تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۷
 

عربستان| ارجاع پرونده «لجین الهذلول» به دادگاه تروریسم پس از یک محاکمه ساختگی

Share/Save/Bookmark
 
خواهر لجین الهذلول اعلام کرد که مقامات سعودی پرونده خواهرش را پس از محاکمه ساختگی، درحالی که او در شرایط روحی و جسمی وحشتناکی بود به دادگاه مبارزه با جرائم تروریستی ارجاع دادند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «علیاء الهذلول» خواهر «لجین الهذلول» فعال زن سعودی درباره دادگاه لجین که روز گذشته در ریاض برگزار شد گفت که قاضی این دادگاه پرونده لجین را به دادگاه جنایی تخصصی رسیدگی به پرونده های تروریسم ارجاع داد.


علیاء الهذلول در توییتی نوشت: بعد از گذشت سه سال از بازداشت لجین آن هم بدون محاکمه قاضی دادگاه جنایی ریاض با اعلام اینکه پرونده لجین در این دادگاه قابل بررسی نیست آن را به دادگاه جرائم تروریستی ارجاع داده است.

خواهر لجین الهذلول با اشاره به اینکه اوضاع جسمی و روانی لجین بسیار وحشتناک است توضیح داد که او از 26 اکتبر گذشته به مدت دو هفته اعتصاب غذا کرده بود و پس از آن مقامات سعودی از روش های وحشیانه‌ای برای شکنجه وی استفاده کردند و در طول شبانه روز هر دو ساعت به زور او را از خواب بیدار می کردند تا لجین به جنون برسد.

وی خاطرنشان کرد که لجین در جلسه دادگاه دفاعیه خود را که شامل چهار صفحه بود قرائت کرد و در حالی که به دلیل وخامت اوضاع جسمی و روانی ناشی از شکنجه ها به سختی صحبت می کرد قاضی چندین بار حرف او را قطع کرد؛ اما لجین در نهایت دفاعیه خود را به شکل کامل به قاضی ارائه داد.

لجین 31 ساله در مه 2018 چند هفته قبل از صدور مجوز رانندگی برای زنان در عربستان سعودی به جرم رانندگی بازداشت شد.

در آن زمان لجین به همراه چندین فعال زن سعودی دیگر بازداشت شد. برخی از این فعالان که سال گذشته آزاد شدند نیز همچنان تحت کنترل مقامات سعودی قرار دارد.

این در حالی است که رسانه‌های وابسته به نظام عربستان لجین الهذلول و دیگر فعالان زن بازداشت شده را متهم به خیانت و اقدام علیه امنیت ملی کرده‌اند.


در همین زمینه «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی مدعی شد که پرونده لجین الهذلول مربوط به حقوق زنان در رانندگی نیست، بلکه به تهدید امنیت ملی ارتباط دارد.

علیاء الهذلول این اتهامات وزیر سعودی را مضحک خوانده و گفت آنها فکر می کنند که لجین «جیمز باند» است.

«بارونس هلنا کندی» وکیل اسکاتلندی پس از گفتگو با یکی از فعالان زن که تازه از زندان های عربستان آزاد شده است در گزارشی نوشت که فعالان زن سعودی از جمله لجین الهذلول در زندان‌های این کشور در معرض شکنجه های وحشتناکی همچون شوک برقی و آزار و اذیت جنسی قرار دارند.

بر اساس این گزارش، «سعود القحطانی» مشاور سابق «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان که در پرونده ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی نقش برجسته‌ای داشت و نیز «خالد بن سلمان» برادر کوچک محمد بن سلمان به طور مستقیم انواع شکنجه‌های وحشتناک را علیه زنان در زندان‌های عربستان اعمال می‌‌کنند.

طبق گزارش مذکور القحطانی چندین بار اقدام به آزار و اذیت جنسی علیه زندانیان زن از جمله لجین کرده و خالد بن سلمان نیز در جریان بازجویی ها فعالان زن را صراحتاً تهدید به تجاوز می‌کند.

با این حال مقامات سعودی دائماً این اتهامات را رد می‌کنند و پس از فشار سازمان‌های حقوق بشری گستاخانه اعلام کردند که موضوع بازداشت شدگان و نحوه بازداشت آنها در عربستان سعودی موضوعاتی داخلی هستند که دادگاه‌های این کشور باید به آنها رسیدگی کند.
ش
کد مطلب: 416618
مرجع : تسنیم