تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۳
 
گزارش نوزدهمین سفر استانی رئیس قوه قضاییه|

ایجادصلح وسازش در دوپرونده قتل درحضور رئیس قوه قضاییه/اختصاص هزارو۳۰۰میلیاردریال برای رفع مشکلات ونیاز‌های قضایی استان

Share/Save/Bookmark
ایجادصلح وسازش در دوپرونده قتل درحضور رئیس قوه قضاییه/اختصاص هزارو۳۰۰میلیاردریال برای رفع مشکلات ونیاز‌های قضایی استان
 
آیت‌الله رئیسی در نوزدهمین سفر استانی خود وارد کرمانشاه شد و مورد استقبال رسمی نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار، رئیس کل دادگستری و مقامات استانی کرمانشاه قرار گرفت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز (پنجشنبه ۱۸ دی) در نوزدهمین سفر استانی خود وارد کرمانشاه شد و مورد استقبال رسمی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، رئیس کل دادگستری و مقامات استانی کرمانشاه قرار گرفت.
 
 
 
هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات و نیاز‌های قضایی استان کرمانشاه اختصاص یافت/ارائه راهکار‌های اجرایی ساماندهی کوله‌بری در کرمانشاه ظرف یک ماه
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۲۱:۱۶
آیت‌الله سید ابراهیم رییسی در نشست خبری پایان سفر دو روزه‌اش به کرمانشاه اعلام کرد: پس از بررسی وضعیت دادگستری و واحد‌های قضایی استان مبلغ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال از بودجه‌های قوه قضاییه و منابع استانی برای رفع مشکلات و نیاز‌های این مجموعه‌ها اختصاص یافت.
رییس قوه قضاییه از تلاش همکاران خود در استان کرمانشاه برای رسیدگی به ۷۰ درصد پرونده‌های معوقه و همچنین توسعه فرهنگ صلح و سازش برای کاهش پرونده‌های قضایی استان تقدیر کرد.
آیت الله رییسی با بیان این‌که وساطت و ریش سفیدی در حل اختلافات ریشه در فرهنگ اسلامی و ملی ما دارد، از تلاش‌های افراد معتمد و متنفذ استان کرمانشاه نیز برای مصالحه در دعاوی مالی و خانوادگی قدردانی کرد.
رییس قوه قضاییه "کوله‌بری" را از مسائل دغدغه‌آفرین استان کرمانشاه عنوان کرد و با اشاره به گزارشات مسئولان امنیتی و اجرایی و قضایی استان تاکید کرد پیشنهادات ارائه شده برای حل این مساله حداکثر ظرف یک ماه در کارگروهی زیر‌نظر استاندار بررسی و جمع‌بندی شود.
آیت‌الله رییسی با بیان اینکه وضعیت و شرایط کولبران قابل قبول نیست و حتماُ باید ساماندهی شود، یکی از راه‌حل‌های این مساله را ایجاد بازارچه‌های مرزی عنوان کرد.
رییس قوه قضاییه گفت که فعال شدن بازارچه‌های مرزی هم نظام صادرات و واردات را ساماندهی و تجارت را نظام‌مند می‌کند و هم موجب اشتغال‌زایی و بهره‌مندی مرزنشینان از مزایای آن می‌شود و هم با نظارت سازمان‌های مربوطه حقوق دولت تضمین می‌شود.
آیت‌الله رییسی به مطالبه مردم پاوه برای تعیین تکلیف حق‌آبه آن‌ها نیز اشاره کرد و از وزارت نیرو خواست پیشنهاد استاندار برای حل مساله را بررسی و نتیجه کار را به اطلاع مردم برساند.
موضوع "امنیت" از دیگر مسائل مورد تاکید رییس دستگاه قضا بود که آیت‌الله رییسی درباره آن گفت: امنیت از نعمت‌های بسیار ارزشمند است که به سادگی به دست نیامده است.
رییس قوه قضاییه گفت: امروز استان‌های مرزی ما از امنیت خوبی برخوردارند که باید از این موهبت الهی به‌طور کامل صیانت کنیم.
آیت‌الله رییسی بر همین اساس تاکید کرد: به کسانی که می‌خواهند به هر طریقی امنیت را مخدوش و مختل کنند، نباید مجال داد و باید با آن‌ها قاطع برخورد شود تا مردم روزبه‌روز بیشتر احساس امنیت کنند.
رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به برخی نگرانی‌ها درباره نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه گفت که این موضوع باید با توجه به گزارش مراجع نظارتی و سازمان خصوصی‌سازی و بدون اخلال در روند فعالیت و تولید پالایشگاه، در هیئت داوری بررسی و درباره آن تصمیم گیری شود.
آیت‌الله رییسی در این خصوص به نقش برخی بانک‌ها در توقف فعالیت برخی واحد‌های تولیدی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری امسال را به مقتضای نیاز کشور سال جهش تولید نامگذاری کردند و جهت‌گیری همه دستگاه‌ها باید در مسیر تحقق این شعار باشد.
رییس دستگاه قضا افزود: یکی از مسائل مهم بحث سود بانکی است که میزان آن به‌صورت رسمی از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود و جزو قوانین آمره است.
آیت‌الله رییسی تاکید کرد: تمام بانک‌ها موظفند در عقد قرارداد‌ها و تعیین میزان سود و دریافت آن تابع بانک مرکزی باشند.
وی متذکر شد: اگر قرار باشد هر بانک و یا بنگاه اقتصادی بخواهد خارج از ضوابط و تصمیمات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار حرکت کند و بگوید من خودم میزان سودم را تعیین می‌کنم نظامات مالی و پولی به هم می‌ریزد.
رییس قوه قضاییه با اشاره به بخشنامه دستگاه قضا و رای وحدت رویه دیوان عالی کشور، خاطر نشان کرد: همه بانک‌ها باید در چارچوب قوانین بانکی و نظام پولی و مالی کشور حرکت کنند و اجازه ندارند خودشان سود قراردادهایشان را تعیین کنند.
آیت‌الله رییسی با بیان این‌که بعضاً بانک‌ها میزان سود را افزایش می‌دهند و برای تاخیر در پرداخت سود جریمه می‌گیرند و بعد هم اموال را توقیف می‌کنند، تصریح کرد: به تمام دادگاه‌ها ابلاغ شده فقط می‌توانند ضامن اجرای قرارداد‌هایی باشند که به موجب قانون منعقد شدند نه قرارداد‌های مغایر با شرع و قانون و مقررات جاری کشور.
آیت‌الله رییسی تعطیلی و نیمه‌تعطیل شدن برخی واحد‌های تولیدی را ناشی از عملکرد سوء برخی بانک‌ها دانست و به بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی هشدار داد که به ضوابط پایبند بوده و در چارچوب قانون حرکت کنند.
رییس قوه قضاییه گفت: ممکن است بانکی در یک مقطع و در یک قرارداد سود خوبی ببرد و بتواند کارخانه‌ای را مصادره و اموالی را تملیک کند، اما این کار نباید به قیمت اخلال در نظامات اقتصادی و زیر پا گذاشتن قوانین مالی و پولی انجام شود.
آیت الله رییسی تاکید کرد: رعایت قانون از سوی بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تضمین کننده حقوق مردم و اجرای قانون است و دستگاه قضایی هم برای تحقق جهش تولید در کشور بر این مساله اصرار دارد.
وی در پایان با تاکید بر رونق واحد‌های تولیدی استان کرمانشاه و تلاش مسئولان اجرایی استان برای جلوگیری از توقف چرخه تولید، متذکر شد: قوه قضاییه خود را موظف به همکاری با دستگاه‌های اداری و تولیدگران و رفع مشکلات واحد‌های تولیدی می‌داند.
دیدار مردمی رییس دستگاه قضا در جریان سفر به کرمانشاه
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۲۱:۰۴
 
