تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶
 

فرمانده آمریکایی: توسعه برنامه موشکی ایران در دوران تحریم تداوم داشته است

Share/Save/Bookmark
فرمانده آمریکایی: توسعه برنامه موشکی ایران در دوران تحریم تداوم داشته است
 
فرمانده نیروهای تروریستی آمریکا در منطقه غرب آسیا گفته ایران هنگامی که تحت فشارهای قابل توجه اقتصادی بوده برنامه موشکی خودش را توسعه داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «کنث مک‌کنزی»، فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در منطقه غرب آسیا در مصاحبه‌ای که بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) منتشر شده از پیشرفت‌های موشکی ایران ابراز نگرانی کرد. 
اظهارات مک‌کنزی بخشی از گزارش مفصلی است که نشریه «نیویورکر» بامداد سه‌شنبه منتشر کرده و در آن به بررسی موانع و چالش‌های پیش روی دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای آغاز دیپلماسی با ایران پرداخته است. 
در این گزارش، برنامه موشکی ایران به عنوان یکی از نگرانی‌های مهم پنتاگون و از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی دولت بایدن توصیف شده. 
مک‌کنزی در مصاحبه با نیویورکر گفت: «طی چهار سال اخیر، ایران علی‌رغم آنکه زیر فشارهای قابل توجه اقتصادی بوده به توسعه موشک‌های بالیستیک خودش ادامه داده است.»
به نوشته نیویورکر مک‌کنزی در ادامه گفته زرادخانه موشکی ایران «بسیار خوب است و دارد بهتر هم می‌شود.» 
نیویورکر مدعی شده ایران راکت‌ها و موشک‌های خودش را در اختیار نیروهای هم‌پیمان خود در عراق، سوریه، لبنان و یمن قرار داده است. مک‌کنزی در این ارتباط گفت: «این مشکلی است که بایدن با آن مواجه خواهد بود.»
جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده برنامه موشکی ایران جزو حقوق مشروع این کشور برای برخورداری از حق دفاع از خود است. «مجید تخت روانچی»، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز ۲۲ دسامبر گفت: «در قوانین بین‌المللی ساخت برنامه متعارف موشکی جزو حقوق ذاتی هر کشوری است و ایران استثنا نیست.»
تهران همچنین تأکید کرده توانمندی‌های دفاعی خودش را به موضوعی برای مذاکره تبدیل نخواهد کرد. «سید عباس عراقچی»، معاون وزیر خارجه ایران شامگاه دوشنبه تصریح کرد که ایران با کشورهای غربی بر سر مسئله موشکی مذاکره نخواهد کرد. 
او گفت: «اینگونه نیست که برای ایران شروطی را تحمیل کنند برای اینکه به برجام برگردند و وظایف برجامی خود را انجام دهند. ایران هیچ شرطی را برای بازگشت آمریکا به برجام نمی‌پذیرد. هیچ مذاکره مجددی درباره برجام نخواهد کرد. هیچ اضافه‌ای به برجام نخواهد شد. برجام پلاس و برجام اضافه موارد دیگر و تمدید دوره‌‌های برجام اصلا برای ما پذیرفتنی نیست. هیچ موضوعات دیگری برای مذاکره اضافه نخواهد شد چه بحث‌های منطقه‌ای و چه بحث های دیگر. بحث‌های موشکی را از فکرشان به طور کامل خارج کنند.»

م
کد مطلب: 418997