تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۴
 

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر: اگر زندانیان ما آزاد نشوند مذاکره نمی‌کنیم

Share/Save/Bookmark
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر: اگر زندانیان ما آزاد نشوند مذاکره نمی‌کنیم
 
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که این گروه فقط زمانی وارد مذاکره مستقیم با دولت افغانستان می‌شود که باقیمانده زندانیان طالبان آزاد شوند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که این گروه فقط زمانی وارد مذاکرات مستقیم با دولت می‌شود که زندانیان باقیمانده طالبان مطابق با فهرست ارائه شده در قطر آزاد شوند.
شاهین گفت که طالبان منتظر است ببیند که دولت افغانستان به وعده خود درباره تکمیل روند آزادی زندانیان این گروه عمل می‌کند یا خیر.
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان تصریح کرد که اگر دولت افغانستان به وعده‌اش عمل کند و شمار باقیمانده زندانیان این گروه را آزاد کند، طالبان نیز آماده است تا وارد مذاکرات بین‌الافغانی شود.
شاهین همچنین اظهار داشت که بهتر است دولت افغانستان وقت‌کشی نکند تا روند مذاکرات به تعویق نیفتد چرا که هزینه آن را مردم افغانستان می‌پردازند.
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان پیش از این نیز گفته بود که دولت افغانستان بطور مداوم در روند صلح بهانه‌جویی می‌کند تا بتواند وقت را به نفع خود تلف کند و براساس توافقنامه قطر، این مسئولیت آمریکا است که برای آزادی زندانیان فشار لازم را بر دولت وارد نماید.
وی همچنین تاکید کرد که اگر دولت افغانستان می‌خواهد بحران این کشور حل شود، باید زندانیان باقیمانده طالبان را هرچه زودتر آزاد کند.
این در حالی است که شاهین اعلام کرده که تا پایان امروز (پنجشنبه 9 مرداد) روند آزادی یکهزار زندانی دولت از زندان‌‎های این گروه به نشانه حسن نیت در روند مذاکرات صلح تکمیل خواهد شد.
از سوی دیگر نیز «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در اظهاراتی در دومین روز از نشست چهارم هیئت عالیرتبه «سام» در کابل گفت که دولت بزودی روند آزادی 5 هزار زندانی طالبان را تکمیل می‌کند و از این گروه نیز خواست تا طی هفته آینده برای آغاز مذاکرات آماده شود.
غنی در حالی از آمادگی دولت افغانستان برای وارد شدن به مذاکره با طالبان می‌گوید که تاکنون اعضای شورای عالی مصالحه براساس آنچه اختلافات غنی و عبدالله گفته شده، تعیین نگردیده است.ح
کد مطلب: 414273
مرجع : خبرگزاری خبرگزاری تسنیم