 
 
 
حضور رییس قوه قضاییه در در یادمان شهدای شهرستان پاوه
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۲۰:۵۸
رییس قوه قضاییه در ادامه سفر به استان کرمانشاه با حضور در یادمان شهدای شهرستان پاوه، با خانواده شهدا، علمای اهل سنت و مردم گفتگو کرد.
 
 
 
 
مردم باید زحمات کادر درمانی و پرستاری و دوری آن‌ها از خانواده‌هایشان را ببینند
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۵۹
آیت الله سید ابراهیم رئیسی در حاشیه سفر به شهر پاوه در جمع تعدادی از پرستاران و کادر درمانی این شهر گفت: سنگر پرستاران و کادر درمانی، سنگر مجاهدت، خدمت و ایستادگی مقابل ویروس منحوس کرونا و حفظ امنیت و سلامت اجتماعی است.
ایجاد صلح و سازش در دو پرونده قتل در حضور رئیس قوه قضاییه/  اختصاص هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات و نیاز‌های قضایی استان /ارائه راهکار‌های اجرایی ساماندهی کوله‌بری در کرمانشاه ظرف یک ماه
رئیس دستگاه قضا با پر اهمیت خواندن کار کادر درمانی و پرستاری کشور، عنوان کرد: ما به سهم خودمان هم قدردان کار کادر درمانی و پرستاری هستیم و هم از زحمات تمام آن‌ها صمیمانه تشکر می‌کنیم و اطمینان داریم که اجر کار پرستاران و کادر درمانی با خداوند متعال و حضرت صدیقه طاهره (س) است.

