تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷
 
حجت الاسلام والمسلمین دکتررضا لک زایی در چهل و هفتمین نشست انقلاب اسلامی ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی مطرح کرد؛

افق دید بیانیه گام دوم و ایجاد امید برای تمدن سازی اسلامی

Share/Save/Bookmark
افق دید بیانیه گام دوم و ایجاد امید برای تمدن سازی اسلامی
 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر لک زایی گفت: بیانیه گام دوم افق دید وسیعی را باز کرده است و باعث می شود مسائل به صورت کلان تر نگاه کرد؛ نگاه کلان نیز سبب ایجاد امید برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی می شود و پیشرفت و حرکت را به دنبال دارد؛ بیانیه گام دوم دقیقا در جهت مخالف تلاش دشمن حرکت می کند؛ دشمنی که به دنبال یاس و ناامیدی در میان مردم است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به همت ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی چهل و هفتمین نشست انقلاب اسلامی؛ مخاطرات امروز و فردا با موضوع مستندات قرآنی بیانیه گام دوم به صورت مجازی روز پنج شنبه 22 آبان ماه 99 با حضور و ارائه حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در دفتر مرکزی ستاد فجر انقلاب اسلامی برگزار شد.

آنچه می خوانید مشروح بحث های ارائه شده توسط حجت الاسلام والمسلمین لک زایی در این نشست مجازی است:

یکی از سوالات مهمی که در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که رهبر معظم انقلاب به قلم خودشان ارائه دادند، 
مطرح میشود این است که کار ویژه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟

بیانیه گام دوم افق دید وسیعی را باز کرده است و باعث می شود به مسائل کلان تر نگاه شود؛ نگاه کلان نیز سبب ایجاد امید برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی می شود و پیشرفت و حرکت را به دنبال دارد؛ بیانیه گام دوم دقیقا در جهت مخالف تلاش دشمن حرکت می کند؛ دشمنی که به دنبال یاس و ناامیدی در میان مردم است.

انواع نظام های سیاسی در ایران در طول تاریخ به چند دسته تقسیم می شود؛ در طول تاریخ حدود چهل سلسه داریم که در یک طبقه بندی می توان آن ها را به نظام های سیاسی مستقل، نیمه مستقل و وابسته تقسیم کرد.

حکومت های هخامنشیان، صفویه و اکثریت نظام های سیاسی از دسته اول و متکی به قبیله و شمشیر خود بودند قاجاریه نیز با زور شمشیر بر سر کار می آید، منتهی در زمان فتحعلی شاه مدل حکومت به نیمه مستقل تغییر پیدا می کند.

مصداق مدل سوم پهلوی است که کاملا وابسته بودند ؛ دوره چهارم را نظام سیاسی جمهوری اسلامی به وجود آورد که متکی به خداوند و مردم است؛ زمان جمهوری اسلامی تنها زمانی است که نام اشخاص و قبایل روی حکومت گذاشته نمی شود بلکه امام خمینی(ره) از مردم می خواهد تا نام حکومت را معین کنند.

در جمهوری اسلامی برای اولین بار در ایران جا به جایی و انتقال قدرت نه براساس نسب بلکه با شایسه سالاری انجام شد؛ پیش از جمهوری اسلامی انتقال قدرت با خون ریزی صورت می گرفت و زندگی تمام مردم را تحت تاثیر قرار می داد اما در جمهوری اسلامی انتقال قدرت به مسالمت آمیز ترین شکل رخ داد.

طبقه بندی دیگری که توسط یک اندیشمند خارجی صورت گرفته در خصوص جایگاه ایران نسبت به نظام های دیگر است؛ در گذشته یک سری از کشور، کشورهای مرکز بودند مثل آمریکا، عده ای دیگر از کشور ها نیمه مرکز بودند و علاوه بر بله قربان گویی از کشورهای مرکز به کشور ها حاشیه امر می کردند؛ دسته سوم کشورهای در حاشیه و مطیع مطلق از کشورهای مرکز و نیمه مرکز بودند، نظام پهلوی در این دسته قرار داشت؛ امام خمینی(ره) در چنین فضایی زمین بازی را تغییر داد و مذهب را به زندگی بشر برگرداند و قدرت الهی را به نمایش گذاشت.

