تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۳
 

قطع ۹۰ درصدی زنجیره انتقال کرونا در «طرح شهید سلیمانی»

Share/Save/Bookmark
قطع ۹۰ درصدی زنجیره انتقال کرونا در «طرح شهید سلیمانی»
 
اجرای صحیح طرح شهید سلیمانی می‌تواند ظرف مدت ۳ ماه زنجیره انتقال ویروس کرونا را ۹۰ درصد کاهش دهد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: با توجه به افزایش شیوع بیماری منحوس کرونا در کشور وزارت بهداشت تصمیم گرفت تا با کمک بسیج جامعه پزشکی و همکاری سازمان‌های مردم نهاد و سایر وزارتخانه‌ها در راستای پیروی از فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای گسترش تحقق طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، طرح جدیدی را با عنوان طرح شهید سلیمانی در کشور اجرایی کند.

در همین راستا در یازدهم آبان ماه سال جاری تفاهمنامه‌ای بین سازمان بسیج مستضعفین و وزارت بهداشت با هدف بیماری‌یابی سریع‌تر، قرنطینه کردن افراد مبتلا و حمایت معیشتی از اقشار ضعیف جامعه به شیوه محله محور و خانواده محور و با استفاده از وضعیت نظام شبکه بهداشت و درمان کشور به امضا رسید.
یکی از اصلی‌ترین اهداف این طرح مشارکت بسیج و مردم و حضور مراقبان بهداشت و سلامت در محله‌ها است تا از این طریق بتوانند خدمات فعال مراقبتی را به مردم کشور ارائه دهند. از سوی دیگر ارائه مراقبت‌ها و خدمات ضروری بهداشتی به صورت حضوری و غیرحضوری با استفاده از سامانه‌های تلفنی و سامانه غربالگری وزارت بهداشت انجام خواهد شد که با انجام این اقدامات بیماران مبتلا به کرونا یا افراد مشکوک سریع‌تر شناسایی می‌شوند.

از جمله تفاوت‌های این طرح با طرح بسیج ملی مقابله با کرونا که در اوایل شیوع این بیماری اجرا شد، انجام تست‌های گسترده، هوشمند و هدفمند برای شناسایی سریع‌تر مبتلایان به کروناست، به طوری که وزارت بهداشت در این طرح تلاش می‌کند تا افراد نزدیک به بیماران کرونا را غربالگری کرده و با انجام تست آنها را شناسایی کند، همچنین پس از شناسایی این افراد از طریق دستورالعمل‌های مشخص شده در صورت نیاز به بستری بیمار در مراکز درمانی به صورت رایگان بستری خواهد شد.
در صورتی که فرد بیمار نیاز به مراقبت و قرنطینه داشته باشد و مکان مناسبی برای این کار در اختیار نداشته باشد از طریق دستورالعمل‌های مشخصی و با دستور پزشک، بیمار به هتل‌ها و اماکنی که برای قرنطینه در نظر گرفته شده است ارجاع داده می‌شود.

از جمله اهداف کلان این طرح می‌توان به مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ از طریق مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی و بهره‌گیری از کمک نیروهای بسیج و داوطلب مردمی اشاره کرد. همچنین کارشناسان مختلف پیش بینی می‌کنند اجرای کامل این طرح می‌توانند منجر به قطع زنجیره انتقال ویروس با افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رهگیری و رصد فعال بیماران شود. به طوری که در یک ماه می‌توان ۸۰ درصد و در سه ماه ۹۰ درصد میزان شیوع بیماری در کشور را کاهش داد.
همچنین در اهداف این طرح آمده است با انجام دقیق این طرح میزان بیماران بستری در یک ماه به ۳۰ درصد و در طول مدت سه ماه ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر پیش بینی می‌شود با اجرای طرح شهید سلیمانی تعداد مرگ و میرهای روزانه در یک ماه ۱۰ درصد کاهش یافته و این رقم در سه ماه به ۴۰ درصد برسد.
در این طرح تلاش شده است تا پوشش حمایتی از گروه‌های در معرض خطر به میزان ۵۰ درصد در یک ماه و ۹۰ درصد در سه ماه انجام شود.

م
کد مطلب: 417508
مرجع : فارس