تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۰
 
عضو کمیسیون تلفیق:

دولت عزم و توان اصلاح بودجه را ندارد/ به همین دلیل قرار شد مجلس از کلیات بودجه عبور کند و وارد جزئیات شود

Share/Save/Bookmark
دولت عزم و توان اصلاح بودجه را ندارد/ به همین دلیل قرار شد مجلس از کلیات بودجه عبور کند و وارد جزئیات شود
 
مالک شریعتی با اشاره به تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در کمیسیون تلفیق، گفت: تقریبا هیچ کس موافق با محتوای لایحه تقدیمی دولت و حتی نامه اصلاحی آقای روحانی نبود و همه به این لایحه انتقاد داشتند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روز گذشته دومین کارت زرد مجلس یازدهم پس از وزیر نفت، با رای اکثریت به فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در مورد واگذاری هفت تپه رسید. دکتر مالک شریعتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره هدف مجلس از دادن کارت زرد به وزیران و تاثیر آن اظهار داشت: کارت زرد مجلس به وزرا پیامی جدی به دولت و افکار عمومی است و دولت متوجه نظر مجلس درباره عملکرد آن وزیر در حیطه کاری و مواضع آن می شود. مجلس در برخورد با دولت عاقلانه رفتار می‌کند و در حال حاضر به دلیل اینکه چیزی از عمر دولت باقی نمانده استیضاح عاقلانه نیست. فرض کنید استیضاح هم انجام شد و وزیری دیگری بر سرکار آمد در این فرصت کم او می خواهد چه کاری انجام دهد؟
 
وی با تاکید بر اینکه ابزارهای نظارتی مجلس به صورت یک زنجیره به هم پیوسته است، خاطرنشان کرد: تذکر، سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح جز وظایف و اختیارات مجلس شورای اسلامی است، ولی کار آخر را نباید اول انجاد داد و در این مورد هم مجلس از یکی از رویکردهای نظارتی‌اش استفاده کرده است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر هر وزیری که از دولت استیضاح شود دولت از حد نصاب می افتد، تصریح کرد: استیضاح به صلاح نیست و فایده‌ای هم ندارد چراکه دولت ماه های پایانی خود را سپری می کند و این به معنی کوتاه آمدن مجلس در مقابل دولت نیست این یک تصمیم عقلانی است و نشان می دهد مجلس عاقلانه برخورد می‌کند و احساسی نیست.
 
مالک شریعتی در ادامه با اشاره به تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق، گفت: تقریبا هیچ کس موافق با محتوای لایحه تقدیمی دولت و حتی نامه اصلاحی آقای روحانی نبود و همه به این لایحه انتقاد داشتند. دو تا رویکرد نسبت به این لایحه وجود داشت. رویکرد اول این بود که این لایحه رد شود و دولت آن را اصلاح کند و برگرداند و رویکرد دوم این بود که دولت نه عزم این کار را دارد و نه توان آن را و لذا اصلاحی اتفاق نخواهد افتاد.
 
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ افزود:  وقتی یک اصلاحیه یک صفحه‌ای توسط دولت چند روز طول می کشد و خروجی این اصلاحیه هم اصلا قابل دفاع نیست و محتوای درستی ندارد قاعدتا در فرصت دوهفته ای هم که دولت بخواهد آن را اصلاح کند اصلاح اساسی صورت نخواهد گرفت و مجلس در واقع فقط فرصت را از دست می‌دهد.
 
وی در پایان درباره بررسی اصلاحات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق گفت: نهایتا بین دو رویکرد اصلاح لایحه بودجه توسط دولت و اصلاح اساسی آن توسط مجلس، رویکرد دوم رای آورد که قرار شد مجلس از کلیات عبور کند و به جزئیات ورود پیدا کند و جزئیات را بر اساس آنچه که صلاح و مصلحت کشور است به صورت اساسی تغییر دهد.

م
کد مطلب: 418708
مرجع : جهان