تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۱
 

جمعیت سفیدپوستان در آمریکا آب رفت/ رشد جمعیت اقلیت‌ها

Share/Save/Bookmark
جمعیت سفیدپوستان در آمریکا آب رفت/ رشد جمعیت اقلیت‌ها
 
تعداد سفیدپوستان غیر اسپانیایی‌تبار ۶۱درصد جمعیت آمریکا را در ۲۰۱۹ تشکیل می‌داد. تعداد آنها ۹۰۰۰ نفر نسبت به سرشماری ۲۰۱۰ کاهش یافته و به ۱۹۷میلیون نفر رسیده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به نقل از بلومبرگ، طبق جدیدترین گزارش اداره آمار آمریکا، اقلیت‌های نژادی و قومی این کشور کل رشد جمعیت آمریکا را طی دهه گذشته تشکیل داده‌اند.
این اطلاعات بر تنوع رشد جمعیت آمریکا تأکید کرده است و نشان می‌دهد که این روند ادامه خواهد داشت چون جمعیت سفیدپوست آمریکا پا به سن گذاشته است و نرخ پایین تولد باعث کاهش سهم آنها از جمعیت این کشور می‌شود. تعداد سفیدپوستان غیر اسپانیایی‌تبار 61 درصد جمعیت آمریکا را در 2019 تشکیل می‌داد. تعداد آنها 9000 نفر نسبت به سرشماری 2010 کاهش یافته و به 197 میلیون نفر رسیده است.
طی همین دوره، 10.1 میلیون نفر از اسپانیایی‌تبارها به جمعیت آمریکا اضافه شده‌اند. متوسط سن سفیدپوستان غیر اسپانیایی‌تبار تا 43.7 سال افزایش یافته که بیش از یک دهه بالاتر از میانگین سنی اسپانیایی‌تبارها از هر نژادی است که شامل سیاه‌پوستان و شهروندان آمریکایی ــ آسیایی هم می‌شود.
طبق گزارش ویلیام فری، یکی از کارشناسان مؤسسه بروکینگز، کاهش سهم جمعیت سفیدپوست در سراسر آمریکا گسترده شده و این کاهش طی چند سال گذشته با پایین آمدن نرخ تولد میان زنان سفیدپوست و افزایش مرگ شدیدتر شده است. این مرگ‌ها عموماً مربوط می‌شود به افسردگی‌های ناشی از مصرف مواد مخدر.

طبق گفته فری، اگر ارقام ارائه‌داده‌شده در سرشماری سال 2020 هم تأیید شوند، این اولین بار از زمان اولین سرشماری در 1790 است که جمعیت سفیدپوست هیچ رشدی نداشته است.
سهم سفیدپوستان از جمعیت آمریکا در تمام 50 ایالت آن کاهش یافته و تنها در منطقه کلمبیا بالا رفته است.
بیش از یک‌چهارم از 100 کلان‌شهر آمریکا اقلیت سفیدپوست را دارند که شامل آتلانتا، دالاس، لس‌آنجلس، نیویورک و واشنگتن می‌شود. شهرهایی که در سال گذشته میلادی بیشترین جمعیت سفیدپوست را داشتند عبارت‌اند از: ماین، ورمونت، ویرجینیای غربی و نیوهمپشایر.


ح
کد مطلب: 413666
مرجع : خبرگزاری خبرگزاری تسنیم