تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۸
 

اولین گفتگوی نخست وزیر سابق عراق پس از کناره‌گیری/ «شهید سلیمانی» خط قرمزی بود که آمریکا از آن عبور کرد

Share/Save/Bookmark
اولین گفتگوی نخست وزیر سابق عراق پس از کناره‌گیری/ «شهید سلیمانی» خط قرمزی بود که آمریکا از آن عبور کرد
 
عادل عبدالمهدی نخست وزیر سابق عراق در اولین گفتگوی رسانه‌ای خود پس از استعفا به صراحت گفت که «شهید قاسم سلیمانی» خط قرمزی بود که آمریکا از آن عبور کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر سابق عراق در اولین گفتگوی رسانه‌ای خود پس از استعفاء تأکید کرد که «شهید سلیمانی» خط قرمزی بود که آمریکا از آن عبور کرد.

او گفت: «شهید سلیمانی -خدا رحمتش کند- همواره [یک هدف] مکشوف بود و به راحتی می‌شد او را هدف قرار داد. ولی تصمیمی از سوی آمریکایی‌ها در این سطحی که در فرودگاه بغداد اتفاق اقتاد، وجود نداشت. ایران هم خطوط قرمزی داشت و هر دو طرف به خطوط قرمز نزدیک نمی‌شدند. ولی آنچه در دولت من اتفاق اقتاد این بود که دولت آمریکا قواعد رفتارها و روابط را تغییر داد. ما گفتیم که ما بخشی از سیستم تحریم‌ها [علیه ایران] نیستیم و بخشی از [جریانی] که با کشوری وارد رویارویی شده است، هم نیستیم؛ چرا که با آن روابط دیپلماتیک داریم. ما این مسائل را به آمریکا گفتیم».

عبدالمهدی افزود که «آمریکایی‌ها از ما خواستند که یا با آنها باشیم یا مخالف آنها باشیم و ما به آنها گفتیم: "ما نمی‌توانیم علیه شما یا با شما باشیم. " عراق به عنوان یک دولت و یک کشور همیشه یک موقعیت متعادل بین دو طرف دارد».

وی همچنین به صراحت اعلام کرد که آمریکایی‌ها برای شکست نشست پارلمان رای‌گیری در مورد اخراج نیروهای خود، دست به کارهای غیرممکن زدند.

به گفته این مقام پیشین دولت عراق، شیعه در عراق صرفاً یک واژه مذهبی و یا یک اکثریت جمعیتی نیست، بلکه به مثابه ثقل بزرگی در تاریخ، فرهنگ عمومی و سنت‌هاست».

نخست وزیر سابق عراق با اشاره به اینکه این کشور از تظاهرات در ماه اکتبر درس‌های سختی آموخت؛ گفت: «بخشی از آنچه که ما از طریق تظاهرات و از نظر انگیزه‌ها و پیامدها با آن زندگی کردیم یا در آن به سر می‌بریم، کشورهای منطقه عامل آن بودند.

عبدالمهدی همچنین در بخشی دیگر از اظهارات خود به توافقنامه چین و عراق اشاره کرد و اظهار داشت که این توافقنامه زیرساخت کامل برای عراق ایجاد می‌کند.

م
کد مطلب: 417449
مرجع : مهر