قرار دارد و در صورت وقوع یک درگیری می‌تواند با بالاترین میزان بازدارندگی وارد یک جنگ شده، اهداف ارتش را- به گونه‌ای که دشمن را منکوب کرده، میزان بازدارندگی را افزایش دهد- محقق سازد. 
در همین زمان از سوی یک افسر ارشد بلند پایه بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی به نام اسحاق بریک که رئیس کمیته رسیدگی به شکایت‌های  ارتش بود گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد ارتش رژیم صهیونیستی در آمادگی کامل به سر نمی‌برد و در صورت وقوع جنگ، توان مقابله با آن را ندارد. اسحاق بریک از سال 2018 تا کنون دو گزارش ارائه کرده و چند مرتبه هم بر گزارش‌هایش تأکید کرده است. گزارش هایی که همگی از عدم آمادگی ارتش حکایت دارند.
اظهار نظر جدید اسحاق بریک
در آخرین اظهار نظری که اسحاق بریک طی ماه می 2020 انجام داده در مقاله‌ای که در روزنامه «هاآرتص» منتشر کرده، اعلام می‌کند، در صورت وقوع یک درگیری منطقه‌ای، ارتش رژیم صهیونیستی امکان مقابله با مقاومت را نخواهد داشت. او در این مقاله نکات قابل توجهی را مورد توجه قرار داده است. نکاتی که هر کدام می‌توانند برای یک پژوهش کامل مورد توجه قرار گیرند.
مقایسه توانایی مقابله با کرونا با توانمندی‌های ارتش
اسحاق بریک در اولین گام به عدم توانایی کابینه رژیم صهیونیستی در مقابله با کرونا اشاره می‌کند و این عدم توانایی را در مقایسه با عدم توانایی در مقابله با مقاومت هیچ می‌داند. او می گوید عدم آمادگی سیستم بهداشتی اسرائیل در مقابله با شیوع کرونا در مقایسه با عدم آمادگی ارتش در جنگ آینده هیچ است.  شیوع کرونا ناامیدی عمیقی را بین صدها میلیون نفر از مردمی که کورسویی در افق نمی‌بینند به وجود آورد به همین دلیل احتمال شعله ور شدن منطقه در حال افزایش است.
ناتوانی برای مقابله با موشک های مقاومت
نکته مهم این بخش از اظهارات بریک اشاره او به موشک‌های مقاومت و تفکیک موشک‌های نقطه زن از مجموع موشک‌ها است. او می‌گوید: اسرائیل هیچ پاسخ نظامی مناسبی برای سیستمی که 250 هزار موشک را طی یک دهه اخیر در اطراف ما کار گذاشته نخواهد داشت. در جنگ آینده روزانه 3 هزار موشک به سمت اسرائیل خواهد آمد. تعدادی از این موشک‌ها که هر روز در حال افزایش‌اند، موشک‌های نقطه زن و سنگین هستند که کلاهک‌های انفجاری صدها کیلویی را حمل می‌کنند. این موشک‌ها دور بردند و به شدت خسارت وارد می‌کنند و هرکدام نیاز به مقابله جداگانه دارند. موشک‌ها می توانند هزاران کشته به جای گذارند، زیرساخت‌های ما را نابود کنند و کشتاری به جای گذارند که تاکنون سابقه نداشته است.
این در حالی که در جنگ آینده، جبهه داخلی مرکز درگیری خواهد شد اما طی سال‌های گذشته هیچ اهتمامی به این جبهه نشده است و موشک‌های تهدیدآمیز مقاومت در مقابل چشم های ما در حال افزایش‌اند.
عدم آمادگی نیروی زمینی
اسحاق بریک پیش از این در سال 2018 در گزارش خود اشاره کرده بود که نیروی زمینی ارتش به هیچ وجه در آمادگی برای ورود به یک جنگ نیست. بریک در آن گزارش با استناد به گزارش های بازرس دستگاه امنیتی، بازرس ارتش و بازرس دولت این مسئله را به صورت کاملاً مستند اثبات کرده است. نکته مهم این است که این گزارش با بی‌توجهی کامل مقامات ارتش نادیده گرفته شده است.
نبود  تناسب بین تجهیزات جدید و نیروی انسانی
بریک در بخش دیگری از گزارش خود به سرمایه‌گذاری انجام شده در دوره گادی آیزنکوت برای خرید سلاح های نظامی جدید و پیشرفته اشاره می‌کند و این نکته را یاد آوری می‌کند که به تعداد نیروی انسانی به همان اندازه توجه نشده است و به همین دلیل نیروی انسانی مکفی که بتواند از این تجهیزات جدید به خوبی بهره بگیرد وجود ندارد و به همین دلیل این تجهیزات نمی‌توانند کارآیی لازم را در مواقع فوق العاده داشته باشند.
