تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۶
 
تاملی در پشت پرده اعتراضات ایرانی وغربی

نفس اعتراض خیابانی برای رساندن صدای مردم به حکومت است نه برای نفی حکومت و یا اعتراض به قانون! /مقایسه اعتراضات آمریکا با "اغتشاش آبان ۹۸"

Share/Save/Bookmark
 
صادق زیباکلام:اگر یکهزارم تظاهرات کنونی آمریکا در ایران اتفاق افتاده بود، چه تعدادی ظرف ده روز گذشته کشته شده بودند؟!
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:
مقایسه اعتراضات آمریکا با "اغتشاش آبان ۹۸"

صادق زیباکلام، از فعالان اصلاح‌طلب و از تئوریسین‌های این جریان خاص سیاسی به تازگی در یک توییت با اشاره به اعتراضات مردم در آمریکا نوشت:
"دلم میخواست از همه آنانکه اعتراضات مردم امریکا علیه تبعیض و بی‌عدالتی نژادی را بزعم خودشان با شور و شعف، اعتراض علیه نظام حاکم‌ بر آن کشور تفسیر می‌کنند، می‌پرسیدم گیریم حق با شما باشد. اما اگر یکهزارم آن تظاهرات در ایران اتفاق افتاده بود، چه تعدادی ظرف ده روز گذشته کشته شده بودند؟ "
*کنایه آقای زیباکلام در اشاره به رخدادهای آبان ۹۸ در ایران است و اگر فرض کنیم که گزارش‌های رسمی مبنی بر تلفات اعتراضات روزهای اخیر در آمریکا صحیح باشد؛ قاعدتا تعداد کشته‌های آبان ۹۸ در ایران بیشتر بود.
اما این یک استقراء ناقص است و زیباکلام بخش مهمتر قضایای مربوط به اعتراضات آمریکا و اغتشاشات ایران را به مردم نگفته است.
آنچه در ادامه می‌خوانید حقایقی ناگفته و کمتر گفته شده پیرامون اعتراضات این روزها در آمریکا و مقایسه آن با اغتشاشات آبان ۹۸ در ایران است:
۱_ صورت کلی اعتراضات این روزها در آمریکا کاملا طبق اصول و موازین قانونی این کشور صورت می‌گیرد.
از همین روست که مثلا شاهدیم که علیرغم آزاد بودن اسلحه در آمریکا اما هیچ گزارشی مبنی بر استفاده معترضین از سلاح وجود ندارد.
و یا همینطور تصاویر فراوانی وجود دارد که نشان می‌دهد معترضین آمریکایی در حال کمک به پلیس، احترام گذاشتن به مأموران ضد اغتشاش و یا حتی حفاظت از مأموری هستند که در میان مردم تنها مانده است.
این حقیقت مهم که به دلیل آموزش‌های قانونی و رسانه‌ای در کنار عدم حمایت رجال آمریکا از قانون‌شکنی بروز یافته است را بایستی با اغتشاشات آبان ۹۸ و ایضاً دیماه ۹۶ و حوادث سال ۸۸ مقایسه کرد که چگونه اوباش و اغتشاشگران نه تنها از سلاح گرم استفاده می‌کردند و تعداد زیادی از مردم را نیز کشتند بلکه در استفاده از سلاح سرد و به گروگان بردن مأموران پلیس نیز هیچ اِبایی نداشته‌اند.
۲_ نفس اعتراض خیابانی در آمریکا همانطور که "هانا آرنت" در کتاب انقلاب خود تأکید می‌کند و "باراک اوباما" هم در صحبت‌های اخیر خود اشاره کرد؛ برای رساندن صدای مردم به حکومت است نه برای نفی حکومت و یا اعتراض به قانون! (چیزی که در ایران خلاف آنها را شاهدیم و مخالفان همواره صاحب حق پنداشته می‌شوند)
مفهومی که زیباکلام هم در ابتدای کنایه خود به آن اشاره کرده است.
اما او نمی‌گوید که چرا چنین تفسیر عقلانی و مهمی نه تنها در قبال کشور خودمان کمتر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد بلکه بصورت روزمره؛ شنوای خلاف آن از لسان کسانی مثل حجاریان، تاجزاده، تاجیک و سایر رجال اصلاح‌طلب هستیم و می‌بینیم که چگونه به قانون‌شکنان حق می‌دهند و جز سیاست خیابانی چیزی نمی‌شناسند.
۳_ نگاهی به رفتارهای رجال آمریکا در حوادث اخیر بسیار درس‌آموز است.
شاهدیم و می‌بینیم که حتی رقبای رئیس‌جمهور ترامپ در میان مردم حاضر می‌شوند و آنها را به آرامش دعوت می‌کنند. (اشاره به حضور جو بایدن در میان معترضان و بیانیه باراک اوباما)
حقیقت پیش‌گفته را مقایسه می‌کنیم با آنچه که رجال اصلاح‌طلب در چند اغتشاشات ایران کردند... از تأکید بر حق داشتن اغتشاشگران تا یادبود گرفتن برای قانون‌شکنی، اصرار بر تکرار خشونت‌ها، تحریم انتخابات برای تشویق حرکت خیابانی و عدم حمایت از حاکمیت کشور!
تا جایی که می‌شود گفت اگر اصلاح‌طلبان لطف کنند و سکوت کنند؛ عملا هیچ اغتشاشی در کشور به راه نخواهد افتاد.
۴_ عقلانیت و منطقی بودن یک رفتار سیاسی؛ اصلی‌ترین عامل برای قضاوت آن است.
حوادث اخیر در آمریکا از یک منطق درست و در اعتراض اصولی به یک رفتار غلط (قتل جورج فلوید از سوی پلیس آمریکا) شکل گرفته است.
زیباکلام و امثال زیباکلام در مقایسه و کنایه‌های خود باید بگویند کدامین منطق در پس اغتشاشات آبان ۹۸، اغتشاشات دیماه ۹۶ و فتنه سال ۸۸ وجود داشت!؟
آیا اعتراض به قانون، اعتراض غیر مدنی به تصمیم دولت و طرح بهانه "تقلب در انتخابات" رفتارهایی منطقی بودند؟
***
دانستن ۴ گزینه فوق به راحتی روشن می‌کند که چرا اغتشاشات آبان ۹۸ در ایران تلفاتی بیشتر از اعتراضات آمریکا داشت و البته مقصّر این رخداد تلخ نیز چه کسانی هستند!؟
ح
کد مطلب: 413086