تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۹
 

جزئیات درگیری‌های سنگین در استان دیاله/ طرح جدید داعش برای بقا و احیای قدرت در عراق چیست؟ + نقشه میدانی و عکس

Share/Save/Bookmark
 
استان دیاله در حالی در روزهای گذشته درگیری‌های سنگینی را پشت سر گذاشته است که تروریست‌های داعش با راهبردی جدید وارد میدان شده‌اند تا بتوانند بقای خود را در عراق تضمین کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:مناطق مختلف استان دیاله به ویژه محورهای شمال شرق، شمال، شمال غرب و غرب در روزهای گذشته همچنان صحنه درگیری میان نیروهای مسلح عراق و هسته های مخفی گروهک تروریستی داعش بوده است.
براساس اطلاعات به دست آمده، شنبه شب (چهارم مردادماه) عناصر مخفی داعش در بخش «العظیم» در محور شمال غرب استان دیاله از تاریکی استفاده کردند و حمله گسترده و غافلگیرانه ای را علیه نیروهای عراقی در منطقه «المیته» انجام دادند.
به گفته منابع میدانی، در حالی که تروریست های داعش عملیات را از چند محور آغاز کردند، رزمندگان تیپ ۲۳ بسیج مردمی در این منطقه در آماده باش کامل مستقر بودند و به سرعت وارد عمل شدند و به حملات صورت گرفته واکنش نشان دادند.

درگیری‌های سنگین در این محور چندین ساعت به طول انجامید و در نهایت رزمندگان تیپ ۲۳ بسیج مردمی موفق شدند عناصر تروریستی داعش را عقب برانند و حمله را به طور کامل دفع و خنثی کنند؛ در این درگیری ها شماری از تروریست ها کشته و زخمی و سایر نیز پس از متحمل شدن ضربات مهلک از منطقه متواری شدند؛ یک تن از رزمندگان بسیج مردمی در این محور مجروح شد.
بخش «العظیم» در شمال غرب استان دیاله به دلیل هم مرز بودن با استان صلاح الدین و عبور بخشی از رشته کوه های حمرین از اهمیت خاصی برخوردار و مناطق آن به ویژه «حاوی العظیم» که از «سد العظیم» تا نزدیکی حومه شرقی شهر سامراء امتداد دارد به تروریست های داعش آلوده است.
همزمان با دفع حملات هسته های مخفی داعش، یگان پهپادی بسیج مردمی عراق در ۵ بخش از آسمان استان دیاله به ویژه در مناطق مهم از جمله «حمرین، حومه خانقین، حاوی العظیم» برای شناسایی تروریست ها به پرواز درآمدند و تلاش برای رصد آنان به صورت مستمر در جریان است.

 نیروهای عراقی از صبح روز یک شنبه (پنجم مردادماه) عملیات جدیدی را در بخش «العظیم» آغاز کردند و درصدد هستند امنیت و آرامش را در این محور به طور کامل برقرار کنند؛ نیروهای بسیج مردمی در جریان این عملیات تعدادی از مقرهای مخفی داعش را در منطقه «حاوی العظیم» و نزدیکی گذرگاه مرزی «معبر النعمان» کشف کردند.
از سوی دیگر گروهی مشترک از نیروهای ارتش عراق، پلیس فدرال، واکنش سریع، فرماندهی عملیات دیاله و رزمندگان بسیج مردمی عملیات گسترده دیگری را از سه محور در شمال و شمال شرق استان دیاله اغاز کردند.
براساس اطلاعات به دست آمده، نیروهای ارتش عراق و نیروهای فرماندهی عملیات دیاله در محور نخست وارد عمل شدند و نیروهای فرماندهی پلیس استان دیاله و پلیس فدرال و واکنش سریع از محور دوم و رزمندگان بسیج مردمی از محور سوم عملیات را شروع و در تلاش هستند امنیت را به مناطق «المخیسه، حوض دیاله، توکل، جنوب خانقین، زور ام الحنطه و العبار» بازگردانند تا شرایط برای بازگشت آوارگان مهیا شود.
به گزارش مشرق، شیوع کرونا، کمبود خدمات عمومی و اعتراضات مردمی، افزایش نفوذ جریان های تمامیت خواه وابسته به محور غربی، عبری و عربی و همچنین بیشتر شدن تحرکات آمریکایی ها و بعثی ها فضا را برای جولان عناصر مخفی داعش باز کرده است.

گروهک تروریستی داعش که با عملیات های پراکنده و قدرت نمایی رسانه ای تلاش می کند خود را حفظ و نشان دهد در عراق فعال است و قدرت تخریب دارد، اعلام کرده حملات را علیه نیروهای عراقی در مناطق مرکزی چند برابر می کند.
تروریست های داعش در ماه های اخیر برای بازیابی توان خود تغییر راهبرد داده اند و عملیات های چریکی ناگهانی و مقطعی سرعتی را نه برای تصرف زمین بلکه برای ضربه زدن به نیروهای عراقی انجام می دهند و حملاتی روزهای گذشته را با این تاکتیک ترتیب دادند.

افزایش حملات تروریست ها در استان دیاله تاثیر مستقیمی بر تحولات بغداد دارد و باعث ناامن شدن بیشتر پایتخت می شود؛ از سویی دیگر عملیات بیشتر در دیاله به ویژه در محور غربی این استان می تواند وضعیت را در استان صلاح الدین به ویژه در منطقه مهم و آلوده «العبث» پیچیده تر کند.
در حال حاضر مناطق مهم و راهبردی از جمله «خانقین، نفت خانه، جلولاء، بعقوبه، المقدادیه، العظیم و...» در محورهای شرق، شمال شرق، شمال و شمال غرب استان دیاله آلوده به هسته های مخفی تروریستی هستند.ح
کد مطلب: 414219