کاهش آمادگی نیروهای احتیاط
بریک یک نکته دیگر در خصوص عدم آمادگی ارتش ارائه می‌کند و می‌گوید خدمت نیروهای احتیاط و نیروهای متخصص کاهش یافته است و واحدهای احتیاط تمرین‌های نظامی نیز انجام نمی‌دهند. این مسئله در خصوص نیروهای نظامی و میزان تخصص آنها در به کارگیری سلاح های جدید نیز صادق است و همه اینها به عدم آمادگی ارتش دامن می زند.

رسوخ فرهنگ عدم انتقاد پذیری در ارتش
نکته مهمی که بریک در مقاله خود آن را ارائه می‌کند عدم وجود انتقاد پذیری در مقامات ارتش است او می گوید یک فرهنگ سازمانی، اداری و فرماندهی بر ارتش رژیم صهیونیستی حاکم شده که حاضر به پذیرش هیچ انتقادی نیستند. این یک بیماری است که حاصل آن این خواهد بود که ارتش نتواند مشکلات خود را از درون حل کرده، برای جنگ آینده آمادگی لازم را کسب کند. این فرهنگ موجب شده یک بی‌نظمی، عدم پیگیری و ارزیابی در ارتش به وجود آید که موجب عدم اصلاح اشکالات به دست آمده از بررسی‌ها و نقص مدیریت شده است. این مشکلات منجر به نارسایی‌های فراوانی شده که نتیجه فاجعه بار آن از بین رفتن حرفه‌ای‌گری و انگیزه و جدا شدن فرماندهان ارشد از عرصه میدانی است.
بحران اقتصادی ناشی از کرونا
یکی دیگر از نقاط ضعف ارتش رژیم صهیونیستی مسئله بحران اقتصادی است. این رژیم با کمک‌های ایالات متحده می‌تواند روی پای خود بایستد حالا بیش از یک دهه است که پس از بحران اقتصادی 2008 غرب، صهیونیست‌ها هم با افول وضع اقتصادی روبرو هستند. در کنار اینها وضعیتی که کرونا برای اقتصاد به وجود آورده این وضعیت را تشدید می‌کند. در شرایط کنونی درگیری بر سر افزایش بودجه نظامی یک مشکل داخلی در رژیم صهیونیستی است. اسحاق بریک این مسئله را یکی از دلایل فزونی ضعف ارتش در این ایام می داند. او اشاره می‌کند که بحران اقتصادی ناشی از کرونا اجازه نخواهد داد طرح جدید ارتش موسوم به «تنوفا» که جای طرح «گدعون» پیشرفت داشته باشد. به ویژه اینکه ارتش رژیم صهیونیستی متأثر از اقتصاد ایالات متحده‌ای است به دلیل بحران کرونا در شرایط نامساعدی به سر می‌برد. او می‌گوید اجرای طرح «تنوفا» نیاز به میلیاردها دلار افزایش بودجه طی یک دهه آینده دارد. لذا اگر برای اجرایی کردن این طرح در انتظار تأمین بودجه آن باقی بمانند ممکن است کار از کار بگذرد.
تضعیف نیروی زمینی و عدم توانایی مقابله در چند جبهه
او به این نکته مهم اشاره می‌کند که در حال حاضر تصمیمی در ارتش اتخاذ شده که براساس آن تعداد تانک‌های ارتش کاهش یافته است این تصمیم اشتباه موجب تضعیف ارتش شده و اگر جنگی در چند جبهه روی دهد نیروی زمینی به دلیل این کاهش‌ها قدرت مقابله در این جبهه‌ها را نخواهد داشت. او می‌گوید نیروی زمینی از این تصمیمات رنج می‌برد در حالی که در حال حاضر جبهه‌های غزه، کرانه باختری، جنوب لبنان و جولان سوریه هر کدام یک جبهه هستند که می‌توانند به میدان رویارویی تبدیل شوند و ارتش توان مقابله در آنها را نخواهد داشت.
اظهارات اسحاق بریک چند نکته مهم را در خود دارد. اول اینکه او به ضعف‌هایی اشاره می‌کند که از زبان یک مقام نظامی رژیم صهیونیستی مطرح شده و تحلیل و برداشت از اخبار موجود نیست بلکه او خبری را از درون منتقل کرده است. دوم اینکه ضعف رژیم صهونیستی از زبان خود مقامات رژیم صهیونیستی مطرح شده است. و سوم آنکه این نشان می‌دهد چه میزان اختلاف میان مقامات نظامی در رژیم صهیونیستی وجود دارد.

ح
کد مطلب: 412990
مرجع : خبرگزاری خبرگزاری تسنیم