هفت گام موجود در بیانیه گام دوم برای خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی را باید برداریم تا به پیشرفت مادی، معنوی، دنیوی، اخروی، ظاهری، باطنی، فردی و اجتماعی برسیم؛ محور اول علم و پژوهش است؛ بیش از 300 آیه در خصوص علم در قرآن کریم آمده و اولین آیه نازل شده نیز دعوت به علم همراه با معنویت می کند؛ در رسالت انبیا نیز مسئله علم آموزی بسیار پررنگ است.

قرآن کریم دستور میدهد که در مورد خبر فاسق روشنگری شود؛ حال اگر در رسانه ای خبری تولید شده نباید به سرعت آن را منتشر کرد، بلکه باید در خصوص صحت آن تفحص کرد، در آیه دیگری می فرماید تایید یا تکذیب موضوع باید از روی آگاهی و تحقیق باشد؛ قرآن کریم با اهمیت قائل شدن به فکر انسان به او شخصیت می دهد و می فرماید از بهترین حرف ها پیروی کنید.

روش دیگر در این محور این است که دانش هایی که قرآن کریم درباره آن ها سخن گفته، روی آن ها بحث کنیم؛ به عنوان مثال وقتی قرآن کریم درباره رعد صحبت می کند، می توان گفت رشته برق و بکارگیری از نیروی الکتریسته در قرآن آمده است.

و همچنین آیات مربوط به دانش های فنی و مهندسی مثل معماری، غواصی و کشتی سازی، سد سازی در داستان ذوالقرنین، جنین شناسی، جهت یابی، ستاره شناسی، باستان شناسی، جغرافیا، فیزیک و شیمی،اطلاعات، جاسوسی، تعقیب و بحث نفوذ،دیپلماسی و بحث دو تبعیتی، علوم هتل داری، حشره شناسی، کشاورزی، اقتصاد بدون ربا، ادیان شناسی از جمله علومی هستند که در قرآن کریم بدان اشاره شده است.

برخی از دانش های مطرح شده در قرآن نیز پیوند زننده پدیده های مادی به غیب است که  اصلا در  بین انسان ها به آن ها توجه نشده؛ خداوند در قرآن کریم می فرماید با استغفار بندگان را می بخشد، باران نازل می کند، ثروت و فرزندان را افزایش می دهد و رودخانه راه می اندازد؛ رابطه این نعمات با استغفار دانشی است که باید روی آن کار شود؛ ابن سینا می گوید فیلسوفی که بگوید بین نماز باران و بارش باران ارتباطی نیست، شبه فیلسوف می دهند.

مهندسی کار و تفریح را نیز از قرآن کریم می توان استخراج کرد به عنوان مثال می فرماید نماز جمعه که تمام شد به دنبال کار بروید.

محور دوم اخلاق و معنویت است در حالی که گمشده تمدن غرب معنویت و اخلاق است؛ خداوند در سوره علق می فرماید آیا شما نمی دانید که خداوند می بینید؟ برخی از مفسرین گفته اند این آیه بدون عتاب و همراه با رحمت است و تولید اخلاق، معنویت و امید می کند.

سردار سلیمانی می فرماید باید به این بلوغ برسیم که نباید دیده شویم، آن کس که باید ببیند، می بیند؛ در مکتب سردار سلیمانی شاخص رسیدن به بلوغ عدم تمایل برای دیده شدن در فعالیت های صورت گرفته است.

اقتصاد محور سوم مطرح شده است؛ پیامبر اکرم(ص) می فرمایند صدای قلم دانشمندان، صدای گام های مجاهدان و صدای چرخ نخ ریسی زنان عفیف حجاب ها را در هم می شکند؛ به تعبیری جهاد علمی، امنیتی و اقتصادی از چنین اهمیتی در روایات برخوردار است.