آیت الله رئیسی خطاب به پرستاران گفت: هر کس که سلامت خود را به دست شما باز می‌یابد و خداوند متعال شفای او را در دستان شما قرار می‌دهد، هم سعادتی برای‌تان محسوب می‌شود و هم اینکه ما بیش از پیش قدردان زحمات شما می‌شویم.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به کاهش آمار ابتلا به کرونا و مرگ و میر‌های ناشی از آن در کشور گفت: ‍ متاسفانه بعضاً وقتی آمار کاهش پیدا می‌کند برخی تصور می‌کنند که توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی لازم نیست؛ مردم باید زحمات کادر درمانی و پرستاری و دوری آن‌ها از خانواده‌هایشان را ببینند.
آیت‌الله رئیسی در پایان ابراز امیدواری کرد حالا که آمار‌ها رو به کاهش است، مردم بیش از پیش دستورالعمل‌های بهداشتی مقابله با کرونا را رعایت کنند.
کارگروه تعیین شده در استان کرمانشاه حداکثر ظرف یک ماه طرح خود را برای ساماندهی موضوع کوله‌بری ارائه کند/وزارت نیرو موضوع اختصاص حق‌آبه از سد به مردم پاوه را هر چه سریع‌تر‌تیین تکلیف کند
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۵۸
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دومین روز سفر به استان کرمانشاه، در یادمان شهدای پاوه و در جمع خانواده شهدا و ایثارگران این شهر اظهار داشت: مردم پاوه نماد افتخار، ایثار، شهادت، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن هستند.
ایجاد صلح و سازش در دو پرونده قتل در حضور رئیس قوه قضاییه/  اختصاص هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای رفع مشکلات و نیاز‌های قضایی استان /ارائه راهکار‌های اجرایی ساماندهی کوله‌بری در کرمانشاه ظرف یک ماه
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امیدواریم نماد شهر پاوه به عنوان نماد ایثار، شهادت و مقاومت همچنان برافراشته بماند و درسی برای همه مردان و زنان سرزمین‌مان باشد، عنوان کرد: مسئولان در استانی که ۱۰ هزار شهید دارد و پاوه‌ای که با جمعیت ۶۰ هزار نفره بیش از ۶۰۰ شهید تقدیم انقلاب کرده، باید نوکری به مردم را افتخار خود بدانند.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: سال ۵۸ که امام خمینی (ره) درخصوص پاوه فرمان دادند، مردم مقاومت جانانه‌ای کردند و با حضور شهید چمران و دلاوری‌های پیشمرگان کُرد، نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کردند.
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری‌از سخنان خود با اشاره به اجرایی نشدن قانون خدمات به ایثارگران در کشور گفت: قانونی که تحت عنوان خدمات به ایثارگران در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده باید اجرایی شود چراکه اجرایی شدن آن، زندگی عزیزان ایثارگر ما در سراسر کشور را تسهیل می‌کند.
آیت‌الله رئیسی همچنین موضوع ساماندهی «کوله‌بری» را به عنوان یکی از دغدغه‌های جدی خود در سفر به کرمانشاه عنوان کرد و گفت: روز گذشته در جلسه مشترک با استاندار و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان دادگستری مقرر کردیم یک کارگروه از مسئولان عالی رتبه استانی توسط شخص استاندارد تعیین شود و یک کار سریع و بسیجی از موضع درد شناسی و حل‌کردن دغدغه‌های مردم با نگاه‌های اقتصادی و اجتماعی و راه اندازی بازارچه مرزی انجام شود.
رییس دستگاه قضا افزود: طرح این کارگروه حداکثر باید در ظرف یک ماه ارائه شود تا آن بخش‌هایی که در استان قابل انجام است را دوستان ما انجام دهند و بخش‌هایی که نیازمند کار در مرکز است توسط ما صورت بگیرد.
آیت الله رئیسی همچنین در خصوص مشکلات اختصاص حق آبه از سد به مردم پاوه گفت: لازم است آقای استاندار یک نسخه از مکاتبات با وزارت نیرو در خصوص اختصاص حق‌آبه از سد به مردم پاوه را در اختیار ما بگذارند. من از وزارت نیرو می‌خواهم سریعاً به موضوع اختصاص میزانی حق آبه از سد به مردم پاوه ورود کند و این مسئله را حل کند. وقتی مسئولان و کارشناسان استانی می‌گویند این کار یعنی اختصاص حق‌آبه از سد به مردم پاوه، «شدنی» است یعنی در مقام عمل هم قابل اقدام است. وزارت نیرو باید هر چه سریعتر این موضوع را تعیین تکلیف کند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه وجب به وجب خاک پاوه یادآور صحنه‌های ناامید کردن و عقب راندن دشمن با توکل بر خدا و اعتماد به نفس است، گفت: راهبرد مقاومت در کشور ما جواب داده و جواب خواهد داد و اکنون که دشمن با تهدید‌ها و تحریم هایش می‌خواهد ملت ما را محاصره کند و تحت فشار قرار دهد، تنها راه برون رفت از این شرایط خنثی کردن تهدیدات و تحریم‌هاست.
آیت‌الله رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: راهبرد ما کوتاه آمدن و تسلیم شدن در برابر دشمن نیست و تنها راه راه پیش روی ما عقب راندن دشمن و خنثی کردن تهدیدات اوست.
دادگستری باید فصل الخطاب باشد و اگر قرار باشد کسی به دادگستری مراجعه کند و مساله‌اش حل نشده یا گرفتاری او پیچیده‌تر شود، کار ما بی فایده است
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۵۶
آیت الله سید ابراهیم رئیسی شب گذشته در ادامه سفر خود به کرمانشاه، در شورای قضایی این استان بر اجرای همه مصوبات این سفر تاکید کرد و به بیان توصیه‌هایی برای خدمت‌رسانی بهتر به مردم پرداخت.
وی تصریح کرد: مردم با آمدن رئیس قوه قضاییه به استانشان با هزار امید و آرزو به نامه می‌نویسند؛ تک تک نامه‌ها باید خوانده و پاسخ مناسب داده شوند و هیچ نامه‌ای حتی یک نامه نباید بی پاسخ بماند.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به اطاله دادرسی در برخی پرونده‌ها اظهار داشت: دادگستری باید فصل الخطاب باشد و اگر قرار باشد کسی به دادگستری مراجعه کند و مساله‌اش حل نشده یا گرفتاری او پیچیده‌تر شود، کار ما بی فایده است.
آیت الله رئیسی افزود: برخی وکلا با ترفند‌های مختلف روند رسیدگی به پرونده را پیچیده می‌کنند، اما ما باید پیچ‌ها را باز کنیم و اجازه ندهیم دادرسی‌ها با احاله کار به همدیگر فرسایشی شود.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: دادگستری آخرین سنگر مراجعه مردم و مرجع گره‌گشایی از مشکلات حقوقی و قضایی آنهاست که اگر رسیدگی نشود، ملجاء و پناه دیگری برای مراجعه ندارند.آیت الله رئیسی افزود: مسائل اقتصادی و مشکل بیکاری و کرونا مردم را تحت فشار قرار داده و همکاران دستگاه قضا باید با رسیدگی به‌موقع و دقیق به کار مردم نگذارند آن‌ها دست خالی بروند و فشار دیگری را متحمل شوند.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: مقام معظم رهبری در توصیه‌هایی به مسئولان بهداشت و درمان تاکید کردند بیماری که به مرکز درمانی مراجعه می‌کند درد دارد که باید دردش را درمان کرد و نباید بر رنج و درد او افزوده شود.
آیت الله رئیسی ادامه داد: کسی که به دادگستری مراجعه می‌کند نیز دردمند است که یا حقی از او تضییع شده یا مورد ظلم واقع شده و یا مشکل خانوادگی دارد و نباید برای درمان دردش مجبور شود هر روز به عدلیه مراجعه کند.
رئیس قوه قضائیه گفت: وقتی یک قاضی به دلایلی نمی‌تواند درباره یک پرونده قاطع و سریع تصمیم بگیرد، سایر اجزای عدلیه باید او را یاری کنند تا پرونده‌ها زودتر تعیین تکلیف شوند.
رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که حل هر مساله یک کلید کاربردی دارد که باید آن را پیدا کرد، تصریح کرد: اگر پرونده‌ای در استان حل نشد، باید ما در مرکز وقت بگذاریم و مساله را پیگیری و حل کنیم.
آیت الله رئیسی خاطر نشان کرد: در تهران یک هیئت سه نفره تشکیل شده و درباره برخی پرونده‌ها که در استان‌ها قابل حل نبوده و گره خورده‌اند، بحث و بررسی و تصمیم گیری کند.

رئیس دستگاه قضا رها کردن مردم و بی توجهی به مطالبات و مشکلات آن‌ها را دارای تبعات و آسیب‌های جبران‌ناپذیر دانست و در مقابل گفت که بهترین وسیله تقرب به خدا بعد از انجام واجبات و ترک محرمات، گره‌گشایی از کار مردم است.

آیت الله رئیسی با اشاره به آثار اجتماعی و معنوی گره‌گشایی از کار مردم به ذکر نمونه‌هایی از آموزه‌ها و سیره ائمه اطهار در این زمینه پرداخت و گفت: امام حسن مجتبی (ع) در ایام اعتکاف به خاطر رفع گرفتاری کسی که به ایشان مراجعه کرد، از مسجد الحرام خارج شد و در پاسخ به سوال اطرافیان دراین‌باره فرمودند گره‌گشایی از کار مردم آنقدر مهم است که بر اعتکاف ترجیح دارد.
وی ادامه داد: امام زین العابدین (ع) هنگامی که می‌خواستند پیکر مطهر امام حسین (ع) را به خاک بسپارند، فرمودند بدن پدرم از جراحت شرحه‌شرحه است، اما یک زخم کهنه در بدن ایشان هست که برای عاشورا نیست بلکه ناشی از کار و توجه ایشان به نیازمندان و گره‌گشایی از زندگی فقرا و مستمندان است.

