تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۱
 

احداث ۳ ‌اسکله نفتی جدید در خلیج فارس

Share/Save/Bookmark
احداث ۳ ‌اسکله نفتی جدید در خلیج فارس
 
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از احداث سه پست اسکله نفتی جدید در بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: ۶۱۰ فروند نفتکش در اسکله‌های مختلف این بندر پهلو داده شده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:به نقل از اداره‌کل بنادر هرمزگان، علیرضا محمدی کرجی‌ران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در مجموع 15 میلیون تن انواع مواد نفتی طی 6ماهه نخست سال جاری در بندر شهید رجایی تخلیه و بارگیری شده است که در این راستا رشد 6درصدی صورت پذیرفته که از این تعداد 7 میلیون و 870 هزار تن انواع مواد نفتی از بندر خلیج فارس صادر و مابقی وارد این بندر شده است.
وی ادامه داد: در مدت یادشده 610 فروند نفتکش در اسکله‌های مختلف این بندر پهلو داده شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به ظرفیت‌های ایجادشده در بندر خلیج فارس به‌عنوان مجموعه نفتی منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی که در حال فعالیت است اشاره داشت و گفت: این بندر با هدف افزایش و ارتقای سهم کشور از بازار بانکرینگ، صادرات و واردات و ترانزیت فرآورده‌های نفتی احداث شده است.
محمدی کرجی‌ران خاطرنشان کرد: طرح‌های توسعه‌ای برای تقویت فعالیت‌ها در این بندر نفتی چه با مشارکت سازمان و چه از طریق جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حال انجام است که می‌توان به احداث سه پست اسکله نفتی جدید به‌عنوان طرح‌های مهم توسعه‌ای سازمان بنادر و دریانوردی (طرح سال جهش تولید) و همچنین مهندسی و اجرای عملیات ایررایزینگ به‌عنوان روشی نوین به‌منظور نصب سقف‌های فوق‌سنگین مخازن فرآورده‌های نفتی اشاره کرد که این فناوری نیز توسط متخصصان ایرانی در این بندر به اجرا در آمده است.
وی اضافه کرد: بنا داریم این روش را برای تمامی مخازن بزرگ در حال ساخت در پایانه نفتی بندر خلیج فارس به اجرا در آوریم.
این مقام مسئول ضمن تبیین موقعیت راهبردی منطقه خلیج فارس و ضرورت ایجاد زیرساخت برای پشتیبانی از تولیدات فرآورده‌های نفتی پالایشگاه‌های کشور تأکید کرد: می‌توان با فراهم آوردن بستر لازم برای توسعه فعالیت‌های تجاری و ترانزیتی با کشورهای هدف علاوه بر افزایش سهم ایران از صنعت بانکرینگ در منطقه، نقش مؤثری در آبادانی و رونق معیشت ساحل‌نشینان ایفا کنیم.
سوخت‌رسانی با کشتی‌ها و شناورهای کوچک و بزرگ در دریا و یا اسکله را بانکرینگ می‌گویند، تأمین آب و آذوقه، ارائه خدمات فنی و مهندسی، پزشکی و بهداشتی، امکان اسکان خدمه اسکان و تعویض خدمه کشتی، جمع‌آوری پسماندهای نفتی و زباله‌های کشتی و غیره از جمله خدمات جانبی صنعت بانکرینگ هستند که هر یک می‌توانند زمینه‌ساز درآمدزایی‌های بالایی برای بزرگترین بندر بازرگانی ایران باشند.


ح
کد مطلب: 415429
مرجع : خبرگزاری خبرگزاری تسنیم