عرصه تولید و توزیع، مصرف، صادرات و واردات با آیات مختلف مثل انفاق، زکات، قرض الحسنه و ... مورد تاکید قرار گرفته است؛ به عنوان مثال خداوند می فرماید: ربا جنگ با خداست؛ ربا به جای محبت، تنفر و نفرت در جامعه ایجاد می کند؛
ربا دهنده به کسی که ربا گرفته رحم نمی کند و در حال حاضر سیستم بانکداری گرفتار این مشکل است؛ در مقابل قرآن کریم قرض الحسنه را مطرح می کند و می فرماید اگر دست وام گیرنده تنگ است به او مهلت داده شود و حتی اگر گرفته نشود بهتر است ؛ سوال این است که در حال حاضر کدام سیستم در جمهوری اسلامی به این آیه عمل می کند؟
قرآن کریم به دنبال ایجاد عدالت و محبت در جامعه است ولی ربا بالعکس تولید فساد و نفرت می کند.

محور چهارم در بیانیه گام دوم عدالت و مبارزه با فساد است؛برای تحقق عدالت باید نظام سیاسی عادلانه باشد که نظام مبتنی بر ولایت فقیه چنین ویژگی ای دارد اما علاوه بر نظام سیاسی باید کارگزارن و ساختارها و قوانین عادلانه ایجاد و اصلاح شود؛ قدرت باید دست کسانی باشد که قدرت را امانت می دانند.

 اسقلال و آزادی محور پنجم است که در بیانیه به آن اشاره شده به تعبیری استقلال به معنای نفی استعمار و آزادی به معنای نفی استبداد در سطح جهانی است؛ مبارزه با طاغوت های جهان که در راس آن ها آمریکا و رژیم صهیونیستی  قرار دارند اساس این محور است.

محور ششم عزت ملی و روابط خارجی است؛ 600 آیه در مورد جهاد و قتال و تنظیم روابط با کشورهای خارجی داریم؛ سوره ممتحنه در خصوص رابطه با کفار قابل توجه است.

در زندگی انسان یک رابطه خانوادگی وجود دارد که قرآن کریم آن را براساس رحمت تعریف کرده است، نظام اجتماعی نیز مبتنی بر برادری است؛ در سطح ادیان نیز این رابطه مبتنی بر مسالمت و وحدت توحیدی است که ادیان برده دیگران نباشند و تنها از خدا اطاعت کنند.

خداوند در سوره ممتحنه می فرماید عده ای از کفار که با شما نجگیده اند و از سرزمینتان بیرون نرانده اند، با اینها نیکی کنید و با عدالت برخورد کنید اما اگر به جنگ برخواستند و ازسرزمینتان بیرون کردند ولایت آن ها را قبول نکنید، اگر هم جبهه این کفار شوید در حساب ظالمان خواهید بود ؛ مثال این آیات قضیه فلسطین و رژیم صهیونیستی است؛ خداوند اجازه برقرای ارتباط با چنین کفاری را منع می کند که مصداق بارز آن رژیم صهیونیستی و کمک کار این رژیم یعنی آمریکاست.

یکی از مسلمانان قبل از فتح مکه نامه ای به کفار می نویسد و خبر از عزم پیامبر برای فتح می دهد؛ پیامبر از او جواب می خواهد و امنیت خانواده خود در مکه بهانه می کند که ماجرای این شخص یادآور رفتار دوتابعیتی ها در زمان حاضر است که در مقابل خواسته های دشمن کوتاه می آیند که این مدل از تعامل بر خلاف دستورات خداوند است.

محور هفتم سبک زندگی است، سبک زندگی از چهار لایه باور ها، گرایشات، رفتارها و ساختارها تشکیل شده است؛ سبک علم آموزی ما باید اصلاح شود و همراه با معنویت باشد تا از حالت مدرک گرایی بیرون بیاید؛ اگر سبک اقتصاد، خانواده و نظام سیاسی اصلاح شود، سبک زندگی لازم بوجود می آید.

براساس معارف قرآن کریم نیکوکاری صرف نماز خواندن نیست؛ نیکوکاری به معنای ایمان به خداوند، قیامت، ملائکه، قرآن کریم و همه انبیا الهی، انفاق مال به اقوام نزدیک، همسایگان، ایتام، مساکین، در راه ماندگان، سائلین، آزاد کردن زندانیان، پرداخت های مالی مثل زکات، وفای به عهد، صبر در سختی ها و مشکلات اجتماعی و نظامی است ؛ تقوا به معنای نگه داشتن خدا برای خود است و انجام واجبات و ترک محرمات از لوازم تحقق آن است.
ش
کد مطلب: 416146