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز خدا به ما فرصت خدمت به مردم شهیدپروری داده که هزاران فرزند خود را تقدیم انقلاب و نظام و کشور کرده‌اند و ما باید قدردان این نعمت الهی باشیم و با کار و تلاش مضاعف از این فرصت بهره ببریم.
آیت الله رئیسی در پایان با تقدیر از زحمات استاندار کرمانشاه، از او خواست که در سال آخر فعالیت دولت یازدهم مساعدت بیشتری برای حل مشکلات مجموعه قضایی استان به ویژه اداره کل زندان‌ها داشته باشد.
در این جلسه و پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، دکتر پرویز توسلی زاده رئیس کل دادگستری و برخی مسئولان قضایی استان کرمانشاه با ارائه گزارشی جامع از وضعیت و عملکرد واحد‌های قضایی استان به طرح مشکلات و نیاز‌های اعتباری و لجستیک و نیروی انسانی این مجموعه‌ها پرداختند.
دیدار آیت الله رئیسی با خانواه شهید مدافع حرم مهدی نوروزی
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ - ۱۳:۳۱
همزمان با ششمین سالگرد شهادت شهید مهدی نوروزی از شهدای مدافع حرم شهر کرمانشاه، رئیس قوه قضاییه که جهت سفر استانی در این شهر به سر می‌برد با خانواده شهید دیدار و گفتگو کرد.
آیت الله رئیسی در این دیدار گفت: شهدا حیات دارند و از برکات این حیات این است که گره گشا هستند.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه استان کرمانشاه 10 هزار شهید داشته است، این عدد بالایی است گفت: هر زن و مردی در مسیر انجام وظیفه هر لحظه در محضر خداوند حاضر شد و جان داد، آن لحظه شهادتش است.
 
