تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۰
 

انعقاد توافق آتش‌بس جدید میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان

Share/Save/Bookmark
انعقاد توافق آتش‌بس جدید میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان
 
باکو و ایروان از توافق بر سر آتش‌بس جدیدی خبر دادند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به نقل از خبرگزاری رویترز، جمهوری آذربایجان و ارمنستان از آتش‌بس جدیدی خبر دادند که از نیمه شب امشب اجرایی خواهد شد.
به نوشته این خبرگزاری این توافق از نیمه شب امشب (ساعت ۰:۰۰) تاریخ ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) اجرایی خواهد شد.
این خبر در حالی منتشر شده که در تاریخ ۱۹ مهر ماه با میانجی‌گری روسیه توافق آتش‌بسی حاصل شده بود. اما چند ساعت پیش از اجرایی شدن آن دو طرف حملاتی را به سمت همدیگر آغاز کردند. مذاکرات برای این توافق که در مسکو انجام شد حدود ده ساعت به طول انجامید.
پس از آن دو طرف به دفعات یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند. وزیر خارجه روسیه که میانجی‌گر این آتش بس بین آذربایجان و ارمنستان بود اعلام کرد که دو طرف هنوز به طور کامل آتش بس را رعایت نکرده‌اند و از باکو و ایروان خواست که تا پایان کامل جنگ به این آتش بس پایبند باشند.
امروز (شنبه) نیز ارتش قره باغ اعلام کرد بخش‌هایی از این منطقه هدف حملات موشکی قرار گرفته است. براساس اعلام ارتش جمهوری خودخوانده آرتساخ، نیرو‌های آذربایجانی به شهر‌های استپاناکرت (خان کندی) و شورشی حمله کردند و آن‌ها را با حملات موشکی و توپخانه‌ای هدف قرار دادند.
دور جدید درگیری‌های نظامی میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان از روز یکشنبه ۲۷ سپتامبر آغاز شد. جمهوری آذربایجان می‌گوید نیرو‌های مسلح ارمنستان به سوی مناطق مسکونی در خط تماس در جمهوری قره باغ شلیک کرده و سبب مرگ چندین غیرنظامی شده‌اند. این در حالی است که ارمنستان و مقامات قره‌باغ، جمهوری آذربایجان را متهم می‌کنند که حملاتی هوایی و موشکی به این منطقه انجام داده است.ح
کد مطلب: 415525
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان