تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۸
 

نبردهای سرنوشت‌ساز در مهم‌ترین استان اشغالی یمن/ مذاکرات مرد شماره دو انصارالله با قبایل برای کیش و مات کردن سعودی‌ها + نقشه میدانی و عکس

Share/Save/Bookmark
 
مرد شماره 2 انصارالله همزمان با پیشروی های طوفانی رزمندگان یمنی، مذاکراتی را برای همراه کردن قبایل مراد آغاز کرده تا آخرین میخ را به تابوت نیروهای ائتلاف سعودی در قلب یمن بکوبد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در هفته های گذشته نبردها در استان مارب به اوج رسید و در این میان نیروهای ائتلاف سعودی متحمل شکست های سنگینی شدند و معادلات میدانی با پاکسازی بیش از 4 هزار کیلومتر مربع از مساحت اشغالی به سود نیروهای ارتش، رزمندگان کمیته های دفاع مردمی و قبایل متحد تغییر کرد.
یک منبع میدانی که از نزدیک تحولات را در استان مارب (قلب یمن) دنبال می کند، گفت: عملیات نیروهای یمنی پس از کسب پیروزی های گسترده و خیره کننده همچنان در محورهای جنوب غرب و جنوب استان مارب علیه نیروهای ائتلاف سعودی ادامه دارد و متوقف نشده است.
این منبع میدانی با بیان این که استان مارب مهم ترین پایگاه اشغالی رژیم سعودی در خاک یمن به شمار می آید، افزود: خطوط دفاعی نیروهای ائتلاف در استان مارب فرو پاشیده و پیشروی رزمندگان در محورهای جنوب و جنوب غرب گام به گام با موفقیت پیش می رود.

اعلام الحربی
براساس اطلاعاتی که این منبع میدانی در اختیار مشرق گذاشته است، نیروهای یمنی در ادامه عملیات در محور غربی بخش «حریب»، حملات را از مناطق «معشراء و موشرالاسفل» حملات آغاز کردند و موفق شدند چند منطقه را از اشغال خارج کنند و به کنترل دربیاورند.
به گفته این منبع میدانی، در جریان درگیری ها در این محور، مناطق «نصیب خلیله، صنه، ذراع غول، المراوح و نشح» امن شدند و با پاکسازی هایی که صورت گرفت نیروهای یمنی به 7 کیلومتری منطقه راهبردی و مهم «ابلح» رسیدند.
وی با بیان این که در این عملیات حداقل 60 کیلومتر مربع از مساحت اشغالی پاکسازی شد، افزود: در صورتی که رزمندگان یمنی به منطقه «ابلح» برسند، جاده اصلی کمک رسانی به نیروهای ائتلاف سعودی در بخش «العبدیه» قطع خواهد شد و از سویی دیگر سرعت پیشروی ها برای پاکسازی این بخش چند برابر می شود.

به گزارش مشرق، با آزادسازی بخش «العبدیه»، دهها منطقه و ارتفاع از جمله «جازع، الحجله، مذود، مسجد، العبدیه، القریه، الملاحه، الحجله، البشرین و ...» از اشغال خارج و پاکسازی خواهند شد و امنیت جنوب بخش «حریب» نیز تامین می شود.
با سیطره نیروهای یمنی بر بخش مهم «العبدیه» در جنوب استان مارب، مناطق اشغالی شمال استان البیضاء (شمال بخش های السودایه 1 و نعمان) محاصره و در نهایت به صورت دومینوار وارد آزاد می شوند و از این محور راه برای پیشروی به سمت جنوب غرب استان شبوه باز می شود.
به گفته منابع میدانی، با پیشروی های صورت گرفته در محور غربی بخش «حریب»، رزمندگان یمنی یک گام دیگر به مرزهای مشترک بخش «الجوبه» نزدیک تر شدند و درگیری ها با نیروهای ائتلاف سعودی به منطقه «علفاء» کشیده شده است.

اعلام الحربی
براساس اطلاعات به دست آمده، در جریان درگیری ها در مناطق مرزی مشترک این دو بخش، شماری از نیروهای ائتلاف سعودی از جمله «یزید عبدالرحمن شعنون العقیلی» فرمانده گروه پنجم تیپ 153 به هلاکت رسیدند و تعدادی دیگر زخمی شدند.
همزمان با پیشروی رزمندگان یمنی در جبهه های جنوب و درگیری ها در مناطق غربی (مدغل)، «ابو علی الحاکم» قدرت شماره 2 انصارالله با روسای قبایل مراد در استان مارب دیدار کرده و به گفته منابع میدانی با متحد کردن آنان در تلاش است ضربه نهایی را به ائتلاف سعودی وارد و سرعت پیشروی ها را با کمترین خسارت چند برابر کند.
در حال حاضر، نیروهای یمنی از محور جنوبی غربی استان مارب (شمال غرب بخش رحبه) با شهر مارب حدود ۳۳ کیلومتر فاصله دارند؛ رزمندگان از محور غربی (جنوب شرق بخش مدغل) و شمال شرق بخش صرواح با شهر مارب به ترتیب ۱۷ و ۱۸ کیلومتر فاصله دارند.

حدود ۳۷ درصد از مساحت استان مارب شامل بخش بدبده و حریب القرامش، ۹۷ درصد از بخش مجزر، ۷۰ درصد از بخش صرواح، ۵۵ درصد از بخش مدغل، ۷ درصد از بخش رغوان، ۹۷ درصد بخش ماهلیه، ۱۵ درصد بخش العبدیه، ۸۵ درصد بخش رحبه و 20 درصد بخش حریب» درکنترل رزمندگان یمنی است.ح
 
کد مطلب: 415459