رسيدگى به پرونده‌هاى كثيرالشاكى حتماً دنبال شود تا تكليف مردم با سرعت روشن شود
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ -
۱۸:۲۶
آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه ، در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان کرمانشاه، با بیان اینکه مردم بايد احساس كنند با مراجعه به عدليه احقاق حق مى‌شود، اظهار داشت: دوستان تلاش كنند بخشى را تعیین کنند تا اگر كسی احساس كرد به حقش نرسيده ولو نادرست، با او صحبت شود و تبيين شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه سمت و سوى دادگسترى استان كرمانشاه در جهت رسيدگى به پرونده‌هاى كثيرالشاكى كار مناسبی است و حتما دنبال شود تا تكليف مردم با سرعت روشن شود، تصریح کرد: آمار نشان از كار و تلاش است ؛ بايد ساز و كارهايى را فراهم كرد تا بهره‌ورى‌ها متصل به كيفيت و كميت شود. در بخشنامه صادره جديد نیز تلاش شده كيفيت در كنار كميت مورد نظر باشد.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: اساس قضاوت كشف حقيقت است و اين نياز به حوصله دارد؛ ملاقات عمومى كار بسيار پسنديده‌اى است و هفته اى يكبار قضات و همكاران عزيز حرف مردم را بشنوند.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه مهم آن است كه ما احساس كنيم به ادله توجه كرديم، گفت: خط قرمز همکاران عزیز در سراسر کشور مستند حکم ندادن است؛ باید مستند حکم کرد و حرف زد و سخن گفت؛ ما با دلیل کار داریم و شنیدن سخن اصحاب دعوا و دیدن مستندات آن‌ها مهم است.
آیت‌الله رئیسی گفت: پیگیرى شما همکاران قضایی در صلح و سازش قابل تقدیر است؛ نسبت به پرونده‌هاى معوقه اشاره کردند که ٧٠ درصد به سامان رسید و جاى تقدیر دارد و تلاش این است که تا پایان سال مجاهدانه اقدام کنید تا پرونده معوقه نداشته باشیم.
رئیس قوه قضاییه بیان داشت: یکی از راه‌های کشف حقیقت برای قاضی کارشناسی است، از موضع قانون باید مقتدرانه ظاهر شد. با کسانی که باعث سرقت، شرارت، قاچاق مواد مخدر و ناامنی می‌شوند و امنیت مردم را سخت می‌کنند، باید بهنگام، با اقتدار و به لحظه برخورد کرد. امنیت مردم بسیار مهم است و افراد قانون شکن نباید میدان پیدا کنند.
آیت‌الله رئیسی گفت: تمام اقدامات باید با تدبیر همراه باشد. صدور و اجرای حکم باید با تدبیر همراه باشد. اینکه حرف کسی شنیده نشود، نقل و نبات همه مجالس و محافل می‌شود. سازوکار‌هایی در سند تحول قضایی آورده شود تا ورود پرونده به عدلیه کاهش یابد و اگر کامل اجرا شود حتما در تحول در نظام دادرسی، رسیدگی عادلانه و به موقع نقش دارد.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در همین شرایط کرونایی در برخی از استان‌ها اقداماتی که انجام شده، نشان از آن دارد که با همین نیرو و امکانات می‌توان کار متفاوت انجام داد؛ رضایت مردم مسئله بسیار مهمی است و باید اعتماد مردم به دستگاه قضایی روز به روز افزون شود.
نهادهایی‌ همچون «شورای حل اختلاف» و «هیات داوری» برای آن به وجود آمده‌اند که مسائل توسط خود مردم حل شود/ ایجاد صلح و سازش در دو پرونده قتل در حضور رئیس قوه قضاییه
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۵:۲۱
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار معتمدین و نهاد‌های مردمی صلح و سازش استان کرمانشاه، حل و فصل دعاوی و اختلافات خانوادگی و اجتماعی از طریق گفتگو و ریش سفیدی و جلوگیری از کشیده شدن مسائل اختلافی به دادگستری و عدلیه را کاری مهم توصیف کرد.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به برخی اختلافات خانوادگی همچون عدم پرداخت نفقه، دعوا بر سر محل زندگی یا حضانت فرزند، تصریح کرد: راهکار حل مشکلات خانوادگی دادگاه نیست.
آیت الله رئیسی افزود: نظام خانواده بر عشق و یک رابطه عاطفی بنیان نهاده شده و اگر به هر دلیلی اختلافات خانوادگی بروز کرد، اطرافیان و بزرگان فامیل و ریش سفید‌ها باید پادرمیانی کنند و نگذارند نظام خانواده آسیب ببیند.
رئیس دستگاه قضا گفت: اگر در بازار دو نفر در دادوستد دچار مشکل شدند یا مستاجری در موعد خودش نتوانست اجاره‌بها را پرداخت کند، اول باید تلاش شود این مشکلات توسط دو نفر هم صنف و همکار و دو نفر بزرگ‌تر حل شود.
آیت الله رئیسی با بیان این که بسیاری از مسائل و مشکلات با ریش سفیدی و حضور بزرگان و معتمدین قابل حل است، افزود: در قانون نهاد‌هایی مانند شورای حل اختلاف و هیات داوری داریم که برای آن به وجود آمده‌اند که مسائل توسط خود مردم و سازمان‌های مردم نهاد حل شود تا مردم درگیر دادگستری و سیر مراحل اداری و هزینه‌های آن نشوند.
رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: تشکیل پرونده در دادگستری هزینه دارد و رسیدگی به پرونده‌ها نیز یک فرایند زمان‌بری دارد که باید طی شود، اما ممکن است یک مساله با ریش سفیدی و یک کلمه اثرگذار فردی معتمد، منجر به صلح و سازش شود.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه در مسائل اجتماعی جرم و جنایتی بالاتر از قتل نیست، گفت: قتل جزو گناهان کبیره است و هم مجازات دنیوی و هم عذاب اخروی دارد چرا که حیات انسان و امنیت اجتماعی را سلب می‌کند، اما باز هم جای گذشت اولیای دم از قصاص قرار داده شده است.
رئیس قوه قضاییه متذکر شد: اگر اولیای دم با وساطت ریش سفیدان و معتمدین از حق قصاص خود که خدا به آن‌ها داده و از قاتل بگذرند، هم او را مدیون خود می‌کنند و هم نزد خداوند پاداش بزرگی خواهند داشت.
آیت الله رئیسی اجرای حکم قصاص یا گذشت را حق اولیای دم دانست، اما در عین حال به جنبه عمومی قتل اشاره و تاکید کرد: رسیدگی به جنبه اجتماعی جرم از وظایف دستگاه قضاست که طبق قانون حتماً پیگیری خواهد شد.
وی از نهاد‌های مردمی خواست که همه عزم خود را برای اجرای «خون صلح» و جلوگیری از تبدیل شدن یک تنازع به بحران اجتماعی و آسیب‌های اقتصادی به کار گیرند تا جوانان دچار آسیب روحی نشده و روحیه انتقام جویی نیز در جامعه به وجود نیاید.
آیت الله رئیسی تاکید کرد: باید تلاش شود جنایاتی مانند قتل که از نظر قرآن کار مذمومی است و امنیت جامعه و شهر و روستا را مختل می‌کند روز به روز کاهش یابد و اگر کسی هم تحت‌تاثیر غلبه خشم و القائات شیطانی دست به جنایت زد، اقدام او نباید باعث جنایت جدید و تسری به مسائل بعدی شود.
رئیس دستگاه قضا در ادامه سخنانش اظهار داشت: در دوران تحول قضایی یکی از محور‌های دستگاه قضا به اعتبار مبانی شرعی و حقوقی و قانون اساسی این است که صلح و سازش و داوری و میانجیگری و حل اختلاف و رفع خصومت‌ها توسط خود مردم و با مشارکت و کمک آن‌ها به دستگاه قضایی صورت گیرد.
آیت‌الله رئیسی از مراجعه به دستگاه قضا و دادگاه به‌عنوان آخرین راهکار حل اختلافات و مشکلات یاد کرد و افزود: حکم دادگاه یک حکم ظاهری است، اما صلح حقیقی و واقعی در سایه حکمیت و اصلاح ذات‌البین به وجود می‌آید.
رئیس قوه قضاییه گفت: تلاش مردم و فعالان اجتماعی و آمران به معروف و ناهیان از منکر و مصلحان حقیقی برای صلح و سازش بین زن و شوهر و دو همکار و دو قبیله، از کل نماز و روزه مستحبی بالاتر است و آثار اجتماعی ارزشمندی دارد.
آیت الله رئیسی بر همین اساس از مسئولان امر و صاحبان تریبون‌ها هم خواست که همه عزم خود را برای گسترش فرهنگ صلح و سازش و حل دعاوی از طریق گفتگو و ریش سفیدی در جامعه به کار گیرند.
وی تاکید کرد: صلح و سازش و حل اختلاف و خاتمه دادن به دعاوی و مشکلات خانوادگی و مالی قابل حل با رضایت شاکی خصوصی به کاهش ورودی پرونده‌ها به عدلیه کمک کرده و آرامش جامعه را تضمین می‌کند.
پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، دکتر پرویز توسلی زاده رئیس دادگستری کرمانشاه با اشاره به آمار بالای مراجعات به دادگستری‌های استان گفت که برای کاهش پرونده‌های قضایی و حل و فصل اختلافات در چارجوب دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهاد‌های مردمی با قوه قضاییه، ستادی تحت عنوان مصلحین در استان راه اندازی شده است.
وی افزود: در حال حاضر ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر در ستاد‌های مصلحین هر شهرستان فعالیت دارند و ظرف ۹ ماه گذشته ۱۶ هزار پرونده به همت شورا‌های حل اختلاف و ۱۸ هزار و ۵۰۰ پرونده نیز به همت ستاد‌های مصلحین استان منتهی به صلح و سازش شده است.
رئیس دادگستری استان کرمانشاه همچنین گفت که امروز ۵۵ نفر از زندانیان دیه در این استان آزاد می‌شوند و همزمان با سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی نیز ۱۲۰ نفر با همکاری نهاد‌های مردمی و ستاد دیه آزاد شده بودند.
در این جلسه، آقای عربی از چهره‌های شاخص مصلح کرمانشاه که ۳۱۲ پرونده قتل با همکاری او منجر به صلح و سازش شده نیز به ایراد سخن پرداخت و گفت که مصلحین این استان به درخواست مسئولان دیگر استان‌ها برای صلح و سازش در ۴۳۲ پرونده، در ایام کرونایی در ۸۷ شهر کشورمان حضور یافتند.
شایان ذکر است، در ديدار نهادهاى مردمى استان کرمانشاه در حوزه صلح و سازش، در حضور رئيس قوه قضاييه با اعطاى قرآن كريم به اولياى دم در دو پرونده قتل، آن‌ها از حق قانونى خود گذشتند و اين دو پرونده قتل با صلح و سازش مختومه شد.
 
 
 
 
قاچاقچی اصلی همان کاخ نشینی است که از عده ای کولبر سوء استفاده می‌کند/ ماموریت به معاونت حقوقی جهت تدوین پیش‌نویس آئین دادرسی اختصاصی برای جرایم امنیتی
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۳:۰۵
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار با اعضای شورای تامین استان کرمانشاه، با اشاره به اینکه این قاچاقچی حرفه‌ای است که کوله‌برها را سازماندهی می‌کند گفت: کوله‌بری یک مساله است و قاچاق حرفه‌ای مساله‌ای دیگراست. جریاناتی وجود دارند که کوله‌برها را سازماندهی می‌کنند و از آنها سوء استفاده می‌کنند که لازم است با آنها برخورد کرد.
آیت‌الله رئیسی با تاکید بر وظیفه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی برای شناسایی دست‌های پشت‌پرده پدیده قاچاق گفت: قاچاقچی اصلی همان کاخ نشینی است که از عده‌ای کولبر سوء استفاده می‌کند و از آنها بیگاری می‌کشد. دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، دست‌های پشت پرده را شناسایی کنند ولو اینکه این افراد در قاچاق، مباشرت نداشته باشند اینها قاچاق چیان اصلی هستند که باید با انها برخورد شود.
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم رسیدگی به معیشت مرزنشینان به عنوان یکی از اولویت های اصلی دستگاه های اجرایی افزود: بازارچه ها و معابر مرزی با نظارت لازم، طبق قانون و مصوبات دولت باید راه اندازی و ساماندهی شوند. عدم ساماندهی به موقع بازارچه ها و معابر مرزی، پدیده هایی مثل کوله بری را توسعه می دهد. حل کردن مساله کوله بری اصلا مساله پیچیده ای نیست و حل نشدن آن هم قابل توجیه نیست.
رئیس قوه قضاییه در این نشست بر لزوم برخورد بدون ملاحظه با افراد شرور تاکید کرد و گفت: با افراد شرور و شرارت های مسلحانه که بستر ناامنی های اجتماعی را فراهم می کند به شدت برخورد شود و رحم نکنید. لازم است از همه ظرفیت های قانونی برای برخورد بازدارنده با افراد شرور استفاده کنید.
آیت الله رئیسی همچنین معاون حقوقی قوه را موظف کرد تا زیرنظر معاون اول قوه با مشارکت دستگاه های امنیتی و دادگستری استان های مرزی نسبت به تدوین پیش نویس آئین دادرسی اختصاصی برای جرایم امنیتی اقدام کند.
واگذاری یک مجموعه به بخش خصوصی پایان کار نیست؛ دولت باید بر مجموعه واگذار شده نظارت کرده و آن را توانمند کند
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۰:۱۵
 آیت‌الله رئیسی طی سخنانی در جلسه شورای اداری کرمانشاه، ضمن گرامیداشت یاد شهدا به خصوص شهدای این استان، هر وجب از خاک کرمانشاه را یادآور دلاوری‌های مردان و زنان این خطه در برابر بعثی ها، منافقین و ضدانقلاب دانست و گفت: ایستادگی، مجاهدت و مقاومت مردم کرمانشاه در دوران دفاع مقدس موجب سربلندی مردم این استان شد.
آیت‌الله رئیسی در شورای اداری کرمانشاه: واگذاری یک مجموعه به بخش خصوصی پایان کار نیست؛ دولت باید بر مجموعه واگذار شده نظارت کرده و آن را توانمند کند/ راه را باید در رابطه با مسئله کولبری، برای صادرات و واردات مجاز باز کنیم
رئیس قوه قضاییه با اشاره به وجود اقوام و مذاهب و گویش‌های مختلف در استان کرمانشاه، وحدت و انسجام را رمز تلاش برای توسعه یافتگی استان کرمانشاه دانست.
آیت الله رئیسی با اشاره به وظایف مدیران در نظام جمهوری اسلامی گفت: در تربیت دینی، مدیران قبل از هر چیز باید خود را در محضر پروردگار متعال ببینند و پاسخگویی به ارباب رجوع، مردم و همچنین سلسله مراتب نظارتی را از وظایف خود بدانند.
رئیس قوه قضاییه خودکنترلی را به عنوان کارآمدترین نظام کنترلی تعریف کرد و گفت: وقتی می‌گوییم مدیران باید خود را در محضر خداوند متعال ببینند بدین معنی است که هرگز خطای تخلف را بر خود مجاز ندانند.
آیت الله رئیسی با مهم و محوری خواندن موضوع سلامت اداری در کشور، تاکید کرد: نظام اداری سالم و کارآمد می‌تواند خدمت‌رسان خوبی به مردم باشد و کام اقشار مختلف مردم را با اجرای عدالت شیرین کند.
رئیس قوه قضاییه یکی از جلوه‌های مهم سلامت اداری را وجود عدالت در ادارات و سازمان‌ها دانست و گفت: هر اندازه ادارات و سازمان‌ها در جذب، تقسیم بندی نیروی انسانی، افزایش کارآمدی و خدمت رسانی به مردم و همچنین تقسیم عادلانه ظرفیت‌ها به عدالت و قانون نزدیک‌تر باشند، سلامت اداری را بیشتر رعایت کرده اند.
آیت الله رئیسی در ادامه بر لزوم نظارت مدیران بر زیرمجموعه‌های خود تاکید کرد و ضمن ابراز تاسف از نظارت گریزی برخی‌ها گفت: نظارت کردن به معنای «بی اعتمادی» نیست بلکه باید معنای افزایش و تداوم اعتماد از آن برداشت شود.
نظارت‌ها مچ گیری نیست، کمک به مدیریت برای بهتر و شفاف‌تر دیدن است
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه اعتماد یک امر دفعی نیست که یک روز باشد و یک روز دیگر از بین برود، بر تقویت نظارت‌های درون سازمانی و برون سازمانی مدیران بر زیرمجموعه‌های خود تاکید کرد و گفت: «نظارت بر زیرمجموعه» افزایش کارآمدی و ارتقا بهره وری مجموعه‌ها را به دنبال خواهد داشت؛ به عبارت دیگر، اقدامات نظارتی به معنای کمک به مدیریت برای بهتر و شفاف‌تر دیدن است و نباید آن را نوعی مُچ گیری قلمداد کرد.
 
 
 
 
در قوه قضاییه از مدیران شجاع، کارآمد و خطر پذیر که اجازه ایجاد مشکل در معیشت مردم را نمی‌دهند حمایت می‌کنیم
آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به لزوم خنثی سازی تهدیدات و تحریم‌ها توسط مدیران، اظهار کرد: ما در قوه قضاییه از مدیران شجاع، کارآمد، خطرپذیر و کسانی که علی‌رغم تهدیدات سعی می‌کنند از همه فرصت‌ها بهره ببرند و تهدیدات را به فرصت تبدیل کنند و اجازه ندهند مشکلی در معیشت و زندگی مردم پیش بیاید، حمایت می‌کنیم.
اجرای کامل مصوبات سفر مقام معظم رهبری برکات زیادی برای مردم کرمانشاه خواهد داشت
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه گره گشایی در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی در گرو حرکت مدیران با اخلاص، با شهامت و دارای روحیه بسیجی و جهادی است، بر لزوم اجرای کامل مصوبات سفر سال ۹۰ مقام معظم رهبری به کرمانشاه تاکید کرد و گفت: مسلّما اجرای کامل این مصوبات برکات زیادی برای مردم کرمانشاه به همراه خواهد داشت.
اولویت اصلی در کرمانشاه بازگرداندن کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه فعالیت است
آیت الله رئیسی ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده مدیران استان کرمانشاه در راستای احیای واحد‌های تولید تعطیل یا نیمه تعطیل، گفت: باید هر چه زودتر سایر کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل این استان به چرخه فعالیت بازگردند.
رئیس قوه قضاییه افزود: جهش تولید یک امر مورد انتظار در کشور است و ما برای تحقق این مهم، باید موانع آن از جمله قاچاق سازمان یافته کالا را برطرف کنیم.
منظور ما از برخورد با قاچاق، مقابله با قاچاق سازمان یافته است نه برخورد با کوله بری؛ قاچاق سازمان یافته است که به اقتصاد کشور آسیب می‌رساند
آیت الله رئیسی با اشاره به لزوم ساماندهی کوله‌بری و مهیا کردن بیش از پیش شرایط برای افزایش صادارت و واردات در مناطق مرزی کرمانشاه، عنوان کرد: منظور ما از برخورد با قاچاق، مقابله با کوله بری نیست و ما صرفا باید تمرکز خود را بر روی مقابله با قاچاق سازمان یافته که به اقتصاد کشور آسیب می‌رساند معطوف کنیم.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلات پیش آمده در کشور در حوزه خصوصی سازی گفت: همه ما از اصل خصوصی سازی حمایت می‌کنیم، اما معتقدیم که روند اجرای آن باید با دقت بیشتری همراه باشد.
 
 
 
آیت الله رئیسی با اشاره به مشکلات پیش آمده از ناحیه فرآیند‌های غلط و کارشناسی نشده برخی واگذاری‌ها در کشور، بر لزوم کاهش نقش تصدی گری دولت و افزایش نظارت توسط این نهاد بر روند خصوصی سازی‌ها اشاره کرد و گفت: فرآیند خصوصی سازی‌ها باید به صورت منضبط، در چهارچوب قوانین و با احراز اهلیت متقاضی خرید، انجام شود.
راه‌اندازی بازارچه مرزی و استقرار گمرک در مناطق مرزی راهی برای قانونمند کردن صادرات و واردت در کرمانشاه است
رئیس قوه قضاییه راه اندازی بازارچه‌های مرزی و استقرار گمرک و نیرو‌های انتظامی در مناطق مرزی را راهی برای قانونمند کردن روند صادرات و واردات در مناطق مرزی کرمانشاه عنوان کرد و گفت: فعال شدن بازارچه‌های مرزی می‌تواند کوله بری را سامان بدهد و از مشکلات بیکاری در مناطق مرزی کشور بکاهد.
 
 
 
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که در مسئله تولید نباید کوچکترین وقفه‌ای ایجاد شود، به مشکلات پیش آمده برای پالایشگاه کرمانشاه اشاره کرد و از پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه خبر داد.
آیت الله رئیسی همچنین با اشاره به گزارش استاندار کرمانشاه در خصوص کاهش آمار بیکاری در این استان، توانمندی، غیرت، همت، کار و تلاش را از ویژگی‌های بارز مردم این خطه دانست و تاکید کرد که استانداری کرمانشاه باید سایر موانع بیکاری در این استان را هرچه زودتر از سر راه بردارد.
رئیس قوه قضاییه در ادامه فقر، بیکاری، جدایی از معنویت و اخلاق را از زمینه‌های وقوع جرم، طلاق و ناهنجاری‌های اجتماعی دانست و بر از بین بردن ریشه‌های وقوع جرم تاکید کرد.
آیت الله رئیسی همچنین اصلاح ۹۸ درصدی پس از زلزله کرمانشاه را آماری قابل قبول ذکر کرد و آن را شاهد مثالی برای وجود همت و غیرت کار کردن در این استان دانست.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ما که ایستادگی و مقاومت و کار و تلاش مردم کرمانشاه را دیده ایم، می‌دانیم حل مشکلات مردم این استان «شدنی» است، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های فراوان موجود در کرمانشاه، رونق اقتصادی در این استان نه به عنوان یک شعار بلکه به عنوان یک اقدام باید در دستور کار مدیران قرار بگیرد
آیت الله رئیسی سپس با بیان اینکه ما می‌توانیم بسیاری از گره‌ها را با اتکال به خدا و اعتماد به نفس باز کنیم، شهید سلیمانی را جلوه بارز «ما می‌توانیم» دانست و گفت: تجلیل از حاج قاسم به معنای تجلیل از شخصیتی است که در مقام عمل اثبات کرد ما می‌توانیم در منطقه حرف اول را بزنیم و با وجود همه جنایت‌های دشمنان و اذناب منطقه‌ای آنان، امنیت منطقه را تضمین کنیم؛ جوانان ما می‌توانند با الگو قرار دادن حاج قاسم سلیمانی روحیه «ما می‌توانیم» را در خود تقویت کنند.
فشار حداکثری آمریکا شکست خورده است و این را تحلیل گران غربی مطرح می‌کنند
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که دشمنان باید بدانند فشار بر ملت ایران هرگز کارساز نخواهد بود، به شکست سیاست فشار حداکثری آمریکا و غرب علیه ایران اشاره کرد و گفت: این موضوع که آمریکا و غرب در ایجاد فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده اند، حرفی نیست که تنها ما بزنیم بلکه امروز تحلیلگران غربی نیز بر این موضوع صحه می‌گذارند.
آیت الله رئیسی همچنین با بیان این نکته که گاهی خسارت برخی ترک فعل‌ها بیشتر از فعل هاست، تاکید کرد: اگر کسی در دوران مسئولیت خودش کاری که عهده دار آن بوده را انجام نداده و موجب خسارت شده باشد، مرتکب جرم شده است و مرور زمان نمی‌تواند خسارت وارده به اموال و نفوس مردم را جبران کند و به همین دلیل ما در قوه قضاییه در زمینه مقابله با ترک فعل مدیران و مسئولان بسیار مصمم هستیم.
 سند «تحول قضایى» اقبال اقشار مختلف مردم را به همراه داشته است
پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، «هوشنگ بازوند» استاندار کرمانشاه طی سخنانی ضمن تقدیر از دادگسترى کرمانشاه به دلیل همکارى در برداشتن موانع سرمایه گذارى، در خصوص سند تحول قضایی اظهار کرد: سند تحول قضایى با رویکرد مبارزه با فساد، اقبال اقشار مختلف مردم را به همراه داشته است و امیدواریم این سند در مرحله عملیاتی نیز با دقت اجرا شود.
استاندار کرمانشاه با اشاره به اقدامات انجام شده برای جبران خسارت‌های وارده به این استان که در زلزله دو سال پیش تحمیل شده بود، از نقش پررنگ دستگاه قضایی در حل بسیاری از مشکلات پس از زلزله تقدیر کرد.
 بارقه‌های امید مردم نسبت به دستگاه قضا طی یکی دو سال گذشته چندین برابر شده است
آیت الله «مصطفی علما» نماینده، ولی فقیه در استان کرمانشاه با اشاره به اقدامات انجام شده توسط قوه قضاییه طی زمان ریاست آیت الله رئیسی گفت: بارقه‌های امید مردم نسبت به دستگاه قضا طی یکی دو سال گذشته چندین برابر شده است.
وی افزود: سند تحول قضایی که چشم اندازه قوه قضاییه در تراز انقلاب اسلامی است، می‌تواند در کیفیت اقدامات قضایی پیشرفت چشمگیری ایجاد کند.
مردم کرمانشاه با اقدامات امنیت آفرین خود، اجازه پیاده سازی بسیاری از نقشه‌های شوم دشمن را ندادند
همچنین ماموستا «ملاقادر قادری» امام جمعه پاوه در این مراسم با اشاره به سوابق استان کرمانشاه در دوران دفاع مقدس اظهار کرد: مردم کرمانشاه در دفاع از انقلاب و کشور طی ۴۰ سال گذشته نقش آفرینی جدی داشتند و شایسته نیست که این استان هنوز در برخی حوزه‌ها دارای محرومیت باشند.
وی افزود: مردم کرمانشاه با اقدامات امنیت آفرین خود در ۴ دهه سپری شده از انقلاب اسلامی، اجازه پیاده سازی بسیاری از نقشه‌های شوم دشمن را ندادند.
همچنین در این مراسم «حسینی کیا» رئیس مجمع نمایندگان کرمانشاه، سردار «عظیمی» فرمانده قرارگاه نجف، «دارابی» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه و «افضلی» مدیر کل شیلات، نقطه نظرات خود را بیان کردند.
بررسی مسایل قضایی ، سازمانی و اداری استان کرمانشاه با اعزام ۲۳ تیم قبل از سفر
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۰۸:۳۰
 آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی صبح امروز (پنجشنبه ۱۸ دی) وارد کرمانشاه شد و مورد استقبال رسمی نماینده ولی فقیه در استان، استاندار، رئیس کل دادگستری و مقامات استانی کرمانشاه قرار گرفت.
رئیس قوه قضاییه طی سخنانی در بدو ورود به فرودگاه کرمانشاه گفت: توفیقی است که خداوند متعال مرحمت کرد تا در سلسله سفرهای استانی امروز در کرمانشاه باشیم و ناراحتیم از این جهت که به دلیل شرایط کرونا نمی‌توانیم خدمت همه مردم عزیز این استان باشیم و در نشست‌های مردمی حضور داشته باشیم.
رئیس قوه قضاییه
آیت الله رئیسی با اشاره به مسائل قضایی، سازمانی و اداری کرمانشاه که توسط تیم های کارشناسی ۲۳ تیم قبل از این سفر توسط انجام شده بود، عنوان کرد: در جریان سفر امروز به کرمانشاه، نشست هایی با مدیران استانی، استاندار، نماینده مقام معظم رهبری خواهیم داشت و با همکاران اداری و قضایی و برخی فرهیختگان و‌ نمایندگان مردم نیز دیدار خواهیم کرد.
رئیس قوه قضاییه افزود: مسائل و مشکلات در جریان جلسات امروز با مسئولان اداری و قضایی استان کرمانشاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و آن دسته از مشکلات که در داخل استان قابل حل است نسبت به رفع آن‌ها اقدام و در مورد سایر مشکلات نیز در مرکز تصمیمات لازم اتخاد می‌شود.
آیت الله رئیسی با اشاره به نقش پر رنگ استان کرمانشاه در دوران هشت ساله دفاع مقدس گفت: مردم کرمانشاه در دوران جنگ تحمیلی نقش آفرین جدی بودند و در ایستادگی مقابل بعثی‌ها و هشت سال دفاع مقدس خوش درخشیدند و امیدواریم توفیق دیدار با خانواده معزز شهدا در این سفر برای ما فراهم شود.


م
کد مطلب: 419238